Jump to content

Jesu čemu ove žarulje?


zoky

Recommended Posts

Bljeste. Ne svijetle jace. To je najveca zabluda sto to poistovjecujemo.

Led ima mnogo jaci "glare" za istu kolicinu svjetla nego xenon ili halogene koje imaju najmanje.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja imam sreću da su mi na laguni ugrađeni samozatamnjujući retrovizori, jako dobra stvar s obzirom koliko luđaka i budala se vozi našim cestama. Više od 50% vozila ima neispravna svjetla, a o drugim stvarima i vozačkoj (ne)kulturi neću ni pisati.

Link to comment
Share on other sites

Bljeste. Ne svijetle jace. To je najveca zabluda sto to poistovjecujemo.

Led ima mnogo jaci "glare" za istu kolicinu svjetla nego xenon ili halogene koje imaju najmanje.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

To se stručno naziva svjetljivost ili luminacija a mjeri u kandelama po metru kvadratnom. Po ovoj veličini (su volframove/halogene) žarulje prilično loše jer je izvor svjetlosti male površine i nije preporučljivo gledati u nj.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cek sad mi nije nes jasno s ovim tvojim.

Kako bi zarulja s manje kandela dale vise svjetlosti?

Jer ovo sto ja govorim, ako gledas ka izvoru svjetla promatrajuci isto opticko rjesenje, i jednako osvetljavanje na tipa 10m znaci output je identican, led se cini visestruko intenzivniji i bljesti.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

To se stručno naziva svjetljivost ili luminacija a mjeri u kandelama po metru kvadratnom. Po ovoj veličini (su volframove/halogene) žarulje prilično loše jer je izvor svjetlosti male površine i nije preporučljivo gledati u nj.

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

 

 

Da ali iskustvo vožnje po noći kao što sam ja imao sinoć po autocesti iz ST za RI je malo drugačije. Svi auti sa LED svijetlima (kratkim) blješte, jedini auto za koji mogu reći da ima odlična LED svjetla koja super osvjetljavaju a ne blješte su novi Hyundai Tuson. Mercedesi su žešća katastrofa koliko blješte, audiji malo bolji ali i dalje blješte. Što se tiče auta sa halogenim svijetlima, blješte farovi koji nemaju leću i neki kombiji i kamioni sa povišenim položajem svjetala. Halogeni auti sa lećom ne blješte nego imaju cut off.Također treba uzeti u obzir da većina starijih auti imaju halogena svjetla bez leće i često neispravan podešen far pa je to posebna priča. Xenoni su svi ok, a i novoji halogeni farovi sa Lećom, dok Led svjetla su li la.

Link to comment
Share on other sites

Evo i usporedbe od neki dan. 

Znači iste žarulje u maglenkama H11. Na lijevu žarulju je priključen kvalitetniji balast (KDG - južna koreja) ,a na desnu onaj jeftini kineski mali crni. Razlika je očita u kolićini svjetlosti. Naravno nakon toga sam stavio i na desnu stranu isti balast ko na lijevoj.

WP_20161115_17_24_09_Pro.jpg

biker, hvala ti na ovome, stavio sam bolje balaste i to je sad to. Nema plavoga, svijetli kak treba!! Nikad ne bih rekao da je stvar u njima...

Jbg, nemam sliku prije i poslije...

20161216125909.thumb.jpeg.162d5db263a960

Link to comment
Share on other sites

kako sam za drugu temu gledao za led snagu, evo za i ovde malo da usporedimo:

po osramovim specifikacijama, led zarulje za farove imaju efikasnost ~60lm/W i imaju CRI od oko 80 (CRI prenesen s slicnih zarulja s slicnom efikasnosti koje nisu namjenjene za farove) http://www.osram-os.com/osram_os/en/products/product-catalog/led-light-emitting-diodes/osram-ostar/osram-ostar-headlamp/le-uw-q9wp/index.jsp

ako gledamo halogene zarulje, recimo da daju 1700lumena /55W, i CRI jako blizu 100, - Led zarulja koja ce dati jednaku kolicinu svjetla bi trosila 28W (1700lumena / 60) na zarulji. znaci da bi led driver, uz pretpostavku efikasnosti od 85% trosio 33W, - znaci usteda 40% energije u odnosu na halogenu zarulju, uz znatno losiji CRI i radi toga nekvalitetnije svjetlo za gledanje.

xenon zarulje 35W imaju 3200lumena (obicne, ne ove high output) a ballast za xenon zarulje radi s isto cca 85% efikasnosti i tako dobivamo potrosnju od 42W // 3200 lumena
led za 3200 lumena treba da potrosi 54W, + led driver = 64W, opet xenon ima znatno bolji CRI (oko 95-97) od led zarulja.

ovde se jasno vidi kako led, nije nikako efikasniji od xenon zarulja, i daje znatno nekvalitetnije svjetlo. 

 

tako da ljudi, budite kriticni, kad vidite oglas kako su neke zarulje ultra male snage, ultra velikog intenziteta, nemojte vjerovati, nego malo provjerite brojeve, dal su makar priblizno moguci s danasnjim tehnolgijama, a ne da se vjeruje raznim oglasima, i slikama, kojima se izuzetno lako moze izmanipulirat. 

u medijima se digla farsa o najefikasnijem izvoru svjetlosti koji je postignut LED zaruljom, al tu se radi o zaruljama veoma uske vlane duljine, na samom rubu vidljive svjetlosti. Cesto se upravo ta efikasnost navodi a ta kolicina svjetlosti dolazi samo do fosfornog sloja koji tada tu svjetlost preobrazuje u siri spektar boja. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nakon 6 mj. izgorjela Nightbreaker žarulja u desnom faru. Radi se o H7 modelu i imala je svrhu kratkog svjetla. Nisam baš sretan s obzirom na cijenu.

Link to comment
Share on other sites

Jel night brakeri u h1/h7 verziji oboje svijetle bijelo? Jer h4 verzija samo duga svijetle bijelo

Link to comment
Share on other sites

bjelje nego h4. h4 zbog konstrukcije daje takvo svjetlo, tj nemoze dobiti tolko bijelu boju

Link to comment
Share on other sites

h7 i h1 nezna dal su u kratkima ili dugima :) , sredina snopa, ona koja daje korisnu svjetlost je neizmjenjene boje, a kad se gleda u far izgleda svijetlo/bijelo

 

Link to comment
Share on other sites

Moja iskustva sa Osram NB, krepavaju kao mutave. Starom na astri nakon 4 mj(stavljene u 5.mj, krepale u 9.) frendu na a klasi nakon mj i pol dana. Stavljene poslije neke Forch obicne, vec 8mj bez ikakvih problema. Na proljeće uzimam starom Philips extreme vision. Ima tko kakva iskustva sa Philipsom?

Link to comment
Share on other sites

Meni frend prodao NB nakon što ih je on koristio 2 godine, i evo, meni dan danas svijetle već 3 mjeseca :D

Link to comment
Share on other sites

što jače svijetle kraće traju i obratno. Vrijedi za sve marke. Ne može i ovce i novce

Link to comment
Share on other sites

jako zavisi od auta, neki ubijaju zarulje s svojom losom strujom. neki pak cuvaju i po 5 godina... staviti kondenzator uz zarulju i eto mira :D

Link to comment
Share on other sites

 

 

Moja iskustva sa Osram NB, krepavaju kao mutave. Starom na astri nakon 4 mj(stavljene u 5.mj, krepale u 9.) frendu na a klasi nakon mj i pol dana. Stavljene poslije neke Forch obicne, vec 8mj bez ikakvih problema. Na proljeće uzimam starom Philips extreme vision. Ima tko kakva iskustva sa Philipsom?

 

 

odlicne zarulje
meni su trajale vise od 2 godine

 

Link to comment
Share on other sites

nightbreaker i coolblue imaju naznačeno na ambalaži da imaju kraći vijek trajanja. ultra life su žarulje sa dužim vijekom ali je boja i količina svjetla ista kao i kod običnih.

20170125_073056.jpg

Link to comment
Share on other sites

koja nightbraker?

Unlimited. Mislim da ću iduće probati sa Philipsom.

Link to comment
Share on other sites

Prije dva tjedna ubacio Osram H7 (kratka i duga) NB unlimited ali novi model Laser.
Budem vidio kako ce se pokazati.

Firma me castila, uvrstili smo ih u prodajni program pa da testiram :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nakon 6 mj. izgorjela Nightbreaker žarulja u desnom faru. Radi se o H7 modelu i imala je svrhu kratkog svjetla. Nisam baš sretan s obzirom na cijenu.

Evo krepala je i u lijevom faru - što sam i očekivao. Sada sam opet na nekim običnim žaruljama koje mi gadno žuto svijetle. Još su mi na to počele ledice u pozicijama žmigati (T10). Nisam sretan! Neznam da li bi probao ove NB Laser. Čekam da se izjasne oni koji ih trenutno koriste koliko će trajati ili dok mi ove obične ne riknu. 

Ima li neko preporuku za T10 žarulje pozicije? Svake koje sam dosada uzimao preko ebaya su počele migati nakon par mjeseci.

Link to comment
Share on other sites

ako su ti led skupa s kratkima (u istom dijelu fara) zaboravi da ce ti i jedne raditi duze. toplina kratkih ih prosto unisti

Link to comment
Share on other sites

ako su ti led skupa s kratkima (u istom dijelu fara) zaboravi da ce ti i jedne raditi duze. toplina kratkih ih prosto unisti

Ne, u djelu fara su gdje se nalazi dugo svjetlo. Dugo (H1) koristim u prosjeku jedanput tjedno i to nikada dulje od par min.u komadu. Valjda se cijeli far grije od kratkih (H7) žarulja. Stavljam LED žarulje koje imaju smd koja svjetli prema naprijed i 3 koje svijetle u krug da cijeli far ima svjetlost, i obično te tri pregore a ova koja svjetli prema naprijed ostane raditi. I da bar krepaju odjednom, nego migaju što mene i vjerovatno druge ispred mene iritira.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.