Jump to content

ulja


frenchkey

Recommended Posts

Bogme lijepi kilometri. 250 tkm? Eto,bio sam u pravu. moj je bio s 123 tkm prije prodaje i nikakve znakove potrosenosti,pustanja ulja i dimljenja nije pokazivao. putni komp ti pokazuje koliko je presao od zadnjeg servisa. odbrojava od 30 000 prema nuli. ako je redovito ponistavan,naravno.

Edited by dado_sk
Link to comment
Share on other sites

Neki motori ne podnose najbolje Excellium i druga sintetska ulja, pa im hidropodizači ventila najčešće prerano odu.

1.4 16V i 1.6 16V motori stari 5-6 godina i više idu bez problema na ELF Competition 10W-40 u našim krajevima. Znam osobno par slučajeva koji su napravili preko 200,000km s tim uljima bez da je išta počelo zveckati u glavi motora, bez da auto vuče slabije i bez da puno glasnije radi motor ili troši ulje. Čemu onda kupovati skuplja ulja i riskirati? To što je to bolje ulje na papiru ne znači da je bolje i za moj motor.

Meni su svi koncesionari rekli da "u sve 16V motore ide Excellium 5W-40", pa tako i u mog 1.2 16V Clia. Kad je to ulje u mom Cliu, ventili zveckaju u okretajima pogotovo po ljetnim vrućinama kad se praktički već na 2,000 okretaja čuju, motor ima metalni prizvuk, potroši ga 2-3dl a na eko testu imam HC 39 do 42. Sa Competitionom 10W-40 nema zveckanja, motor radi osjetno tiše, ne potroši ulja gotovo ništa i imam bolji rezultat na eko testu (HC 7 do 9).

Link to comment
Share on other sites

U Metrou je trenutno na akciji Excellium NF 5W-40, 5 litara... 250kn.. Uvoznik Jasmin maziva, pa kome treba izmjena, super prilika...

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo kako sad i ulja od Jasmin Maziva mogu biti po 50kn/l, lijepo su nas peglali godinama.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo kako sad i ulja od Jasmin Maziva mogu biti po 50kn/l, lijepo su nas peglali godinama.

Mislim da to nema veze s tim

nego sa metroom, jer metro uzme 5-6 paleta razbaca ih po hrvatskoj i proda ih na brzinu

a ovi po autokucama prodaju manje kolicine a im se ne isplati prodavat jeftino

my 5 cents

Link to comment
Share on other sites

Jasno je, Metro uzmu veliku količinu, dobije veći popust te samim time može ponuditii i nižu cijenu u maloprodaji, poanta je da smo to isto ulje donedavno tj. do pojave drugih uvoznika debelo pretplaćivali.

Prije 2g samo sam za ulje morao izdvojiti 350kn a nedavno sam za isti iznos nabavio sve dijelove (ulje, filter ulja, filer goriva i kočionu tekućinu) za mali servis, nije loše. :)

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo kako sad i ulja od Jasmin Maziva mogu biti po 50kn/l, lijepo su nas peglali godinama.

Dobro si primjetio dobroje.gif

Link to comment
Share on other sites

I ja u petak uzeo kod Kipora 15 litara ulja ELF EXCELLIUM NF 5W-40 za 520 kn.

Tri kanistra pakirana u kulturnoj kutiji, uredan račun i ljubazno osoblje.

Stari u petak ide na servis pa bumo vidli kak bu TCE reagiral na Kipora... :cool:

Kaže na stranicama Jasmin maziva - Elf-ova TOP generacija ulja gradacije 5W40 dobivena potpuno Novom Formulacijom.

Pa ne može biti lošije od onog Evolutiona u servisu...

http://www.jasmin-maziva.hr/ProductList/54/pgoid/10/lang/HR/Motor---Automobili---Jasmin-maziva.wshtml

Link to comment
Share on other sites

U Metrou je trenutno na akciji Excellium NF 5W-40, 5 litara... 250kn.. Uvoznik Jasmin maziva, pa kome treba izmjena, super prilika...

Kod lagerosa je 200 kn.. :ahaa:

Link to comment
Share on other sites

Kaže na stranicama Jasmin maziva - Elf-ova TOP generacija ulja gradacije 5W40 dobivena potpuno Novom Formulacijom.

Pa ne može biti lošije od onog Evolutiona u servisu...

Ako ćemo vrlo strogo gledati, NF zapravo i nije namijenjeno za Renault nego za neke druge proizvođače vozila. Navedeno ulje nije preporučeno od Renaulta za korištenje ali zadovoljava standardnu ACEA A3/B4 normu i kao takvo može se koristiti u Renault vozilima kao i ulja svih ostalih proizvođača koja zadovoljavaju istu normu. Evolution SXR je navodno bolji izbor od NF-a jer službeno zadovoljava Renault RN normu koja je izvedena iz osnovne ACEA A3/B4 norme uz više standarde. Uglavnom, ja sam na svom Cliu posljednje 3 godine koristio NF, problema sa njim nisam imao, prije par dana sam uzeo Evolution SXR pa ćemo i njega isprobati, vjerujem da nikakvu razliku neću niti osjetiti.

Link to comment
Share on other sites

Kod lagerosa je 200 kn.. :ahaa:

Moze se naci i jeftinije, ali za ulje koje dolazi od glavnog uvoznika elfa za HR... Mislim da je super cijena.

Npr Evolution SXR koje je po karakteristikama isto ulje kao i Excellium NF, kod Jasmin maziva je 94 kn / litra. Sto je pretjerivanje, jer su ga prije mjesec dana na akciji prodavali po 70 kn, sto mislim da je i realna cijena.

Ova ulja sto prodaju Kipor i ostali po 30 kn litra, su mi pomalo macak u vreci, jer realno oni jos plate pdv i zarade na tom ulju, sto ispada da je litra u nabavi ispod 20 kn i to mi zvuci dosta nerealno i sumljivo... Pogledajte cijene u EU gdje se uglavnom krecu oko 10 EUR litra, tako da ova kipor ulja vjerojatno dolaze iz rafinerija za istocna trzista itd...

Po meni bolje dati 100 kn vise, pa uzeti od glavnog uvoznika koji znam da radi s elfom, nego od firme koja prodaje sve i svasta i jos se tocno ne zna od kud ta ulja dolaze...

Link to comment
Share on other sites

Ako ćemo vrlo strogo gledati, NF zapravo i nije namijenjeno za Renault nego za neke druge proizvođače vozila. Navedeno ulje nije preporučeno od Renaulta za korištenje ali zadovoljava standardnu ACEA A3/B4 normu i kao takvo može se koristiti u Renault vozilima kao i ulja svih ostalih proizvođača koja zadovoljavaju istu normu. Evolution SXR je navodno bolji izbor od NF-a jer službeno zadovoljava Renault RN normu koja je izvedena iz osnovne ACEA A3/B4 norme uz više standarde. Uglavnom, ja sam na svom Cliu posljednje 3 godine koristio NF, problema sa njim nisam imao, prije par dana sam uzeo Evolution SXR pa ćemo i njega isprobati, vjerujem da nikakvu razliku neću niti osjetiti.

Ja sam ove godine napravio upravo suprotno... Sa SXR-a sam presao na Excellium NF, prvenstveno zbog cijene... Pogledaj malo tehnicke specifikacije ta dva ulja na stranicama Jasmin Maziva i vidjet ces da su svojstva potpuno ista...

Te fore odobrio Renalult i norme su po meni vise marketinski trikovi i vjerojatno neka fora za ovlastene servise koji onda samo stavljaju SXR i to po neopravndano vecoj cijeni...

Bitna je gradacija i ACEA specifikacija...

Link to comment
Share on other sites

Nisu iste specifikacije kod NF-a i SXR-a. TBN je razlicit, i ima jos aditiva koji se razlikuju.

Link to comment
Share on other sites

Koji ste vi likovi...Renault preporucuje Elf ali Elf NF nije prvenstveno za Renault vozila... :hura:

WTF?!

Ja u svoju Lagunu stavljam Shell Helix Ultra Diesel 5w40

Hoce li mi motor riknuti?!

Ajmo savjeti strucnjaka, ali brzo dok jos nisam kupio za sljedecu izmjenu...:rotfl:

Link to comment
Share on other sites

@TiM

WTF? Sasvim normalno da se ulja razlikuju, nema veze sto je ista gradacija u pitanju, isto kao sto ni 10w40 ili neke vrste 5w40 ili 5w30 nisu preporucene za RS motore. Ne odgovaraju specifikaciji i zahtjevima koje motor postavlja i to je to. Nema potrebe za ovakvim odgovorom kao sto je tvoj.

Shell Ultra disel odgovara Renaultovoj specifikaciji RN0710 pa nema potrebe da postavljas takvo pitanje. :nezna:

Link to comment
Share on other sites

Sasvim je jednostavno i nije niti najmanje komplicirano za shvatiti, Renault ne preporučuje korištenje svih ELF ulja u svojim vozilima nego prvenstveno onih koji nose RN normu a to su: Evolution 5w40 SXR, Evolution 5w30 SXR, Solaris DPF 5w40, Competition ST 5w40 i Excellium 0w-30 Full Tech. Ostala ulja od ELF-a nisu službeno preporučena od strane Renaulta što ne znači da su zabranjena i da ih se ne smije koristiti, jasno?

I da, Shell Helix Ultra Diesel 5w40 ima Renault RN normu poput gore navedenih ELF ulja i preporučeno je za korištenje od strane Renaulta!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam preša na MaxLife 5W-40 ( 72 kn/L ) a evo i specifikacije ulja-norme iz kojih je nastala norma RN70..

Link to comment
Share on other sites

I ja u petak uzeo kod Kipora 15 litara ulja ELF EXCELLIUM NF 5W-40 za 520 kn.

Stari u petak ide na servis pa bumo vidli kak bu TCE reagiral na Kipora... :cool:

Ma nema do ulja od 30 kn/l...i to u relativno opterećenom downsized motoru (TCe) nove generacije s turbinom. I na novom autu. Još bi mi bilo jasno da to netko ulije u stari Clio ili Megane ili Reno 5...ali ovo mi zbilja nije jasno. Zašto kupujete uopće nove automobile s modernim motorima na kojima ne možete ni ulje zamjeniti ukoliko je ono skuplje od 20-30 kuna po litri. Prosvijetlite me...

Link to comment
Share on other sites

Sasvim je jednostavno i nije niti najmanje komplicirano za shvatiti, Renault ne preporučuje korištenje svih ELF ulja u svojim vozilima nego prvenstveno onih koji nose RN normu a to su: Evolution 5w40 SXR, Evolution 5w30 SXR, Solaris DPF 5w40, Competition ST 5w40 i Excellium 0w-30 Full Tech. Ostala ulja od ELF-a nisu službeno preporučena od strane Renaulta što ne znači da su zabranjena i da ih se ne smije koristiti, jasno?

I da, Shell Helix Ultra Diesel 5w40 ima Renault RN normu poput gore navedenih ELF ulja i preporučeno je za korištenje od strane Renaulta!

To su ti sve više manje trikovi i marketing igre...

Meni u knjižici vozila koje je 2002. godište piše da je preporuka Renaulta Elf Excellium 5W40... kasnije se pojavio Excellium NF koji je bolji od "običnog" Excelliuma i SXR koji se u ovoj knjižici iz 2002 uopće i ne spominje....

Sad oni postavljaju te norme na SXR, a Excellium više nema tu normu koju je imao 2002. kad je izašao iz tvornice... gluposti... treba uzeti što je jeftinije, a sitne razlike na molekularnoj razini prepustiti kemičarima da o tome debatiraju.

Link to comment
Share on other sites

Ma nema do ulja od 30 kn/l...i to u relativno opterećenom downsized motoru (TCe) nove generacije s turbinom. I na novom autu. Još bi mi bilo jasno da to netko ulije u stari Clio ili Megane ili Reno 5...ali ovo mi zbilja nije jasno. Zašto kupujete uopće nove automobile s modernim motorima na kojima ne možete ni ulje zamjeniti ukoliko je ono skuplje od 20-30 kuna po litri. Prosvijetlite me...

Koliko se ja sjećam, ali to ću danas provjeriti, Excellium je preporučen u knjižici vozila za TCE motore.

Zašto bi nešto platio 110 kn/L (to je bila cijena prošle godine - sve se bojim pošto je sad) kada to isto mogu dobiti za 35 kn/L ?

Pošto stari radi godišnje 7 tisuća kilometara, sve se bojim da bu se mašina razletila zbog nedostatnog podmazivanja...

:hey:

Link to comment
Share on other sites

To su ti sve više manje trikovi i marketing igre...

Meni u knjižici vozila koje je 2002. godište piše da je preporuka Renaulta Elf Excellium 5W40... kasnije se pojavio Excellium NF koji je bolji od "običnog" Excelliuma i SXR koji se u ovoj knjižici iz 2002 uopće i ne spominje....

Sad oni postavljaju te norme na SXR, a Excellium više nema tu normu koju je imao 2002. kad je izašao iz tvornice... gluposti... treba uzeti što je jeftinije, a sitne razlike na molekularnoj razini prepustiti kemičarima da o tome debatiraju.

Excellium ulje je tada dolazio u par varijanta, Excellium LDX je bilo ono sa Renualt normom. Isto se više nije moglo naći na policama tamo negdje 2006g kada su se pojavila nova ulja, Evolution SXR razvijeno za Renault kao zamjena za Excellium LDX te novi Excellium NF (New Formula) za šire tržište. Sjećam se da mi je istekla garancija i da sam LDX ulje tražio u Molydonu, imali su samo NF pa sam uzeo njega i ostao na njemu sve do danas.

Link to comment
Share on other sites

@TiM

WTF? Sasvim normalno da se ulja razlikuju, nema veze sto je ista gradacija u pitanju, isto kao sto ni 10w40 ili neke vrste 5w40 ili 5w30 nisu preporucene za RS motore. Ne odgovaraju specifikaciji i zahtjevima koje motor postavlja i to je to. Nema potrebe za ovakvim odgovorom kao sto je tvoj.

Shell Ultra disel odgovara Renaultovoj specifikaciji RN0710 pa nema potrebe da postavljas takvo pitanje. :nezna:

Nisi osjetio ironiju u mom postu..?!

Ma nema veze ziher si slovenac...:zubo:

Link to comment
Share on other sites

http://www.metro-cc....n_05/index.html

Znači ovo ulje je manje vrijedno od onog plaćenog 400 kn kod tokića recimo???

Nije manje vrijedno, dapace reklo bi se da je to potpuno isto motorno ulje, samo sto gosn Tokic ima veeeliku zaradu na njemu...

Ali svejedno, medju nama receno, nemoj ga tociti u svoj automobil ako se on zove Renault jerbo ce mu poceti rasti treca ispusna grana!

Kuzis, ne?! :lool::rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Evo,ja sam danas kupio ulje Mobil 2000 x1 10w/40,na akciji u Konzumu,6L-220 kn!!!

Nakon toga sam otišao kupiti filtere,u jednu splitsku trgovinu(nije ovlašteni trgovac), i to isto ulje tu košta 270 kn za 4L,te 70 kn za 1L.Vrag mi nije dao mira pa sam usporedio naljepnice s onim što sam ja kupio i naravno,iste su!

Znači u Konzuma 6L košta 220 kn,dok u drugim autotrgovinama za te novce dobijete 3 litre,što je ni manje ni više nego duplo!!!

Pa jeli onda moguće da ti trgovci imaju duplo veću maržu nego Todorić,imajući u obziru da ni Konzum ne prodaje Bog zna koliko tog ulja!?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.