Jump to content

naši akumulatori - bivši, sadašnji i budući


filipbabok

Recommended Posts

ako bi se racunalo za 600A treba preko 100mm2 ovako napamet. 

Link to comment
Share on other sites

Najbolje, najpouzdanije i najjeftinije vam je da sami složite kabele, kao što je meni stari napravio. Za 150 kuna složite fino da možete 1000A progurati i mirni ste.

Link to comment
Share on other sites

600 A mora bit kabel ko od samog akumulatora. Moj brat si je napravio kablove od kablova aparata za varenje. To je kabel a ne ove igrackice.

kod mog akumulatora kabeli od plusa i od minusa su tanji nego ovaj! 

Najbolje, najpouzdanije i najjeftinije vam je da sami složite kabele, kao što je meni stari napravio. Za 150 kuna složite fino da možete 1000A progurati i mirni ste.

naravno, ali budući da mi do sada nikad nisu zatrebali, a dosta su deblji od onih koji se inače kupuju za te novce, uzeo sam ih pa nek stoje. 150 kn ne dam da mi leže na polici garaže

 

Link to comment
Share on other sites

Laugh!!

U intersparu se ne kupuje aku!!

A zašto misliš? Ja sam u Konzumu kupio akumulator koji je 4god bez problema na dizelu od 120 konja odradio i na kraju zamijenjen iz predostrožnosti.

 

kod mog akumulatora kabeli od plusa i od minusa su tanji nego ovaj! 

naravno, ali budući da mi do sada nikad nisu zatrebali, a dosta su deblji od onih koji se inače kupuju za te novce, uzeo sam ih pa nek stoje. 150 kn ne dam da mi leže na polici garaže

Kakva polica garaže, kako ćeš si tako pomoći, ili nekome drugome? U Lagunu fino stanu oko rezervne gume tako da ne zauzimaju ništa prostora u prtljažniku. Meni isto nisu trebali, ali sam u tri navrata pomagao drugima i dok sam još prije imao Kaufland-kablove od kakti 600A. Dvije benge upalio, a jednog dizela nisam uspio. Onda sam odlučio da mi stari složi pravu stvar. 

Link to comment
Share on other sites

nemam rez gumu u sjeniku, možda oko plinske toroidne boce? Ili da ih ostavim u meganeu? Hm? *ebi ga trebao sam kupiti još jedne...

Link to comment
Share on other sites

kod mog akumulatora kabeli od plusa i od minusa su tanji nego ovaj!

Otpor kabela ovisi o presjeku vodića, materijalu vodića i kvaliteti spojnih mjesta:

  1. Ako nije čisti bakar onda presjek mora biti (puno) veći. Uopće me ne bi čudilo da je to legura aluminija tek toliko da izgleda kao bakar jer je puno jeftiniji od bakra, puno lakši, a samo 50-60% lošiji vodić ako je čist (a nije).
  2. Terminacija žice i krokodilki: najčešće oksidira s vremenom i uzrokuje velike padove napona kod velikih struja. Uz loše primanje krokodilki na akumulator to je najčešći uzrok ne funkcioniranja kabela.

Kao što je Filip već napisao, najgore je kad kupiš tako nešto "za svaki slučaj" i misliš da si miran, a onda kad ti zatreba ne funkcionira. Ali kao što rekoh poslužit će, samo pazi na oksidaciju.

Link to comment
Share on other sites

Metar 50mm2 elke za varenje je cca 50-ak kuna. Jedna kvalitetna stezaljka je cca 100 kn. Takav kabel pali auto bez problema a i omanji kamion upali bez problema.

Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Al cijena za makar 2x2m plus 4 stezaljke je 600kn..

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

E sad, koji sam materijal dobio u vodovima - ne znam, ali kliješta su srebrne boje. Navedena kliješta i 2x2 metra kabela od 6 kvadrata nešto manje od 200 kuna, ali u lokalnom dućanu, tako da računam da se po velikim centrima dade i jeftinije nabaviti.

Odmah smo testirali - pali mercedesa 250d bez problema.

@french - pa neka bude u autu koji je češće vožen, logika :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ Chorka znači za omanji kamion kojeg nemam, dva metra kabela za plus 100 kn, dva metra kabela za minus 100 kn, četiri stezaljke 400 kn, ukupno 600 kn plus rad onog tko to spoji.

Hvala, ali ne hvala, čak da je i oveći kamion

@Miloš, ide u Scenic pa ako kom pomogne dobro pomago

Edited by frenchkey
Link to comment
Share on other sites

Evo slika ovog mog. Kad mi se bude dalo budem osigurao bolji spoj. Mozda i zalemim. Posto krompat nemogu i da hocu na ove. Jedino stavit stopicu krimpat i onda na saraf na stipaljku.. Ali orevise truda nizasta :D2bfd32a99bf9c84b9aeaab466a44bb20.jpg

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

French to je jednostavno tako, bakar je skup. Kabel 50mm2 je atestiran na 285A trajno, a ovo po centrima ako moze 30-40 A trajno izdrzati bilo bi super. I da, takav snop ima desetak kila

Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Koji je smisao ? Za te pare odm kupim nov aku :D iskreno nemislim spajat na auto deblje nego sto je zica ka anlaseru. Mema boga.. Takodjer osigurac izmedju akumulatora i plusa je 6mm2.. Ako i tolko...

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Potaklo me samo onih 600A, nista drugo... Imao tih komada kabela pa sam frendu prijevozniku slozio da ima.

Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Evo slika ovog mog. Kad mi se bude dalo budem osigurao bolji spoj. Mozda i zalemim. Posto krompat nemogu i da hocu na ove. Jedino stavit stopicu krimpat i onda na saraf na stipaljku.. Ali orevise truda nizasta :D

Kolega, ovaj spoj je opasan, a presjek žice nikakav. Ne znam tko je to pustio na tržište jer to po mom skromnom mišljenju ne smije na police, a kamoli da na tome piše 600A :mad:

Kabel ti je očito nov jer do oksidacije još nije došlo, a kad dođe zaboravi da češ svog d-zla upaliti s time. Te stvari se inače ne leme nego točkasto zavaruju.

Koji je smisao ? Za te pare odm kupim nov aku :D iskreno nemislim spajat na auto deblje nego sto je zica ka anlaseru. Mema boga.. Takodjer osigurac izmedju akumulatora i plusa je 6mm2.. Ako i tolko...

Zato se radi BIG3. Tih 6mm2 je minimum minimuma. Stavi poluprazni akumulator u auto, zavrti motor na 3000 okretaja i vidjet češ kako se taj plus zagrije od punjenja akumulatora ;)

Link to comment
Share on other sites

Slagali vi kablove ili kupovali dobre cijena je tu negdje koju ste naveli. U vozackom zivotu od 20 godina mi je tocno 2 puta trebalo, oba puta je aku bio star, pred kraj zivotnog vijeka i radilo se o cca -10oC i vise u noci. Znaci bu i ovi tanki oksidirani ok.

Edited by CRN11
Link to comment
Share on other sites

Kolega, ovaj spoj je opasan, a presjek žice nikakav. Ne znam tko je to pustio na tržište jer to po mom skromnom mišljenju ne smije na police, a kamoli da na tome piše 600A :mad:

Kabel ti je očito nov jer do oksidacije još nije došlo, a kad dođe zaboravi da češ svog d-zla upaliti s time. Te stvari se inače ne leme nego točkasto zavaruju.

Zato se radi BIG3. Tih 6mm2 je minimum minimuma. Stavi poluprazni akumulator u auto, zavrti motor na 3000 okretaja i vidjet češ kako se taj plus zagrije od punjenja akumulatora [emoji6]

Medo. Nisam ja dizajnirao taj osigurac. I takav je na svim renolima. Neznam dal je pametno micat ga ? U svakom slucaju da sam ga maknuo bi bilo zanimljivo kad mi je plus ka anlaseru dodirnuo masu.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Ps. Kablovi imaju 2 godine i stoje u autu. Znam da to nije (po struci) ni za sta.. Zvucnici doma su mi preko 4x vece kvadrature na cistom bakru, ali ovo posluzuje evo vec 2 tjedna svaki drugi dan da palim auto..

Link to comment
Share on other sites

2017-10-31_202928.thumb.jpg.51922561a605

Evo u metrou

ovo iz Metroa je upola tanje od ovih mojih. 

@Miloš, i kod mene je isto spojeno kao na tvojoj slici :bigl:

Edited by frenchkey
Link to comment
Share on other sites

Evo u metrou

30kn za 300 ampera?? Pa toliko košta Commel razvodna letva 16A s tri utičnice i 1.5mm2 kvadraturom žice u Intersparu :D

Medo. Nisam ja dizajnirao taj osigurac. I takav je na svim renolima. Neznam dal je pametno micat ga ? U svakom slucaju da sam ga maknuo bi bilo zanimljivo kad mi je plus ka anlaseru dodirnuo masu.

Mislio sam na kvadraturu žice. Osigurač idealno da je praktički na klemi. Tako je bar kod mene.

Link to comment
Share on other sites

30kn za 300 ampera?? Pa toliko košta Commel razvodna letva 16A s tri utičnice i 1.5mm2 kvadraturom žice u Intersparu [emoji3]Mislio sam na kvadraturu žice. Osigurač idealno da je praktički na klemi. Tako je bar kod mene.

Pa to kazem osigurac je cca 6mm2 kad sam ga gledao. Dio koji se prekida :)

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

možda može podnijeti 300A 1 sekundu, tko zna kako oni to mjere

Mjeri se vrijeme koje je potrebno da se žica ugrije do neke razine iznad temperature ambijenta dok kroz nju prolazi specificirana struja u zadanom vremenu.

Pa to kazem osigurac je cca 6mm2 kad sam ga gledao. Dio koji se prekida

:)

Jesi siguran da je 6mm presjek ili 6mm2 površina? Jer 6mm presjek je taman negdje oko 200A.

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran ni da je tolko. Lako moguce da je cak i manje.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.