Jump to content

naši akumulatori - bivši, sadašnji i budući


filipbabok

Recommended Posts

 Vjerovao ili ne, ali prije će netko ko vozi Twinga ili Clia dati koju paru više za kvalitetniji akumulator nego ekipa koja je kupila auto iznad svojih mogućnosti pa padaju u nesvijest kad vide koliko košta akumulator za njihov bolid. Ili kad kupuju ulje za svog šestaka ili osmaka, pa im trebam nositi vode i cukra kad im izbijem 600+ kuna za ulje i filter.


Puno puta viđeno i moglo bi se reć, uobičajena praksa. Bitno je ono što se vidi :)

Link to comment
Share on other sites

Rekao bi moj kolega, zato imaju što su takvi.

Radim s ljudima svakodnevno i rijetko se cigane za cijenu ljudi slabije platežne moći. Dok oni "podmazaniji" ne kupuju dok ne izvuku i zadnju šansu da dobiju popust i često kupuju jeftinije za par lipa bez obzira što to ne mogu dobiti odmah i spremni su čekati do 2 tj. Njih nije sram ciganiti za povoljnije. Sirotinja ne traži popust, oni kupe ili odu bez da pitaju za popust.

Link to comment
Share on other sites

Mogu reći za sebe: mehaničaru platim koliko traže (BB garaža), dijelove također (Anđelko, BB, :renault: koncesionar). Ulje u autu je Shell Ultra 5W40, filtri Mann, a akumulator je debelo predimenzioniran za malu 1.2 benzinjaru (Bosch S4 60Ah).

Netko će reći uludo uložen/bačen novac. Ja kažem da su meni servisi najmanja stavka na autu, a auto je jeftin i jeftino ga je održavati.  Koliko sam spržio benge, koliko sam platio osiguranja i koliko je auto u 9god izgubio na vrijednosti servisi su u jednoznamenkastom postotku u cijeloj priči, a auto vozi i do sad nije imao nepredviđenih kvarova zbog kojih je morao hitno na servis.

Da imam Passata/A4 dizla i da moram raditi veliki servis vjerojatno bi se i ja ciganio jer servisi na tim autima prilično koštaju ako se pravilno rade. Znam jer radim u toj branši. Jbt na nekima od njih moraš povaditi pola motora da uopće dođeš do akumulatora.

Link to comment
Share on other sites

Najjači su mi oni nabrijani mladci sa bmw tricama, spušteni do poda, felge 19 cola, uvijek friško oprani, izgled bomba, a kad digneš poklopac motora vidiš sav jad i bijedu... popucana crijeva oblijepljena samoljepljivim trakama, paučina i prašina do ibera, ulje curi na sve strane... jbg najbitniji je izgled (nekima)

Baš si mislim kako sam mogao svratiti do njegove trgovine prije 2.5mjeseca kada sam bio u Zadru. Akumulator mi je 6god i pitanje je koliko će još. Zadnji me iznenadio sva sreća pred kućom.

Šteta, mogli smo i pivo popit, birtija mi je odmah do dućana :-)

Link to comment
Share on other sites

recimo da je ovaj moj akumulator Tudor star 4 godine i da planiram isti takav ili bolji.. mislim da je 60 Ah

gdje ga u zagrebu kupiti po najboljoj cijeni? i da ne stoji na skladištu 2 godine?

$_57.JPG

Edited by ivan.martinko
Link to comment
Share on other sites

recimo da je ovaj moj akumulator Tudor star 4 godine i da planiram isti takav ili bolji.. mislim da je 60 Ah

gdje ga u zagrebu kupiti po najboljoj cijeni? i da ne stoji na skladištu 2 godine?

$_57.JPG

To ti je Exide Excell 60Ah, ovdje je samo naljepnica Tudor. Vidiš oznaku akumulatora TB602, dok na Excellu piše EB602. Silaze s iste proizvodne linije, samo se lijepi druga naljepnica. Ovaj akumulator se prodaje pod više naziva/naljepnica :-) Jedini uvoznik Exide-a za Hrvatsku je Auto Centar Zagreb d.o.o.

Kod mene je maloprodajna cijena 842,50 Kn, uz stari akumulator dajem 15% popusta (pa je onda cijena 716,13 Kn), a na veleprodaji mogu dati i veći popust.

U gornjem desnom uglu možeš provjeriti starost akumulatora. Na kutiji je otisnuta kobasica brojeva i slova, bitna su samo prva dva znaka. Npr. 7B.... znači da je proizveden u drugom mjesecu 2017.-te godine.

Link to comment
Share on other sites

700 kn. Ajd bum si to priustil al za mjesec il dva. Javim se na PM.

Ima 3 godine jamstvo jel tak?

Link to comment
Share on other sites

 

 

700 kn. Ajd bum si to priustil al za mjesec il dva. Javim se na PM.

Ima 3 godine jamstvo jel tak?

Excell ima dvije godine jamstva. Tek Premium ima tri godine jamstva, i to npr uzmeš Premium EA530, 53Ah / 540A (dakle, ista startna struja kao i Excell 60Ah), puna cijena 897,50 Kn, a sa 15% popusta 762,88 Kn.

Da se mene pita, za tvoj auto ja bi uzeo Toplu Energy 60Ah / 600A, 30 mjeseci jamstva, za 585Kn ili Toplu Top 62Ah / 600A, 36 mjeseci jamstva, za 642Kn. Topla je jeftinija od Exide-a, a nije ništa lošija, ne zaostaje nimalo po kvaliteti. I raširenu servisnu mrežu, skoro u svakom selu imaju ovlašteni servis u slučaju potrebe. Nije da zagovaram Toplu, samo glasno razmišljam.

Link to comment
Share on other sites

Toplu nisam imao 20 godina. To je slovenska firma nekad bila a sad? Koje su zemlje porijekla tople, exidea i tudora?

Link to comment
Share on other sites

Toplu nisam imao 20 godina. To je slovenska firma nekad bila a sad? Koje su zemlje porijekla tople, exidea i tudora?

Topla je još uvijek čistokrvni slovenac. Za razliku od Exide-a, u proizvodnji koriste čisto olovo jer imaju svoj rudnik olova. Exide/Tudor su njemačke proizvodnje.

Link to comment
Share on other sites

Inače Topla ima tvornički dućan u ZG, (TAB baterije) na Čulinečkoj, pisao se na forumu da je tamo cijena nešto povoljnija..

Link to comment
Share on other sites

Inače Topla ima tvornički dućan u ZG, (TAB baterije) na Čulinečkoj, pisao se na forumu da je tamo cijena nešto povoljnija..

Da li tamo prodaju u kvartu (polu)škart koji ne mogu nigdje drugdje prodati ili je OK roba?

Link to comment
Share on other sites

Ne ovo je sad u autu. Broj je 4G znaci sredina 2014. taman istekla garancija. Al mora on jos ic. Jel to premium ? TA530

d33afb6830f5f9b180bc27520a8fd7eb.jpg

Novi je ovakav izgled

935e83051dc9b416c7e9842b1bb646af.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ne ovo je sad u autu. Broj je 4G znaci sredina 2014. taman istekla garancija. Al mora on jos ic. Jel to premium ? TA530

d33afb6830f5f9b180bc27520a8fd7eb.jpg

Novi je ovakav izgled

 

935e83051dc9b416c7e9842b1bb646af.png

Da, to je Premium EA530. 

Realno, trebao bi trajati još barem 2-3 godine. Stavi ga na punjač ako si u mogućnosti, to će mu malo povratiti snagu.

I opet bi ponovio, alternator u autu ne puni akumulator, samo ga održava. Punjenje akumulatora punjačem jednom u svaka 3-4 mjeseca značajno će produžiti životni vijek.

Edited by aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ko radi TAB? Topla? Imam u oba auta Banner i za sada je ok, ali nisu nešto stari (oko godinu dana). Prošli Banner na Lag mi je otišao zbog lošeg spoja (-) ipak je i taj izdržao skoro 3 godine. 

Link to comment
Share on other sites

obično ga punim jednom, prije zime, znači kažeš 4x godišnje, da ima logike..

Link to comment
Share on other sites

nemrem editirati post a htio sam pitati @aquarius -a o punjenju.. a i inače vezano uz akumulatore i punjenje.

dakle nemam onaj pametni punjač nego neki 10 godina stari Boschov koji je 5A.. uglavnom sam imao akumulatore +/-50Ah tak da je to ok.. nije on nikad prazan.. kad je vani zima ono baš -5 recimo kao da malo slabije zavrti anlaser ali nikad da ne upali iz prve.. mjerio sam na hladno bio je napon 12.6 recimo..

onda sam ga znao otpojit od klema i proključit na punjač nekoliko sati da se dopuni, onda bi napon bio 12.8.. naravno sat vremena nakon punjenja..

 

koji je ispravan način nadopunjavanja ak imaš običan punjač koji je onak kak bi trebalo biti 1/10 nazivnog kapacitera u amperima? 

2, 3, 5 sati ili? thanks..

 

 

pUNJAC.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ko radi TAB? Topla? Imam u oba auta Banner i za sada je ok, ali nisu nešto stari (oko godinu dana). Prošli Banner na Lag mi je otišao zbog lošeg spoja (-) ipak je i taj izdržao skoro 3 godine. 

Tab je skraćenica za Tvornica akumulatora i baterija, njihovi su poznatiji proizvodi Topla i Vesna. Mi uzimamo od njih i brendiramo ih kao Beren akumulatori.

Banner je izvrstan akumulator.

obično ga punim jednom, prije zime, znači kažeš 4x godišnje, da ima logike..

Što ćešće, tim bolje, ne možeš pogriješiti. Ali 3-4x godišnje sasvum dovoljno.

nemrem editirati post a htio sam pitati @aquarius -a o punjenju.. a i inače vezano uz akumulatore i punjenje.

dakle nemam onaj pametni punjač nego neki 10 godina stari Boschov koji je 5A.. uglavnom sam imao akumulatore +/-50Ah tak da je to ok.. nije on nikad prazan.. kad je vani zima ono baš -5 recimo kao da malo slabije zavrti anlaser ali nikad da ne upali iz prve.. mjerio sam na hladno bio je napon 12.6 recimo..

onda sam ga znao otpojit od klema i proključit na punjač nekoliko sati da se dopuni, onda bi napon bio 12.8.. naravno sat vremena nakon punjenja..

 

koji je ispravan način nadopunjavanja ak imaš običan punjač koji je onak kak bi trebalo biti 1/10 nazivnog kapacitera u amperima? 

2, 3, 5 sati ili? thanks..

 

 

pUNJAC.JPG

Nema pogrešnog načina :-) Znači struja je cca 1/10 nazivnog kapaciteta i to je super. Takav punjač je najbolje ostaviti preko noći da napuni akumulator, jer ovi akumulatori koje svi mi imamo u autima ne pate od prepunjavanja. A i jeftinija je struja noću :-)

Jedino ako aku ima čepove, odvrni ih i po potrebi dolij destilirane. A napon izmjeriš 24 sata nakon skidanja s punjača, ako je aku ok trebao bi biti 12,5-12,7V.

Link to comment
Share on other sites

znači bez obzira kaj nije prazan, prek noći? 8 sati, ok, tak sam i do sad radil, al nije naodmet pitati..

Link to comment
Share on other sites

znači bez obzira kaj nije prazan, prek noći? 8 sati, ok, tak sam i do sad radil, al nije naodmet pitati..

Potpuno identičan imam punjač. Uz njega imam iz Konzuma, neki pametniji.

Link to comment
Share on other sites

Znači Beren akumulatori su ustvari Topla akumulatori..... e to nisam znal.... 

Da, ali ne mješaj Beren i Baren, onaj a medvjedom. Medo je skuplji, vjerojatno u rangu Exide Premiuma...

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ivan.martinko

Evo ti moja preporuka za akumulator.

Cijena je i vise nego dobra, 40 mj. garancije.

62h je 627 kn.

Mozda se da jos neki popust navucif48b28beb9278043ffebf18a99836374.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tnx al daj radije link nego screenshot jer bi ovaj morao raditi jos bar godinu. To je premium aku. Ranije napisano.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.