Jump to content

R4 GTL '88. Žorž II


ivan08

Recommended Posts

Dobro ti ide rastavljanje......usavršio si se u kratkom vremenu......:bigl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, petak said:

Dobro ti ide rastavljanje......usavršio si se u kratkom vremenu......:bigl:

Svakog dana u svakom pogledu sve više napredujem...😆 Vidjet ćemo koliko ću biti uspješan u sastavljanju. 🤨 Pogledao sam osim tvojeg načina još hrpetinu YT videa ali gledati je jedno a raditi sasvim drugo. Uglavnom, danas sam se uhvatio stražnjeg kraja i odvrnuo sve vijke zadnje torzije, oslobodio stražnje amortizere, uklonio cijev dovoda goriva i kočione vodove koje sam jednostavno na petom cilindru odrezao jer su jako zapečeni. Ionako će ići novi kada je već sve rastavljeno. Mrak me potjerao pa sam za danas završio. Par slikica...

slika.thumb.png.751a0449c026ea94eae17474c6edfa62.png

slika.thumb.png.48055e887764736c0b747cc47fd09e0e.png

slika.thumb.png.ae1d53dd3bc40e73b3144ea7bcb2248b.png

slika.thumb.png.0eeb4535d59f178ac095a6833adb26e6.png

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Danas su odsječene sve veze stražnjeg mosta i šasije i izvađen je motor. Ako se u tvornici spajanje motora i šasije naziva vjenčanje onda bi ovo bio razvod. Ali samo privremeni.

Malo hillbilly inžinjeringa i uz Žikinu pomoć motor je vani. Nemam dizalicu za motor jer mi inače ne treba ali imam kran za vuču drva iz šume i traktor zvani Žika (skraćeno od Živko).

slika.thumb.png.9c0c29eab72893302e451ee959d368ad.png

slika.thumb.png.7b96790e0e90df1d2c60d89d1bb32afb.png

slika.thumb.png.a5ffbd324ed9c9c8bb2bda8fe772c72b.png

slika.thumb.png.49fed924064567c6ba37c3b3ffeb1ed7.png

Zbog Žorža sam zapustio neke druge obaveze pa prekidam radove do ponedjeljka. Nadam se sa dobrim vijestima.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Bome si se primio posla! 

Čuo sam već u glasu kad smo se čuli volju i želju da taj auto dobije tretman kakav zaslužuje pa se nadam da će napredovati ovakvom brzinom i prema kraju obnove. I sam si svjestan posla koji te čeka, većina bi odustala čim bi pobliže vidjela auto... jedan od takvih sam i ja :D 

Rekao sam ti već da ako treba kakav savjet, pomoć, nešto tu smo i @petak i ja, a vjerujem da će se naći još pokoji član!

Sretno! :D

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kasabian said:

Bome si se primio posla! 

Čuo sam već u glasu kad smo se čuli volju i želju da taj auto dobije tretman kakav zaslužuje pa se nadam da će napredovati ovakvom brzinom i prema kraju obnove. I sam si svjestan posla koji te čeka, većina bi odustala čim bi pobliže vidjela auto... jedan od takvih sam i ja :D 

Rekao sam ti već da ako treba kakav savjet, pomoć, nešto tu smo i @petak i ja, a vjerujem da će se naći još pokoji član!

Sretno! :D

Bome jesam. Hvala bogu pa je jednostavan za rastaviti a iskustva u rastavljanju imam. 😆 Ovo je jedini način da se vrati na cestu kako spada i da me posluži još dugo. Svjestan sam da neće biti lako ali ovo mi je prilika za projekt života. Prije 6-7 godina sam bio rekao sada pokojnom ocu da ću si kad-tad kupiti Žorža makar za "po ranču" a on se trgao na trenutak, nasmiješio i rekao: E to je bio auto...

I onda mi ga obitelj pokloni....Ne treba mi veći motiv. Sve se da popraviti i zamijeniti. To je ionako lim a lima ima. Evo je i rima! 😏

1 hour ago, frenchkey said:

mene bi onolika hrđa i trulež bacili u očaj, svaka čast

Hvala I sam na trenutke progutam knedlu ali se sjetim kako i zašto me je dopao pa se samo primim alata. Obitelj mi je dala posla - moje je da ga odradim.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ivan08 said:

Prije 6-7 godina sam bio rekao sada pokojnom ocu da ću si kad-tad kupiti Žorža makar za "po ranču" a on se trgao na trenutak, nasmiješio i rekao: E to je bio auto...

I onda mi ga obitelj pokloni....Ne treba mi veći motiv.

Sve si rekao.......Zbog ovoga vjerujem da će projekt uspjeti i da će "ŽorŽ D Second" veselo zaploviti prostranstvima cesta.:yeah:

Moj broj i savjeti su ti uvijek pri ruci. 

Za pomoć i motivaciju sam tu :wavey:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, petak said:

Sve si rekao.......Zbog ovoga vjerujem da će projekt uspjeti i da će "ŽorŽ D Second" veselo zaploviti prostranstvima cesta.:yeah:

Moj broj i savjeti su ti uvijek pri ruci. 

Za pomoć i motivaciju sam tu :wavey:

Uvjeren sam da hoće, Hvala, od velike si mi pomoći i cijenim to. Čujemo se naravno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mali update. Za vikend pregledao nekolicinu donora dijelova. Većina nije vrijedna pažnje. Za jednog koji na nešto liči čekam odgovor. Danas kod mene pljušti kiša i još sam slomljen od vožnje i potrage cijeli vikend tako da vjerojatno neću raditi ništa. Prešao sam cca 900 km od petka i puna mi je glava svega. Vidio sam zanimljivih stvari ali se ne uklapaju trenutno u moj financijski plan. Do daljnjeg stand by.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo da se javim s nekoliko dobrih vijesti. Nakon mukotrpne i iscrpljujuće potrage sam uspio naći donora za dijelove. Moj je kao što ste mogli vidjeti na više mjesta (nego što bih htio priznati) limarijski propao. Kada sam stavio sve na papir i podvukao crtu trošak nabave novih dijelova bi prerastao vrijednost auta više puta. Potraga po oglasnicima nije urodila gotovo nikakvim plodom jer katrica u pristojnom stanju ili nema ili su cijenom ravne autu za "ključ u ruke" pali-vozi. Bog zna koliko sam ih pregledao dok nisam naletio na jednog koji je prodan meni ispred nosa ali sam bio strpljiv i od vlasnika saznao u kakvom je stanju, što je sve rađeno na njemu i tko ga je kupio i nakon par dana potrage stupim u kontakt s kupcem. Njemu je bio zanimljiv motor i mjenjač te još par dijelova a ostatak: kabinu, šasiju, unutrašnjost i hrpu dijelova (uključujući i kuku) je uz malo natezanja prodao meni. Limarijski je u daleko boljem stanju nego moj, zdrav na vitalnim mjestima i potrebni su manji kozmetički zahvati prije lakiranja. Auto je dovučen kod limara i čeka. Limaru je zauzeto i dvorište i radiona do polovice listopada pa onda kreće transplantacija. Inače se čovjek preko 30 god. bavi limarijom i restauracijama spačeka, buba i ostalih oldtimera. Nije mi dopustio slikanje u dvorištu i radioni (stariji čovjek koji cijeni svoju privatnost) pa ćete ostati prikraćeni za taj dio dok radovi ne budu okončani i auto ne bude kod mene doma. Nadam se da će radovi na dijelovima ovjesa do tada s moje strane biti odrađeni pa bi sastavljanje trebalo biti relativno brzo ali o tom potom. Evo, malo sam olakšao dušu ali što je najvažnije - stvari se kreću u željenom smjeru.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Evo da se malo javim. Vjerujte meni je ovo kao da čekam bebu po prvi put. Limar se prihvatio posla. Oba auta su kod njega i transplantacija je u tijeku. Uglavnom školjka ide više-manje cijela a šasija samo dijelovi koji su propali. Boju sam izabrao (uz nadzor supruge) Pošto nam se nije svidjelo ništa iz Renaultove palete (čitaj - skupo/metalik) lik mi predložio neku nijansu iz Opelove palete. Rekoh ništa od toga, auto je već trul još mi treba Opelova boja pa da mu presudim. Na kraju smo našli cijenom povoljnu boju koja nam se sviđa u kamionskom programu. Nije da samo ležim i čekam limara da svrši već i ja radim neki klinac. Brusim, farbam, idem svima na živce.... Udahnuo sam toliko hrđe da ću vjerojatno završit na plućnom. Uglavnom sve što je skinuto a nije trebalo limaru se brusi i čisti do željeza. Nešto elektrolizom nešto kemijom a nešto i brusilicom i četkom.. Plastike je supruga oprala u perilici suđa. Ja ću felge isto ali kad ona ne bude doma. Evo malo slikica. Donor oslobođen svih plastika i dijelova koji se daju skinuti.slika.thumb.png.356f5c3d4a1e1996cfd27d7f1ba69993.pngslika.thumb.png.49c0baa120edbdb6b4c30662cafc2ba7.png

Pošto u prometnoj piše plava ali ne i koja plava bit će ova.

slika.thumb.png.940e18f86f25e7d77b886ee8ed473f82.png

Nosači branika su izgledali kao da je Žorž bio parkiran u plićaku na Zrću pa su temeljito obrušeni i zaštićeni.

slika.thumb.png.cfa30939c98a44d3cb262ea5e4b55743.png

Kazaljka na cajgeru je izgledala ovako...

slika.png.9a573ef73944f00b8dd994a6b8e621e1.png

Pa sam je zamjenio sekundarom sa zidnog sata i ofarbao u bijelo. Istovremeno je instrument tabla oprana i očišćena. Nokat na palcu je platio kod rastavljanja između ključa 17 i šasije.

slika.thumb.png.f5990738ebd40cf5188021a53d08432d.png

Prednji ovjes očišćen elektrolizom pa četkom i prefarban temeljnom bojom.

slika.thumb.png.7dcaa4d777954d3fadd92630c23dc0bc.png

 

Na redu su prednja svjetla koja također nisu bila pošteđena hrđe. Pošto sam uz donora dobio i hrpu dijelova biram manje zlo od dva. Rastavljeno i namočeno kemijom da se ukloni prvo boja a poslije ćemo i hrđu. Skinuti su i sitni dijelovi.

slika.thumb.png.9577009cced2feacf18d1f8cdefb39c8.png

slika.thumb.png.b5bd50227674b74ba5c1e8e214192182.png

Rezervoar je dobar ali s nešto malo, pogodit ćete, hrđe. Pobrušen, tretiran rust konverterom i ofarban temeljnom zaštitom.

slika.thumb.png.89275f9760057c41187ae9c16e2ba7b9.png

Branici očišćeni i pofarbani u crno.

slika.thumb.png.3381d233d1db90fc7537c8063dc6d85b.png

Kao i traverze i nosač akumulatora.

slika.thumb.png.063c1412d089015cdbe4d2bd8d27d390.png

Sutra pranje motora izvana i još hrpa drugih stvari. Bilo kako bilo nešto se ipak događa.

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Da nešto.

Napravio si više u mjesec dana nego ja u godini.....:bigl:

Svaka čast. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, petak said:

Da nešto.

Napravio si više u mjesec dana nego ja u godini.....:bigl:

Svaka čast. 

Postoji jedna razlika, ovo je obnova i dovođenje u vozno stanje a ne temeljita restauracija kakvu si ti radio. Da ga vratim na cestu pa ću rješavati eventualne probleme i kvarove u hodu. Neke stvari ću temeljito riješiti sada dok čekam limara da ne moram kasnije auto držati u garaži da bih obnovio ovjes ili nešto što mi je sada dostupno. Tebi hvala na svakoj pomoći.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eh, da. Zaboravio sam dodati još par slika. Obnovljeni nosač ventilatora hladnjaka. Donji nosači hladnjaka koji dolaze na šasiju su potpuno propali i njih ću morati napraviti po sjećanju ali tek kada budu došli na red za ugradnju. Trebala su biti dva komada ali su prilikom skidanja postala četiri.

slika.thumb.png.d81a1b89d504f6f47f3a6c519aa92241.png slika.thumb.png.810d26145db429ebc439fae85e2ecb2a.png

Filigranski dijelovi prednjih svjetala...

slika.thumb.png.376fa62797a50aa43d19f90d51564aac.png

Originalne Saturnus maglenke s poklopcima u solidnom stanju (a da ne koštaju milijun kuna) je gotovo nemoguće pronaći pa sam se zadovoljio rabljenim retro Bosch maglenkama promjera 16 cm i dubine nekih 7. Nosače ću isto morati napraviti. O poziciji ugradnje još uvijek odlučuje "visoka komisija za odlučivanje o poziciji prednjih maglenki". Moja ideja je nešto ovako. Naravno bez poklopaca.slika.png.c00047e7b061eaa0284b53f3a0ddd0bb.png

a ovo su te koje sam nabavio. Naravno da trebaju malo ljubavi i pažnje...

slika.thumb.png.8fe98336788694ea3c275950f2c20051.pngslika.thumb.png.35678f23d68655ea581b39e43f332daa.png

Bit će još tu posla pa vas molim za strpljenje.

Hvala, Uprava.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao pravokutne maglenke unutra ispod resetke, vidjele su se tek kad su upaljene.
Nadam se da ce restauracija zavrsiti sto blize originalu bez nabudživanja dijelova koje nikad nije imao u originalu.
I da ce ta boja od Tamića biti slicna nekadašnjoj original plavoj.
Sretno!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, frenchkey said:

Ja sam imao pravokutne maglenke unutra ispod resetke, vidjele su se tek kad su upaljene.
Nadam se da ce restauracija zavrsiti sto blize originalu bez nabudživanja dijelova koje nikad nije imao u originalu.
I da ce ta boja od Tamića biti slicna nekadašnjoj original plavoj.
Sretno!

Ni takve pravokutne nisam mogao naći da liče na nešto. Meni se ove više sviđaju. Neka se malo ističu. Ionako ću ga iskoristiti da privlači pažnju zbog reklame za firmu.

Što se tiče boje Tamića... Ona isprana plava mi nije sjela. Možda je lakša za održavanje od tamnije plave ali to je stvar ukusa. 

Inače u Renaultovoj paleti službenih boja je postojala ova poštarska:

slika.thumb.png.de68a834764111fa270c48479394aa9a.png

i ova Žandarska plava.

slika.thumb.png.f344b1fbc535b2d12ec78f92c469a4d3.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas sam posjetio limara. Radi se na veliko, udubine su izvučene, pogitane, cijeli je obrušen, pokrpana ona ružna fleka na lijevom stražnjem blatobranu... dijelovi šasije su povareni i pripremljeni za zaštitu. Popravio mi je dan. Na školjci ostaje nabacivanje filera i onda slijedi lak. U međuvremenu sam se ja primio prednjih svjetala. Uspješno sam odvojio stakla od sjenila i dogovorio obnovu i metaliziranje kod jednog starijeg gospodina u Zg. (zahvaljujući mentoru @petak) Slijedi par slikica.

Svjetla....

slika.thumb.png.75f3c36f7fa6981ee574b77c3c74ac49.png

slika.thumb.png.5496f596414e83770816b56fc394b123.png

S donorom sam dobio i rezervoar koji je za razliku od ostatka auta u lošem stanju i ima rupu. Veličine junferice ali ipak rupu... Njemu spasa najvjerojatnije nema.

slika.thumb.png.559f6834b85c0fed3f782be1a0c207ec.png

Ali pumpa je bila ispravna pa sam je uz mentorove naputke izvukao. Kao ginekolog.

slika.thumb.png.f366fd50f59b0bb8622b07ead37d8b9a.pngslika.thumb.png.b91ab522b76137279d0742e2b42fb8eb.pngslika.thumb.png.b040b3b23ba031034496fcf70a0edaac.png

Kaže mi sinko danas kad je vidio kako sam raskopao Žorža: "Važno da si meni srao kako svaku igračku koju dobijem odmah raskopam. Pogle šta si ti napravio."

Do slijedeće epizode, budite zdravi lijepi i debeli. Znam da ja hoću.

Edited by ivan08
  • Like 5
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Nema odmora dok traje obnova Žorža II. Nije puno ali je od srca. Obnovljena kućišta farova i vraćeni filigranski mehanizmi. slika.thumb.png.cf8307c7c8984ebba431956d1d893ee4.png slika.thumb.png.1bb91194e0bcfb066f9d3b59764b72ce.pngslika.thumb.png.dc1f3f4b24d45ed8020dcd22e5982be2.pngslika.thumb.png.c277ba58b591c388f45bbfca7e9e2f79.png

Nekako sam previdio dva nosača branika i nosače hladnjaka pa sam i to riješio danas. Kao i sirenu.

 slika.thumb.png.410b608fd523f695a6c08df56b05f9b2.png slika.thumb.png.3bb562c6c556d7bc20d19e4b48bc9928.png

slika.png

Kako svaki posao treba i kontrolu kvalitete tu su Nikola i Štef. I Lepi Cane. Kažu da je OK.

1470148159_Nikolaitef2.thumb.jpg.8a48da89f4e4cce3d88e3443e38c7221.jpg

1120138821_Nikolaitef.thumb.jpg.3c815aec02702bb8cb79e79d42556eeb.jpgcane.thumb.jpg.7eaad0d48b61df7b2f3be5a1bfa3bc44.jpg

Edited by ivan08
  • Like 12
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

kakvi su planovi za enterijer, hoce li biti nesto u originalu ili nesto novijeg tipa

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, baltazar said:

kakvi su planovi za enterijer, hoce li biti nesto u originalu ili nesto novijeg tipa

Original. Sicevi su pretapacirani i u dobrom stanju. Tabla je crna i ostat će takva. Mislim da će i volan ostati originalan. Od izmjena planiram zvučno izolirati prostor između motora i kabine. Radio će biti prvi koji bude ispravan jer ih imam nekoliko na lageru. Zvučnici će ići samo naprijed ispod table. Gumeni tepisi nisu loši ali imaju manu da sva voda koja se unese na obući završi ispod njih i počinje proces raspadanja pa ću pokušati izvesti nešto tipa kadice koju ću moći isprazniti po potrebi. I na kraju će ići još jedno svjetlo unutrašnjosti pošto je u originalu dolazilo samo jedno s vozačeve strane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

futurama-good-news-everyone.gif.a095c8bc4a4ef4cfe9da1e1ab45671c7.gif

Limar je gotov. Mislim svršio je. Mislim završio je. Žorž ide sutra doma. Onda slijedi jedan fotosešn. Za sada sam prošvercao jednu sliku.

slika.thumb.png.dd7e398841ec187a264e33d748d80adc.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jedna primjedba na odrađen posao....(Jebajiga....svašta vidim).......prednji vezni limje crn u originalu......i meni osobno puno ljepše......

 

P.S. to stigneš i doma napraviti

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, petak said:

Jedna primjedba na odrađen posao....(Jebajiga....svašta vidim).......prednji vezni limje crn u originalu......i meni osobno puno ljepše......

 

P.S. to stigneš i doma napraviti

Rekao sam mu. Odradio on predamnom. Krep traka preko ruba haube i crni sprej - puf!

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.