Jump to content

R4 GTL '88. Žorž II


ivan08

Recommended Posts

Cestitam!

I zao mi je :tup:

 

Hrabro naprijed, riješit će se sve ako ima volje.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, laci said:

Cestitam!

I zao mi je :tup:

 

Hrabro naprijed, riješit će se sve ako ima volje.

 

Hvala i hvala. I ima se volje. 😆

Link to comment
Share on other sites

Eee, ovo je lijepa prica, jedna od onih koje uljepsaju dan.

Svaka cast na obitelji koju imas koja ti je ispunila ovakvu zelju.🙂👍

Ja sam nesto mladji i u mojoj obitelji je isto bila jedna cetvorka pa sam i ja sentimentalno vezan za taj auto a preko njega sam zavolio i Renault tako da mi se uz BMW i Renault konstantno provlaci kroz život.😎

Sa cetvorkom sam i ja radio neke od svojih prvih kilometara...jos pamtim onaj lijepi pomalo metalni zvuk motora.❤️

Edited by Dule
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

pratim build :)

odlicna prica i mogu misliti kakvo iznenadenje :D 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ŽORŽ the Second!

Sviđa mi se :yeah:

 

 

Biti će ovo divna avantura......

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo za obitelj [emoji122][emoji122]..a ovo sve dalje nek' bude lijepa priča s sretnim završetkom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, petak said:

ŽORŽ the Second!

Sviđa mi se :yeah:

Biti će ovo divna avantura......

😆

Hoće, samo strpljivo. I ja se nadam da je ovo početak jednog divnog dugog putovanja. I samo da znaš - bit ću ti dosadan.😉

1 hour ago, nansale said:

Bravo za obitelj emoji122.pngemoji122.png..a ovo sve dalje nek' bude lijepa priča s sretnim završetkom.

Hvala!

 

25 minutes ago, Max said:

Al su te uvalili 🤣 Ali neka, nadam se da ces uspjeti u naumu, drzim fige!! 💪

Da! Baš su mi ga uvalili 🤣.

Kada ga je sin odvezao na servis kočnica, ležajeva, ulja i filtera i rekao da mu je taj auto poklon za starog, meho ga je pitao: "Ti baš ne voliš svog tatu?"😂🙄

Hvala.

Edited by ivan08
  • Like 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ivan08 said:

😆

Hoće, samo strpljivo. I ja se nadam da je ovo početak jednog divnog dugog putovanja. I samo da znaš - bit ću ti dosadan.😉

Samo daj!  Šta znam podijelim, ako mogu pomoći rado pomognem.... A ostalo ćemo u duetu. :hahahe:

1 hour ago, ivan08 said:

 

Kada ga je sin odvezao na servis kočnica, ležajeva, ulja i filtera i rekao da mu je taj auto poklon za starog, meho ga je pitao: "Ti baš ne voliš svog tatu?"😂🙄

 

:hahahe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, dado_sk said:

Lijep poklon. Prekrasna obitelj. Sretan si čovjek. Puno sreće. 

Hvala, nema većeg blaga. Malo je reći da sam ponosan i sretan. Sreća će mi trebati a to je pola posla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čestitke na novoj vozilici kojoj treba puno ljubavi i pažnje a to ćeš moći dokazati kroz naredni period pa onda uživati u vožnji slijedećih 2 x 50g [emoji16][emoji482].
Naravno želim da je u voznom stanju od početka slijedeće godine i pratim budnim okom [emoji3166]

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Topic ima priču, o to strašno dobru. 

Sa guštom pratim topic

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo, hvala svima na riječima podrške. Nadam se da će i vama biti uzbudljivo kao i meni. Na početku moram reći da iako nisam nekakav iskusan mehaničar zadivljen sam jednostavnošću konstrukcije i izvedbe četvorke. Što se tiče karoserijskog dijela i unutrašnjosti tu nije bilo nekakvih velikih nepoznanica. Sustav ventilacije i skidanje instrument table su malo zahtjevniji ali srećom na YT je sada dostupno nekoliko projekata restauracije "korak po korak" sa detaljnim uputstvima i savjetima tako da je to prošlo poprilično bezbolno. Svi vijci, uključujući i one koje sam morao rezati zbog ruzine su spremljeni u posebne vrećice s natpisom odakle su skinuti radi lakšeg sastavljanja i vraćanja dijelova na mjesto.  Malo sam se pribojavao odvajanja školjke jer je osim vijaka zalijepljena za šasiju a nisam bio siguran da vrijeme nije učinilo svoje ali...ta gumena masa (ne znam stručni naziv) je elastična i odvaja se poprilično lako. Našao sam na YT način. Nakon uklanjanja 23 vijka koji drže zajedno školjku i šasiju, 20-ak klinova od mekog drveta se zabije između limova i uokolo se polako nabijaju čekićem (najbolji alat!!) dok se školjka ne odvoji. Nakon toga se između klinova špahtlom ukloni ostatak ljepila i uz malu pomoć auto dizalice, jednog dugo čuvanog komada hrastove grede i dva komada jelove daske polako digne i voila, školjka je dolje (ili gore). U mom slučaju je (a kako drukčije) bilo malo problema jer je prijašnji vlasnik zavario krajeve torzija za blatobrane koji su dio školjke, komadima malo debljeg lima. To se odrezalo i taj dio je završen. Na kraju su ostali samo dugmići! Slijede slike....

Šasija s motorom i mjenjačem. Vijci ovjesa su natopljeni WD-om i ostavljeni da malo sazriju pa će to biti slijedeći korak.

.slika.thumb.png.436f2c46c954d656af5f82cc79ef6340.png

Moram priznati da sam očekivao veći nered na šasiji ali....Ono što je zdravo - to je zdravo ali ono što je trulo - to je zbilja trulo. Kada skinem motor i budem mogao okrenuti šasiju naglavačke vidjet ću razmjere katastrofe. Ovo je dio ispred vozača.

slika.thumb.png.ae5699853954d97f1028b5f22e8446b6.png

 

Ovo je dio koji je zapravo najkritičniji i prije ili poslije strune. Prihvati stražnjeg mosta. Ovi su krpani, nikada popravljani. Taj dio je bio zavaren za blatobran pa je odrezan i odvojen. Ispod je također zavarena ploča da zadrži taj dio na mjestu.

slika.thumb.png.d5b74eb127c0bcda2145cd8335892a48.png

slika.thumb.png.cbed76d5727e8e8047d1c04e773b1b3a.png

Ovo je desna strana koja je i pokazala da nešto nije u redu i bila je potpuno odvojena. Unutrašnjost je bila napunjena PU pjenom, valjda da uspori truljenje. Bezuspješno.

slika.thumb.png.baf371d5c29ba2a117001210bd6f5616.png

Tokom dana je odvojen i ispražnjen rezervoar koji je na nesreću bio napunjen do vrha prije povratka kući. Skidanje je prošlo bezbolno jer ga drže tri vijka i potrebno je ukloniti ovaj lim (zvat ćemo ga traverzna 😆) iza samog rezervoara koji je također pričvršćen s 4 vijka za stražnje grede. Odvoje se dva crijeva i to je to.

Školjku smo nas četvero jednostavno digli i prenijeli dalje a šasija je ostala gola. Na školjci je priča malo teža. Strunula je na uobičajenim i ne tako uobičajenim mjestima.

slika.thumb.png.2e09e14b1b88d2e997058239d5bf333c.png

U iščekivanju vijesti o drugoj školjci koja bi mogla biti u boljem stanju ostaje mi raskopavanje letve volana i prednjeg ovjesa. Temeljito će se pregledati i očistiti ali površnim pregledom unatoč hrđi ne izgleda loše. Sve ću znati kada raskopam. Psihički se pripremam na zapekle vijke. Držite mi palčeve. Do slijedeće epizode lijepi pozdrav.

Iza vozača, stražnji lijevi blatobran iznutra.

slika.thumb.png.5e0fc7022a3c187a57664e7ea8430364.png

slika.thumb.png.bf5f4a5d97ba9a5a4ab0032f572fe5da.png

slika.thumb.png.5618e8e3a769087fe6ca02ad4a929d74.png

stražnji desni blatobran izvana i iznutra

slika.thumb.png.90a6bfd3bb2b8aaff53cf20e37c82b6c.png

slika.thumb.png.5e37755674138aa02eafdd02eda5f47e.png

I ostaci ljepila na stražnjem dijelu oko rezervoara

slika.thumb.png.cc082e0935d810c727239ba0390b14df.png

 

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

predivna priča ali auto mi je u drugom planu ovakvu obitelj kakvu imaš to treba cijeniti

eto sa svojih 50 godina si postigao što mnogi mogu zavidjeti takva ljubav i poštivanje svojih dobro odgojenih sinova i žene!

čestitam !

a s autom ćeš imati posla ali treba ti nekakva zanimacija u tim godinama 🙂

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chupi said:

predivna priča ali auto mi je u drugom planu ovakvu obitelj kakvu imaš to treba cijeniti

eto sa svojih 50 godina si postigao što mnogi mogu zavidjeti takva ljubav i poštivanje svojih dobro odgojenih sinova i žene!

čestitam !

a s autom ćeš imati posla ali treba ti nekakva zanimacija u tim godinama 🙂

Dirnut sam i teško mi je bilo što odgovoriti. Najveći mi je kompliment kao roditelju kada mi netko nepoznat priđe i kaže kako imam dobro odgojenu djecu.

Hvala i od supruge.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iskreno, meni bi srce puklo od sreće da se meni ovakvo nešto desi. 

Očito si dobar muž/otac, i čestitam na takvom odgoju, jel to je najbitije. 

Auti su samo lim i nemaju srce, za razliku od tvoj obitelji. 

Sretno

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

odličan početak, samo ustraj. Kad se sjetim svog iz 1985. kojeg sam prodao 2001., bez imalo hrđe...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, cardak said:

Iskreno, meni bi srce puklo od sreće da se meni ovakvo nešto desi. 

Očito si dobar muž/otac, i čestitam na takvom odgoju, jel to je najbitije. 

Auti su samo lim i nemaju srce, za razliku od tvoj obitelji. 

Sretno

Vjeruj mi kada sam se ohladio od iznenađenja i prvog šoka plakao sam kao malo dijete. Hvala na komplimentu, mislim da su mi djeca najveće postignuće u životu. Srce mi je kao kuća unatoč problemima koje Žorž ima i to mi je samo još veći poticaj da ga dovedem u red.

 

4 hours ago, frenchkey said:

odličan početak, samo ustraj. Kad se sjetim svog iz 1985. kojeg sam prodao 2001., bez imalo hrđe...

Slažem se. Koliko god bio loš na prvu imam odakle početi i sve se da srediti. Što se tiče tvoje četvorke vjerujem da ti je sada žao kao i meni mog prvog Žorža.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nastavak priče. Danas nisam previše raskopavao ali se ipak vidi nešto. Jučer natopljeni vijci prednjeg ovjesa su danas bili poprilično lagani za odvrtanje osim jednog potpuno propalog. Uglavnom počeo sam rastavljati prednji ovjes, skinuta je letva volana - 2 vijka i krajnici spona i to je to. Rastavljena lijeva strana, skinuta kočiona kliješta, odvrnuto gotovo sve bez problema osim jednog vijka koji je gotovo nestao od hrđe i jednog koji nema klasičnu hex glavu i posebno je nezgodan za pristupiti. To sam zaboravio slikati pa ću sutra. Ostalo je manje-više išlo bez problema. Kugle su popuštene i izbijene su 2 od 4. Na jednom mjestu na šasiji sam otkrio veliku rupu od hrđe i tragove popravka. Ustanovio sam da su gornje vilice različite ali me moj osobni savjetnik za četvorke umirio da je to u redu jer su originalno iz Slovenije dolazile jedne a zamjenske su bile malo drugačijeg dizajna ali iste geometrije. Evo par slikica.

slika.thumb.png.10511b59b064a7fd03073f8be5bb6b48.png    slika.thumb.png.cec147f0ef21a5466080eafdd9601288.png

letva volana izgleda dobro i nema tragova oštećenja, lufta ili potrošenosti ali zato dio šasije kod donje vilice ne izgleda obećavajuće.

slika.thumb.png.241608189ad3dfd77e86a5c47c7e43c0.png  slika.thumb.png.948842ae02e136145e88c2dc299a1861.png

Toliko za danas, nastavak sutra.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Rebuild se nastavlja polako ali sigurno. Jučer nešto kratko ali slatko. Sve što je skidano je išlo bez problema, vijci su sortirani i spakirani u zasebne vrećice. Skinut je kompletan prednji ovjes, odvojene poluosovine i skinute prednje torzije. Taj dio izgleda čak i dobro. Evo par slikica..

Prednja strana torzione osovine koja ide u donju vilicu je izvučena i označena je pozicija radi lakšeg sastavljanja. U nedostatku bijelog flomastera poslužio je lak za nokte 😆

slika.thumb.png.5d84f07f139c2dba7d222aff5c6871ff.png

Stražnja strana gdje dolazi torzija.

slika.thumb.png.5097a7da1e4f9de2ac19a7a659bffc6f.png

I prihvat koji ide s njom također označen lakom za nokte

slika.thumb.png.8d7acc3cce489987a5dbf9d395736321.png

Desna strana prednjeg dijela šasije gdje dolaze vilice izgleda masno zbog potrganih i dotrajalih manžetni na poluosovinama ali je ok.

slika.thumb.png.496ec84d77684c3a23f3872670f5f886.png

Vilice i nosači su ruzinavi ali zdravi i neoštećeni

slika.thumb.png.11f6f6ae3516ae02ce24c6e0969d7889.png

Za vikend idem pogledati neke zanimljive dijelove limarije i šasije koji bi mogli pomoći prilikom popravka i zamjene propalih dijelova.

A ovako izgleda vijak kada voda prodre u šasiju

slika.thumb.png.c189bdfa217e661029646497bc774147.png

I sortiranje vijaka..

slika.thumb.png.48eebafbb4be9759a16f71eef9936ce2.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.