Jump to content

alu felge?!


laguna2002

Recommended Posts

imam pitanje...preporuku.... kad se uzimaju dodatne čelične felge za zimske gume (i radosti), da li je potrebno uzimati i druge vijke (šarafe) ili se normalno koriste oni koji su došli s aluminijskim felgama na vozilu.  Hvala

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Senna said:

imam pitanje...preporuku.... kad se uzimaju dodatne čelične felge za zimske gume (i radosti), da li je potrebno uzimati i druge vijke (šarafe) ili se normalno koriste oni koji su došli s aluminijskim felgama na vozilu.  Hvala

kako za koje... na nekim kombinacijama možeš koristit jedne vijke za obje kombinacije a za neke kombinacije ne možeš.

Ovisi o felgama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Molim pomoć

Sandero 15" sada si tražim alu felge

Ove slike u prilogu su sa čelične felge na njemu. kužim 6j širina, rupe su 4x100 centralna 60,01 ET 40  ne znam što ostali brojevi znače

zanima me et 43 ili et 36 (takve su u ponudi na njuškalu) . et 43 ta bi guma bila 3mm prema nutra? a et 36 4mm prema van pa bi trag kotaća bio 6mm uži tj 8 mm širi?  Koliko je to problem? ako nije koje je bolje uzeti et43 ili et 36?

što se dobijem sa šarafima za alu koji imaju onu podlošku? ja na fluencu za alu i čelične koristim iste šarafe jer su sa alu došli ti šarafi bez podloške. odnosno kako znam kada trebaju ti šarafi sa podloškom za alu felgu

Izmjerio sam šaraf 2 cm mesa je poslije felge što znači da toliko mora biti onda i na alu flegi ima tu kakva tolerancija +-?

20200202_104135.jpg

20200202_104041.jpg

20200202_104012_HDR.jpg

Edited by goran_sch
Link to comment
Share on other sites

Probaj pa vidi, na oem felge cesto pasu oem vijci. Centralna ti je 60.1 a ne 60.01 mm. Sve ko na cliu 2-3-4 i megaeu 1-2.
Radije uzmi felge sa manjim offsetom (da viri prema van).
Meni su na meg 2 bili odgovarajuci sarafi od celicnih a na meg 3 sam uzeo 5 mm duze za alu jer je bilo.deblje meso na felgi.
U pravilu ti vijak ide unutra do kraja navoja u glavcini, nekih 10-12 mm mislim
Oko 6-9 okreta kljucem.
Ak je manje od 5 okreta, premalo je (makar i tak neki voze..)

Link to comment
Share on other sites

ove su dosta vani ako stavim et 36 to je još 4mm bojim se da kamenčići ne ubiju lim

Link to comment
Share on other sites

@goran_sch imam ti alu 6 1/2x15H2 ET 40 sa vijcima 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Bok, totalni sam laik po pitanju felgi, pa da pitam vas iskusnije.

Uskoro planiram staviti nove gume, bit će ljetne jer ovdje u Dalmaciji bude snijega jednom u par godina, najvjerojatnije UniRoyal RainExpert 5 u dimenziji 185/65/15. E sad, razmišljam da uz nove gume uzmem i felge jer trenutno imam one obične sa ratkapama iz Peveca od 20kn... 

Ono šta me brine je TPMS, tj. senzori tlaka u gumama koje imam u ovim originalnim felgama i zanima me jel se to može prebacit na nove felge, ili moram uzimati sa novim felgama i te senzore koji kako čujem nisu baš prejeftini? U svakom slučaju gašenje te opcije bi volio izbjeći jer me jednom spasila kad se upalila taman pred duži put i vidim brokva u gumi... A isto tako nebi ni volio da mi cijelo vrijeme svijetli lampica 😁

Također, koje felge bi uopce preporučili, auto je Clio IV, 2015, bijele obje sa crnim elementima. ( Boju sam napisao da otprilike znate koje felge bi se najbolje uklapale u vizualni izgled) 😁
 

Za sad sam bacio oko ovdje ( imaju svoju radnju u Splitu )

https://www.autogume.hr/cijene-felge/renault-clio-2015-5361418db9-15

i na 

https://www.alufelge.hr/promjer/15/?pa_razmak-rupa=4x100

 

Koliko sam shvatio tražim felge 4x100, 6xj15, et40?

Edited by st-boy
Link to comment
Share on other sites

Možeš i prebaciti senzore iz kotača na nove felge, možeš i uzet dodatne senzore, imaš more mogućnosti....

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Savjetovao bi ti da felge nađeš na Njuškalu ili negdje, originalne, u veličini koju želiš...

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako ces kupovat preko njuskala savjetovao bi ti da prije kupnje odes s felgama do vulkanizera da ti stavi na balansirku i vidi kakva je felga.

Jer felga moze biti svinuta a to ne vidis golim okom, a kasnije kad stavis gumu gore ce morat nabacat "tonu" utega da ju dobije kolko tolko ravno. Imao sam slucaj kad je morao staviti po ¼ felge utega i nije ju mogao dobiti ravno. Savjetovali su mi vulkanizeri da repariram felgu, al obzirom da sam ih kupio sve 4 felge za 150kn od cigića nije mi se dalo hebat s tim nego sam ih prodao po aluminij na ciosu za 180kn :D

Link to comment
Share on other sites

ajd da je neko i cigane zajebo

 

kupio 2 puta na nevideno preko njuske felge, provjeris kolko tolko mozes dal je prodavac normalan i jbg kupis

ok ove sa megana mi je pogledao petak s foruma, iako ni on nije jasno mogao vidjet dal ce trest

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nemoj samo ici u Vulkal jer oni ne premjestaju senzore nego moras kupiti nove kod njih koje montiraju na nove felge...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Druzina, da li mogu felge  17-tke od renault espace IV (laguna, velsatis) na renault espace III. Ako mogu da li bi imalo nekih problema u voznji posto su meni kotaci 15. 

Link to comment
Share on other sites

Si uspordedil razmak rupa, centralnu rupu, sirinu i ET? Ako prve dvije vrijednosti nisu identicne odustaj odma. Za sirinu i et treba vidit u koju stranu i kolko odudaraju. Daj brojke ak imas.

Link to comment
Share on other sites

Po internetu pašu, isti je raspon rupa i centralna rupa. Sad ne znam koje 17tke gledaš jesu li 7" ili 7.5" ali ET je kao i na 15tkama oko 50 trebalo bi ici gore.

Link to comment
Share on other sites

one jesu 5x108, i centralna rupa je ista ali se ne kuzim u ovaj ET, neznam kako to funkcionise. Jel to koliko je felga izbacena odnosno uvucena?

one jesu 5x108, i centrs-l1600.thumb.jpg.72709b8d73c45b7fde147a901f101c29.jpgalna rupa je ista ali se ne kuzim u ovaj ET, neznam kako to funkcionise. Jel to koliko je felga izbacena odnosno uvucena?

1992523697_s-l1600(1).thumb.jpg.6a28bca3fbe84937c64316120c482ed8.jpg

jel to to, tu pise 7 J, e sad neznam koliko treba da bude download.thumb.jpg.ca8179d1eb3583a176ff1a9d7226ebec.jpgET

Najradije bi stavio neke 16 - ke ali za espace je bas slab izbor, imate li vi neku ideju za 16-ke koje bi mogle odgovarati.

I jos jedno pitanje, ako bih stavio 17-ke, da li bi to bilo problem sa autom u smislu da utice na funkcionalnost auta, da osteti trap ili da je opterecenje za motor.

Unapred hvala na odgovorima

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj 16 felge od lagune2. One bi ti mogle odgovarati.

 

7J ti je oznaka širine felge. 7 je širina u colima (7"×25.3mm=177,1mm) a J je oznaka ruba felge.

ET obično ima dodatnu oznaku na felgi u obliku ETxx ( recimo ET50)

I označava udaljenost "srca" felge na kojem leži na glavčini od sredine felge po širini

Ako je širina felge manja od originalne i ET manji da onda felga.(ili guma) struže od neki dio ovjesa. A ako je širina veća onda može strugati od rub blatobrana. U vožnji ili pod opterećenjem recimo.

Ovdje ti je jedan link gdje možeš dočarati odnos nove i stare felge.

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=225-55-17X7ET50&wheel2=225-55-17X7ET65&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

 

Pogledaj moju temu o krstarici kad sam.ugrađivao zimske felge i imao.istu dilemu. Pa je zbog ETa felga došla jako blizu ovjesu. Srećom je prošlo dobro pa nigdje ne struže ali je jako blizu.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, petak said:

Ako je širina felge manja od originalne i ET manji da onda felga.(ili guma) struže od neki dio ovjesa. A ako je širina veća onda može strugati od rub blatobrana. U vožnji ili pod opterećenjem recimo.

Što je broj uz ET manji to je felga više izbačena prema van, također suprotno veći broj uz ET felga je više uvucena unutra.

Ako vam na Espaceu felga udara sa unutrašnje strane od komponente ovijesa, onda da bi bili na strani sigurnosti ici na manji ET, dosta autamobila pogotovo renaulta sam primjetio dolazi sa "uvucenim" kotacima (veliki ET). 

Zato sigurno možes ici na neke od felgi sa malo manjim ET-om, ja sam na spustenom fluenceu prešao sa ET47 na ET38 dakle skoro 1cm je felga više vani i nema nikakvih problema osim što naravno bolje izgleda, al i dalje nije u ravnini sa blatobranom mogao bih komotno još distancu od 10-15mm staviti :D

https://www.willtheyfit.com/index.php?width=225&aspect=55&diameter=17&wheelwidth=7&offset=50&width2=225&aspect2=55&wheel_size=17&wheel_width=7&offset2=40

još jedan link koji slikovito prikazuje

Edited by Display
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uvijek.me buni taj ET i kad je felga uvučena a kad izbačena.

Baltazar....evo ti konkretan primjer na mom espaceu

 

Ukratko, original felga je širine 7" sa ET50, a nova je 7" sa ET68.

Nova felga je 18mm bliže svim sklopovima ovjesa i kod mene je došlo na cca 15 mm od ovjesa. Pokazalo se da je to još dovoljno zraka da ništa ne struže. 

Link to comment
Share on other sites

Laci , rado bih kupio felne ali smo mnoooogo daleko, ja sam sa Kosova

Display, hvala na trudu, veoma dobra stvar

Petak, procitao sam sve i hvala puno, kod tebe je guma prisla ali nije to jos kriticno mislim

Hvala svima na odgovorima, mislim da je najbolje pre kupovine postaviti felgu na auto i videti kako stoji

Ove sam uzeo od lagune 1, za zimski set, 15 tice

IMG-c0cf91db87eb442726e3005ea44fa43e-V.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Čuo sam za Vulkanizer Horvat u Bestovju, ali nisam koristio usluge.

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.