Jump to content

alu felge?!


laguna2002

Recommended Posts

Obrnuto. Veći ET = felga više unutra pod blatobranom. 

Lapsus, ispričavam se veći ET manje i"zbačena" felga, manji ET više "izbačena" felga. Za to i postoji kontrola ovdje na forumu.

Link to comment
Share on other sites

Opet se taj J povlaci..

J kao mjerna jedinica NE postoji.

Jot ili kako god ga nazivali jednostavno ne postoji.

Mjere felgi su u inČima, znaci 6.5 inČa x 17 inČa

J je oblik mjesta gdje guma sjeda na felgu, postoje jos JJ, H itd..

I bitna ti je središnja rupa na felgi jer nemaju svi istu.

Link to comment
Share on other sites

Opet se taj J povlaci..

J kao mjerna jedinica NE postoji.

to se nece iskorijeniti za vijeke vjekova, uvijek ce se spominjati taj famozni JOT :D :D

Link to comment
Share on other sites

I treba paziti na konus rupa na serafima. Npr. s Honde ne ide na Toyotu, bez obzira sto je 5x114.3, i ako prilagodis centralnu rupu, trebas posebne serafe kupiti da pripases felgu.

Ja sam prodao covjeku tako felge, iduci dan me molio ako mu mogu vratiti novce jer ih ne moze zaserafiti.

Link to comment
Share on other sites

Opet se taj J povlaci..

J kao mjerna jedinica NE postoji.

Jot ili kako god ga nazivali jednostavno ne postoji.

Mjere felgi su u inČima, znaci 6.5 inČa x 17 inČa

J je oblik mjesta gdje guma sjeda na felgu, postoje jos JJ, H itd..

I bitna ti je središnja rupa na felgi jer nemaju svi istu.

to se nece iskorijeniti za vijeke vjekova, uvijek ce se spominjati taj famozni JOT :D :D

Ne mislim da je "J" mjerna jedinica za bilo što, onaj tko zna osnovne stvari o felgama, zna da je za sve brojke mjerna jedinica ili milimetar ili inč. Valjda se netko to sjetio staviti da se zna koja je brojka za što - da se zna da prije oznake "J" ide širina u inčima.

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je čovjek zbunjen jer se kod felgi još spominje i ET vrijednost, odnosno "izbačenost" felge prema vani. Što je ET vrijednost veća felga više "izlazi prema van" u odnosu na karoseriju. Vrijednost ET originalnih felgi z Lagunu 2 faza 1 je ET=45(ili 50). Naplatak bi trebao biti 7,5Jx16, a rupe 5x108.

Ato je et veci to je felga vise ka unutra, sto je ET manji to je felga vise ka van...

Siguran sam da je kod tebe lapsus al bi se kolega time mogao krivo voditi.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Edot

Vidim da si se ispravio.. Quotam prek moba pa ...

Link to comment
Share on other sites

 

Ato je et veci to je felga vise ka unutra, sto je ET manji to je felga vise ka van...

Siguran sam da je kod tebe lapsus al bi se kolega time mogao krivo voditi.

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Edot

Vidim da si se ispravio.. Quotam prek moba pa ...

Ne čitaš me Miloše, već sam se ispričao i ispravio.

Link to comment
Share on other sites

očeš reći da mi predlažeš da radije imam 2x čelične?

Želim ti reći da češ imati puno manje problema s čeličnima, nižu potrošnju goriva, manje će ti se ovjes trošiti i auto će ti bolje ležati nego s alu felgama osim ako ne uzmeš Ultraleggere ili nešto slično.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam s OEM 17 alu presao na 19 cola, rezultat 3.5 kg laksi po kotacu na vecoj colazi. S najjeftinijim felgama to ne mozes postici.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja sam na Scenic 2 1.5dci stavio alu felge od laguna 2. Pa eto ako može biti neki podatak.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Imam par pitanja na ovu temu

Kupio bih neki polovni set alu felgi za ljeto za Fluensa, trenutno sam na 15' celicnim sa zimskim gumama

Na netu sam nasao neke info pa ovdje provjeravam

Rupe/razmak 5x114,3

6Jx15 et43, 6.5Jx16 et47

Smijem li imati odstupanja u sirini felge (recimo 7inca na 16 promjera)? Smijem li imati odstupanja u ET? Kolika je centralna rupa na fluensu? Kakvi mi sarafi trebaju?

Na naljepnici na vratima su mi dimenzije guma 205/65/15 i 205/60/16, da li je moguce nekako upisati 195/65/15 ako bih uzeo 15' set ili 205/55/16 ako bih uzeo 16' set? Naravno pitam jer su gume u tim dimenzijama duplo jeftinije..

Da li bih bitno narusio udobnost pri voznji kada bih presao na 16'?

Da li bih narusio sigurnost ako bih (ilegalno ako ih ne mogu upisati u prometnu) stavio 195 sirinu a propisano 205 ili bih nesto drugo bilo ugrozeno (ovjes, ocitavanje brzine ili nesto trece)?

Podosta pitanja znam ali eto ako se nekome da odgovoriti bio bih zahvalan da znam istrazivati trziste polovnih setova ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

gume koje su upisane imaju isti put, tojest kilometar sat ti pokazuje relativno točno.. opseg kotača je isti na obje dimenzije.

ako ideš mimo toga kotač može biti manji ili veći. mislim da se sad to postrožilo i da se mogu upisati samo gume koje idu original na to vozilo a za ostalo trebaš atest.. nije ni on skup, ali na tvom mjestu nebih išao na to..

eventualno probat upisat 205/55-16 kak ima megane jer je guma 30% jeftinija od 205/60-16..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tako sam i mislio na 16' ici, e sad dali je osjetna razlika u udobnosti izmedju 15' i 16'? A ako i ne upisem odma 205/55 uvijek postoji atest.. i da li smijem odstupati od ovog et47? 

Link to comment
Share on other sites

Smijes. Dok felga ne viri van blatobrana. U pravilu imas fore 10-20 manje vrijednosti ETa staviti tj 10-20 mm izbaceniju felgu.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

možeš ić na manji al ne na veći, ak je tvoj sad 43, a staviš 37 to znači da će ti kotač biti 6mm prema van

Link to comment
Share on other sites

Moze li netko potvditi ove informacije, centralna 66.1 i sarafi? Trenutno sam na celicnim felgama da li su isti za alu felge?

Screenshot_20190307-125914.png

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da je to. Generation ima iste dimenzije guma, i ja ih imam (zimske 195/65/15 na čeličnim i  ljetne 205/55/16 na alu felgama) . Ako sam dobro zapamtio, prva dimenzija ("15") je u dozvoljnoj toleranciji, dok druga ("16") nije. U praksi km/sat isto "krade" sa oba seta točkova. Pokazuje 5 km/h više, nego što auto stvarno ide. Moje alu 16 (Dezent Re) su osjetno teže. To se osjeti na volanu nakon promjene zimski/ljetni set točkova. Međutim nakon 5-6 dana se navikne, i tako do nove izmjene. Naravno auto ljepše izgleda sa alu 16.

Edited by PAnta013
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Da malo podignem ovu temu. Htio bih za Logana MCV kupiti dodatni set alu felgi na koje bi montirao zimske gume. Našao sam  jedne zanimljive od Clia IV, ali muči me sljedeće:

Felge Logan: 205/55R16   6Jx16 ET37    4x100    M12 x 1.5    60.1
Felge Clio: 195/55R16       6.5Jx16 ET44    4x100    M12 x 1.5     60.1

Logan ima nešto širu gumu na užu felgu i kotač je malo više izbačen prema van. Može li biti problema zbog montiranja felgi od Clia na Logana zbog navedenih razlika ili su one vrlo male?

Prema usporedbi na ovoj stranici ja ne vidim preveliku razliku:
https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-55-16X6ET37&wheel2=205-55-16X6.5ET44&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

Link to comment
Share on other sites

Razlika ti je u “uvučenosti” felgi od clia.

Znaci bit će uvučene oko 7mm unutra.

I može ići tvoja dimenzija sa dacie na te druge uvučene felge.

Ali nebudi ti teško prije nego kupiš pogledaj koliko je prostora između sadašnje felge i amortizera, bočno i prema gore.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Vladek said:

Da malo podignem ovu temu. Htio bih za Logana MCV kupiti dodatni set alu felgi na koje bi montirao zimske gume. Našao sam  jedne zanimljive od Clia IV, ali muči me sljedeće:

Felge Logan: 205/55R16   6Jx16 ET37    4x100    M12 x 1.5    60.1
Felge Clio: 195/55R16       6.5Jx16 ET44    4x100    M12 x 1.5     60.1

Logan ima nešto širu gumu na užu felgu i kotač je malo više izbačen prema van. Može li biti problema zbog montiranja felgi od Clia na Logana zbog navedenih razlika ili su one vrlo male?

Prema usporedbi na ovoj stranici ja ne vidim preveliku razliku:
https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-55-16X6ET37&wheel2=205-55-16X6.5ET44&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

slicno ja imam na scenicu, felge s clia, isto su malo uvucene nego original scenicove, ali meni sluze kao zimske pa je jos i bolje manje baca kamenje van po karoseriji :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Negdje na forumu je bio link za strani oglasnik za alu felge, ali ga sada ne mogu naći. Zna li netko na kojim oglasnicima (Slovenija-Austrija -Njemačka) da pogledam za alu felge? 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.