Jump to content

Dijagnostika, dijagnostički uređaj


frenchkey

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Jel zna netko koliko ovlasteni naplacuje dijagnostiku i sto u to sve ulazi ( samo citanje gresaka ili i stanje dizni, egr...)?  Zvao fornix al ne mozes ih dobit na telefon... Ili ako ima netko na podrucju osijeka da to radi sa clipom za manje od ovlastenog?

Link to comment
Share on other sites

Pročitao sam sve 4 stranice pa imam pitanje.

Dali je pomoću bilo kojeg softvera/hardvera navedenog u ovom topicu moguće na novom Cliu aktivirati slijedeće:

1) Da se pritiskom na gumb "paljenje svjetala na daljinu" na Renault kartici ta svjetla zapravo i upale (riječ je o žmigavcima koji zatrepere brzo 3 puta npr. da vidiš gdje ti je auto na parkingu ako zaboraviš)

2) Da se vrata automatski zaključaju nakon par minuta kada napustim vozilo?

Ako može, napišem i razlog zašto ovo pitam. Ako ne može, onda nije bitno :angeye:

Link to comment
Share on other sites

Jedino tko vi mogao je original can clip.

Nemoze se znati dok se ne spojis i probas.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Okej.

Ono što me *ebe je to što kad sam kupio auto, obje te funkcije su radile. Nakon nekog vremena, obje funkcije su prestale raditi i ja sam to rekao njima u servisu, na što sam dobio odgovor da to nikad nije ni trebalo raditi na mom autu jer moj paket opreme to nema. E tad sam se zapitao jesam li ja lud ili šta..

Link to comment
Share on other sites

Daj broj sasije da vidimo sta je doslo iz fabrike.

Jel to ti mozes saznat ili svak preko neke app/str?

I ja bi za svog, zato pitam

Link to comment
Share on other sites

Ne moze svako sve saznati, neke stvari se placaju, nesto je besplatno, za neke stvari treba samo registracija.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Jel to neka str ili opet treba preko nekog? Ako je neka str da bacim oko. Pa sta vidim, vidim

Link to comment
Share on other sites

Daj broj sasije da vidimo sta je doslo iz fabrike.

Sad sam skontao da si ovo meni napisao. Šaljem ti broj u box.

Link to comment
Share on other sites

Pročitao sam sve 4 stranice pa imam pitanje.

Dali je pomoću bilo kojeg softvera/hardvera navedenog u ovom topicu moguće na novom Cliu aktivirati slijedeće:

1) Da se pritiskom na gumb "paljenje svjetala na daljinu" na Renault kartici ta svjetla zapravo i upale (riječ je o žmigavcima koji zatrepere brzo 3 puta npr. da vidiš gdje ti je auto na parkingu ako zaboraviš)

2) Da se vrata automatski zaključaju nakon par minuta kada napustim vozilo?

Ako može, napišem i razlog zašto ovo pitam. Ako ne može, onda nije bitno :angeye:

Mozes uslikati karticu da vidimo na sta mislis pod tim gumbom za paljenje svjetala? Kod vozila s hands free karticom, zakljucavanje i otkljucavanje vozila radi automatski, jesi siguran da si mogao otkljucati vozilo bez pritiskanja gumba na kartici? Kod vozila bez hands free modula, moras pritisnuti dugme za otkljucavanje ili zakljucavanje. S tim da ako otkljucas vozilo a ne otvoris ni jedna vrata, vozilo se samo zakljuca.

Link to comment
Share on other sites

Mozes uslikati karticu da vidimo na sta mislis pod tim gumbom za paljenje svjetala? Kod vozila s hands free karticom, zakljucavanje i otkljucavanje vozila radi automatski, jesi siguran da si mogao otkljucati vozilo bez pritiskanja gumba na kartici? Kod vozila bez hands free modula, moras pritisnuti dugme za otkljucavanje ili zakljucavanje. S tim da ako otkljucas vozilo a ne otvoris ni jedna vrata, vozilo se samo zakljuca.

Otključati vozilo bez gumba nisam nikad mogao :)

Za ovo drugo, možda sam se ja krivo izrazio :) Pod automatsko zaključavanje sam mislio kad izađem iz auta (ponesem karticu sa sobom) i ne zaključam vrata, da se ona sama zaključaju nakon par minuta.

Za onaj gumb na kartici koji upali žmigavce da zatrepere brzo nekoliko puta sam mislio na ovaj gumb

kartcia.thumb.jpg.9b1650cc21520ca0a392a6

Link to comment
Share on other sites

za nuždu možeš hodat po parkingu i stiskat zaključavanje, svaki put bi morao dvaput zablinkat žmigavcima, tako je bar kod mene koji nemam HF

Link to comment
Share on other sites

Taj gumb pali svjetla, a ne zmigavce. Follow me home svjetla tzv.

Jel možeš meni pogledati popis opreme?

THX

Moze

Link to comment
Share on other sites

Taj gumb pali svjetla, a ne zmigavce. Follow me home svjetla tzv.

Ja sam lud onda. Majkemi. Nema veze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ima li tko iskustava s nekim od sljedećih dijagnostika?

S ovom sam si "popravio" auto nakon Steering fault greške. Može čitati sve i svašta od uređaja na autu, brisati greške, programirati injektore...

Ili možda ova?

Ili ova?

Cijena prve je veća nego da naručujem iz Kine ali sam ovako siguran da nema zajebancije s PDVom, pa nabaviti EORI broj, onda u poštu i dođe me skoro na isto. 

Ovako po opisu mi se čini da je to sve isto. Nisam mehaničar nego mi treba da vidim što mu je ako nešto zasvijetli a univerzalna je tj. može se spojiti na svaki auto pa bi moglo poslužiti i za neke druge aute.

Link to comment
Share on other sites

  • frenchkey locked and unlocked this topic
  • 4 months later...

Nekako smo ostali dužni tutorial o instalaciji pyrena i ELM bluetooth adaptera na androidu pa evo da ja malo probam pojasniti. Bilo je to ranije dosta kompliciranije, malo su rusi pojednostavili, ali ipak je ostalo dosta zapetljano. Tutoriali i dokumentacija na tom i ostalim ruskim siteovima su malo zastarjele, opisuju se stare verzije pyrena, ručno editiranje datoteka itd. Pokušao sam to u nastavku malo sistematizirati, ali sad kad sam se raspisao bojim se da ipak nieće biti prihvatljivo za sve. Meni nije komplicirano, ali ja sam software developer po struci pa sam malo profesionalno trknut na tu stranu.

Sve zasluge idu ekipi s ruskih foruma. Ovdje je početni post jednog od autora gdje se uvijek linkovi na zadnje verzije svih programa:
https://www.drive2.ru/l/9214434/

Prevedite si kroz google translate za detalje.

Pyren je program, tj. skupina programa koji se vrte u terminalu!
Znači command prompt za windowsaše, kao da u starom DOSu nekad davno opcije pokrećete upisom brojeva itd.
Ako zazirete od takvog načina rada, tražite dalje neku drugu dijagnostiku ili Clip.
Pyren ne može sve što i Clip i nikako ne može biti njegova zamjena. Pyren je dječja igračka u usporedbi s clipom i ozbiljnijim alatima, ali može poslužiti za neke provjere greški i promjenu pokoje opcije za koju bi inače morali u servis. Malo su neki dijelovi i sprčkani, npr. podaci o DPFu su razbacani pod Airbag odjeljkom :)
Ne znam da li je tako i na Clipu, ali kako francuzi imaju odvratan softver, ne bi me čudilo. Uzmimo npr. Dialogys za primjer - glup i nepotrebno iskompliciran program s totalno nelogičnim opcijama.

ELM adapter - tražite na ebayu i aliexpressu, najbolje provjeriti, neki selleri imaju screenshote da je v1.5 kompatibilan.
Da se ne zavaravamo, to su sve klonovi, original ELM samo čip košta 5x više nego kineski cijeli adapter.
Adapteri na tržištu trenutno, ako piše da v 2.1 ili slično, to je skoro sigurno fake.
Nakon nabave skinite aplikaciju ELM327 Identifier:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.applagapp.elm327identifier
Instalirati na mob ili tablet, uštekati adapter u neki auto, uključiti kontakt.
Upariti bluetooth i pokrenuti test, rezultati moraju biti minimalno kao na slici:

ELM_327_identifier.thumb.png.9e4884530bf


Ako ima manje od ovoga - tražite drugi adapter. Možda će raditi, ali vjerojatno neće sve funkcije.
Ovo je najviše od podržanih funkcija što sam ja vidio kod tih kineskih adaptera.


S google drivea od Rusa (ima link na stranici gore):
https://drive.google.com/open?id=1AdZB_8Lm9YBD10b7ycl1iBikJkktYJy3

Skinuti:
- zadnju verziju pyren9m.zip
- CLIP_175_FullDB.rar ili CLIP_base_178_minimal.rar
Ja sam stavio  175 Full i radi ok.
- PythonForAndroid-debug-r26.apk
- sl4a-r6.1.1-arm-debug.apk

Instalirati oba apk.
Pokrenuti Python for android.
Stisnuti "install" kako je označeno na slici:

py_install_1.thumb.jpg.1773f62540342bbe5

Sad program skine s neta cca 14 MB nekih svojih dijelova.
Nakon toga ispiše verzije dolje, mora biti ovako:

py_install_2.thumb.jpg.1faf6e9974f13a008


Pokrenuti SL4A i odmah zatvoriti, ovo će pripremiti u memoriji telefona folder "sl4a" i njemu "scripts".
U taj scripts folder treba extractati pyren9m.zip i clip bazu (CLIP_175_FullDB.rar ili CLIP_base_178_minimal.rar)

Nakon toga struktura foldera mora biti ovako (zanemarite ako ima viškova datoteka i foldera u prikazu kod mene):

folder.thumb.png.08fec3418d1369424aa54a6

Ovime je instalacija gotova.

ELM uštekati u auto, kontakt naravno, upariti s mobačem preko BT.
pyren se pokreće tako da se pokrene SL4A koji prikaže sve skripte koje postoje.
Kliknuti isključivo na _pyren_launcher.py:

pyren_pokretanje.thumb.jpg.a96ce1e5961c0

Dolazi pitalica i kliknuti na ikonu ekrana:

pokreeanje.thumb.png.3724ac10430534ce6aa

Sad dolazi ova slika:

Screenshot_2018-08-23-21-59-11_com.googl
Podesite jezik na GB. Ima i drugih, koji su tu sve možete vidjeti u folderu Location.
Odabrati BT za bluetooth vezu.
Log - nebitno, kako god.
Gumbi dolje su bitni, idemo pokretati redom:
- Scan - ovo treba najprije pokrenuti.
Program će učitati podatke od clipa i dati izbornik za odabir auta:

odabir_auta.thumb.png.d37c8eaadf61dd3733

Na slici je odabran br. 30. i učitavanje podataka iz clip baze je u tijeku.

Ako je font premali, sa Volume Up/Down tipkama na mobaču možete povećavati ili smanjivati. Može se i unaprijed u opcijama od SL4A trajno namjestiti veličina fonta.

Ovaj dio sad zna potrajati i do 5 minuta, program učita podatke iz clip baze i prolazi sve memorijske adrese gdje su pojedini blokovi ECUa.

Na slici gore nađeno je 11 blokova. Za usporedbu, clio II K9K700 ima samo 2 ili 3 :-)


Sad se pojavljuje lista ECU blokova. Desno je broj memoriranih upozorenja ili greški za koje niste ni znali da imate. Na ovom autu Torque pro nije pokazivao nijednu grešku :)

Ispostavilo se da su sve stare i nebitne - isprazni se aku i odmah 5 greški po raznim mjestima :)

ECU_lista.thumb.png.ae62f21c25d26767cb6f

 

Dalje nemam više screenshota, ali za svaki ECU blok dobivaju se standardne opcije, negdje ih je više, negdje manje, slijedi opis.

https://www.drive2.com/l/462850141024420619/

Inside, the blocks have the following structure:
DE: Device errors — this section reads / removes errors.
ID: Identifications — verification of the wired VIN in the block, firmware version, hardware, etc.
SY: System state — displays current main readings (revolutions, voltage, temperature, etc.).
SP: System parameters — displays the current parameters of the block, without the possibility of changing.
LC: System configuration — displays the current configuration, without the ability to change.
AC: Ececuting tests — run the block testing scripts (for example, check all the lights of the device, relay, etc.)
CF: Changing configuration — Changing the configuration of the block. CAUTION !
VP: VIN programming — programming the VIN wired to each block.
RZ: Resets — Resets all block errors and calibrations .
SC: Configuration scenarios are configuration scripts. The most part does not work (probably while the script is being finalized), but you can get acquainted with the principles of work using the command "show" and after the phrase "There is scenatium. I do not support them! "Press" enter "when prompted.
DE extra information — output additional information on errors with reference to mileage.

Depending on the block, the structure may change (for example, System state is not present in the dashboard block).

Da se ne bi netko zaletio odmah na VIN programming ili Changing configuration pa će onda poslije biti "nismo znali" :)
Scenarios - ove opcije koliko sam skužio većinom ne rade. To bi trebalo biti složeno upravljanje opcijama koje original clip zna napraviti i koje se sastoje iz više akcija. Npr. prisilna regeneracija ide u više faza, clip cijelo vrijeme mora biti uštekan, a pyren takve stvari ne radi. Možda i bolje.

 
Jednom kad je prošla opcija "Scan", program u pyren foderu napravi file "savedEcus.p". U tom fileu je popis svih ECU blokova koje je našao za konkretni auto. Backupirajte si to negdje na sigurno, inače ćete opet trebati puštati scan i čekati 5 minuta.

Idući put pokrećete "Start", učitava se odmah.
Opcija "Demo" - omogućava pregled opcija za taj auto jednom kad je scan prošao i to offline. Program ne ide na ELM adapter, ali mogu se proći sve opcije, naravno očitane vrijednosti će sve biti na 0.


Pyren u pozadini radi cache clip baze, jednom pokrenuta opcija idući put brže se pokreće.
Važno - ako dijagnosticirate drugi auto, spremite si stari file savedEcus.p i obrišite postojeći. Također je preporučljivo obrisati i folder /sl4a/scripts/pyren/cache. Kasnije vratite savedEcus.p ako radite opet na istom autu.


Nastaviti ćemo dalje nekom drugom prilikom, na onim ruskim siteovima ima i uputa o korištenju, ali najbolje isprobati.

 

Postoji i app PyClip.
Radi isto što i pyren, čak u pozadini i poziva pyren, ali je zamotana u malo ljepše sučenje. Npr. ne upisuju se brojevi za oidabir opcija nego se klika po ekranu. Isti klinac drugo pakovanje.

Ako netko zapne kod instalacije ili pokretanja, pitajte ovdje pa ćemo pokušati pomoći.

Oko opcija i namještanja bolje pitajte nekoga s iskustvom rada na clipu, za to nisam stručnjak :)

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Provjera kilometraže na autu preko Pyren-a

 

Preduvjet - konfiguracija napravljena kako je opisano u prethodnom postu, znači file "savedEcus.p" mora postojati i biti od tog auta.

Pokrrenuti SL4A, odabrati označenu opciju:

pyren_provjera_km_pokretanje.thumb.png.c

Pokreće se program koji redom pristupa različitim ECU blokovima i očitava stanje kilometraže, na kraju dolazi  rekapitulacija, primjer:

pyren_provjera_km.thumb.png.d9437f4a38f8

Ovdje je km spremljena na 2 mjesta u memoriju od injection kompa, u ABS i instrument tablu (TDB) u km i miljama :)

Kad se kupuje rabljeni, ovo je jeftin i jednostavan način za provjeriti. Kombinacije ovise od auta do auta. Nije neka sigurnost, profići vjerojatno znaju kako to sve izmijeniti, ali možda naletite na kakvog šoderaša početnika :)

Source & credits: https://www.drive2.ru/l/9214434/

 

Edited by Alen
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.