Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Dok ih montiram...imam posla oko felgi

Sent from my SM-A725F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

molim prijedloge koju gumu za pug 3008.. original su 225/50/17 i obzirom da se auto nece nesto pretjerano puno vozit razmisljam o cross climate gumama.. nisam se jos uopce bacio u istrazivanje medutim vidim da ima vise tih cc2 guma, pa postoje gume posebne za suv vozila (3008 spada u suv kategoriju) i tak..

kakav je zaokn u RH, ako zelim npr 225/55/17 stavit, jel to mora na atest onda ici ili? po knjizici vozila, samo je ova 225/50/17 upisana u velicini od 17" ni jedna druga pa.... :nezna:

Link to comment
Share on other sites

CC2 i mirna Bosna, pogotovo ako se ne bu puno po snijegu vozio. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dolac said:

kakav je zaokn u RH, ako zelim npr 225/55/17 stavit, jel to mora na atest onda ici ili? po knjizici vozila, samo je ova 225/50/17 upisana u velicini od 17" ni jedna druga pa.... :nezna:

Razlika u promjeru ako je preko 3% ideš na atest. Evo ja pisao koju stranicu prije baš sam to istraživao. Htio staviti gume s razlikom 3.1%, rekli mi u STPu da za doći na atest mora se donijeti potvrda da je "brzinomjer umjeren", tj. da ispravno pokazuje s novom dimenzijom guma. To bi značilo prvo na dijagnostici promijeniti dimenziju guma da brzinomjer počne dobro pokazivati i onda u neku ustanovu koja se time bavi da to provjeri i izda uvjerenje. Tek onda ideš u STP na pregled i atest.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije točno, ako ne piše u prometnoj ta dimenzija a proizvođač je nije homologirao moraš na atest svakako, to ti je oko 300kn.

Ovo što ti pričaš o 3% ti je razlika u tome kakav atest ti treba, jer ako je razlika u promjeru manja od 3% onda nemoraš na umjeravanje brzinomjera
nego se samo provjerava viri li guma, te ima li dovoljan razmak do obloge i kočnica kad je navezen auto na testnu rampu.

Znam jer sam prošle godine to radio na Cliu da upišem 205/55/R16 a ne 195/55/R16 što je homologirano.

https://www.cvh.hr/media/3576/cvh-i-up-000300_zamjena-guma-i-naplataka-m1.pdf

Edited by robimarko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fala decki, mislim da ce ostat 225/50/17 da se manim tih kemijanja.... jer deblja 225/55/17 ionako nije nista jeftinija, dapace izbor je jos i manji (barem ovo kaj vidim sad na stranicama Furlana)

Jel i dalje isplativije u slo po gume nego kod nas?

Link to comment
Share on other sites

Jedino bi ti se isplatilo da odes na dimenziju 225/45 R17, a gume su u Slo jeftinije samo ako placas gotovinom...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Max said:

CC2 i mirna Bosna, pogotovo ako se ne bu puno po snijegu vozio. 

najvjrojatnije.. zapela mi za oko kumho H32 ali nema jos nekih testova.. a 50eur po gumi nije bas ni mala razlika.. ono kaj sam nasao na tyrereviews, ispada odlicna.... vidjet cu jos, imam vremena :) 

Just now, Ivan1902 said:

Jedino bi ti se isplatilo da odes na dimenziju 225/45 R17, a gume su u Slo jeftinije samo ako placas gotovinom...

ne bih na tanje, cist sumnjam da su nam se ceste promjenile na bolje :D 

bude onda bio kes, ali svakako cu jos kod nas provjeriti.. gdje se kod nas na podrucju ZG ide po gume a da je omjer cijene i usluge na razini?

Link to comment
Share on other sites

225/45 17 je bitno jeftinija, ali ako nije po tvom ukusu...

Link to comment
Share on other sites

ne bih na tanje, cist sumnjam da su nam se ceste promjenile na bolje [emoji3] 

bude onda bio kes, ali svakako cu jos kod nas provjeriti.. gdje se kod nas na podrucju ZG ide po gume a da je omjer cijene i usluge na razini?
Pevex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znam da su iskustva sa sezonskim gumama sarena... al ja znam dvoje ljudi i oba vele da se vise s tim nece petljati. Veli mi lik, ima audi a5 i nije tip koji prcka po autu u sarafi kotace 2 put godisnje, pa je zato i uzeo CC, da kakva mu korist od guma koje su cijelo vrijeme ok i onda u zimi tri put ostane na snijegu ne moze iz njega van? Ona je malo probal kak zapravo drze po hladnom i po snijegu, usporedio sa svojim drugim autom (VW sharanom koji je na zimskim 17-tkama) i veli da je sad probal i nikad vise. Nist kriticno al ono, guma zakonki ispunjava kaj treba al njemu prakticno bas i ne. Suho i mokro je guma u normalnim uvjetima ok al kao zimulja ga je skroz razocarala. Ovaj drugi ima slicnu pricu i prodal je cijele kotace s gumama starim niti jednu sezonu jos u veljaci.

Link to comment
Share on other sites

Kao i uvijek, vjerojatno je istina negdje u sredini.

Možda je trebao ići na nešto ala Nokian Seasonproof ili Goodyear 4Seasons Gen3 obzirom na zimske preference tih guma. A možda stvarno čovjek (ili oba) nisu za ništa osim top ljetne i top zimske gume. Samo to isto košta, isto se smanjuju performanse trošenjem i godinama (negdje više negdje manje ovisno o brandu, točnije modelu).

Dolazimo do toga jel netko spreman ići na premium cjelogodišnju vs non-premium ljetno/zimski set. Jer ako je netko spreman imati premium ljetno/zimski set, onda dileme nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma oba su lajbeki, tj. nisu nikakvi auto freakovi i ona mi jos takvi primjete razliku 🙄 (a imaju para i na krivim stvarima su njemacko-skrti....). Za takve je idealno polu-premium ljetni set, da im je dusa na miru, i nekaj drugo/trece-razredno za zimu. Naravno treba pljunut u ruke i pol sata - sat  sarafit... prije i poslije sezone. Ko to radi kak spada, znaci kefanje glavcine, trosenje wd40tke, ciscenje i podmazivanje sarafa... laganini sat i pol s pospremanjem :D... onda ide sve glatko. Trganje gedora, habanje sarafa, ritanje zaljepljenog kotaca... to je slampav poso. Ko tak radi, bolje nek posjeti vulkica jednom na 3 godine i nek se drzi cijelosezonki.

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, dolac said:

fala decki, mislim da ce ostat 225/50/17 da se manim tih kemijanja.... jer deblja 225/55/17 ionako nije nista jeftinija, dapace izbor je jos i manji (barem ovo kaj vidim sad na stranicama Furlana)

Jel i dalje isplativije u slo po gume nego kod nas?

Ja sam uzeo nedavno komplet ljetnih guma od jednoga vulkanizera u Slo, jeftiniji je bio od Furlana nekih 400kn... Ako trebaš broj da ti pošaljem na PM?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa stavi tu 

1 hour ago, marin xe said:

Ja sam uzeo nedavno komplet ljetnih guma od jednoga vulkanizera u Slo, jeftiniji je bio od Furlana nekih 400kn... Ako trebaš broj da ti pošaljem na PM?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam jel dopušteno "reklamirati" pa nisam odmah stavio broj... +385996668250 nalazi se u Vinici odmah preko granice

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Max said:

Hvala, nisam znao, ima Vinica u Medimurju 🤣

Nema toga u Medjimurju junak, malo juznije je, ispod Drave. :D

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pere said:

Da nisi takvi medved, sad bi me cul 🤣🤣🤣

nemoj ga ljutit, sutra mi mora po zubima čačkati :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Uf.. nadam se da ce ti ostati koji! 🤣

Sjecam se ko klinac kad sam iso k zubaru, to su mi bili prvi odlasci, tamo pocetkom osnovne... frajer bez rukavica, klijesta, icega cupao zube s dva - tri prsta. Bez ikakve price, cap-cap. Isto je bio ljudina. Niti starci nisu rijec progovorili. Uf, luda vremena! Ak se dobro sjecam, isto se zvao nekak na M. Max, imas kakve predke tam gore? Zagorje, Medjimurje, isti kuki ti je...🤣 (sorry Krule 😇)

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 25. 04. 2022. at 14:27, pere said:

Znam da su iskustva sa sezonskim gumama sarena... al ja znam dvoje ljudi i oba vele da se vise s tim nece petljati. Veli mi lik, ima audi a5 i nije tip koji prcka po autu u sarafi kotace 2 put godisnje, pa je zato i uzeo CC, da kakva mu korist od guma koje su cijelo vrijeme ok i onda u zimi tri put ostane na snijegu ne moze iz njega van? Ona je malo probal kak zapravo drze po hladnom i po snijegu, usporedio sa svojim drugim autom (VW sharanom koji je na zimskim 17-tkama) i veli da je sad probal i nikad vise. Nist kriticno al ono, guma zakonki ispunjava kaj treba al njemu prakticno bas i ne. Suho i mokro je guma u normalnim uvjetima ok al kao zimulja ga je skroz razocarala. Ovaj drugi ima slicnu pricu i prodal je cijele kotace s gumama starim niti jednu sezonu jos u veljaci.

e ebiga sad.. jos razmislim, pa vidim i javim.. definitivno cu napisat tu kaj cu odlucit.. volim probavat nove stvari pa mozda probam, eksperimentiram malo pa eto, netko mora ucit na vlastitim greskama, netko na tudjim :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.