Jump to content

izmjena ulja - općenito o intervalima


filipbabok

Recommended Posts

Ne znam ko pametan vozi na istom ulju 30 kkm...

 

Kak bi se RS ponasao da se u njega stavi 10w60, konkretno Selenia Racing...

 

Ulje mjenjam svakih 7-8 kkm

Link to comment
Share on other sites

jel vozis utrke, ako ne nemoj to stavljat....

kao prvo iz razloga sto ti nemozes sacekati da se ulje i motor zagriju na radnu temperaturu. 

Link to comment
Share on other sites

Ne vozim utrke...

 

Molim te pojasni mi ovaj dio oko zagrijavanja motora i ulja na radnu temperaturu i kako ju ja to ne mogu sacekati!?

Link to comment
Share on other sites

Ma ti proizvodaci malo sa tim uljima mudruju,OK ako je neki turbak ili novi dizel to mi je jasno,ali ovi klasični motori,ja u lagunu livam 10-40 ,auto ima preko250tkm i radi ko sat,prijatelj mi ima punta cca80ks benzinac i ubjedili su ga da mora bit fiatovo ulje i ful sintetika jer će se motor razletit,litra tog ulja je bila preko100kn,razletit će se njemu novčanik,pa za koga onda proizvode polusintetiku ako u osnovne benzince ide ful sintetika

Link to comment
Share on other sites

Ma ti proizvodaci malo sa tim uljima mudruju,OK ako je neki turbak ili novi dizel to mi je jasno,ali ovi klasični motori,ja u lagunu livam 10-40 ,auto ima preko250tkm i radi ko sat,prijatelj mi ima punta cca80ks benzinac i ubjedili su ga da mora bit fiatovo ulje i ful sintetika jer će se motor razletit,litra tog ulja je bila preko100kn,razletit će se njemu novčanik,pa za koga onda proizvode polusintetiku ako u osnovne benzince ide ful sintetika

slazem se. Kum mi odvezao 250 tkm na cliu 1 1992 gOdina. Ulje 10w40. Prodao gA i motor nije dimio. 

Link to comment
Share on other sites

ja sam na 10 40 Elfu 15 godina i 355000 km, ne dimi i ne nadolijevam ulje unutar intervala izmjene od 10 tkm. Dvaput sam mu stavio i elf 5-40, a možda ću i slijedeći put da bude kao ''zimsko'' ulje u njemu

Link to comment
Share on other sites

U corsu cu uliti 5w30 iako pise da moze i 5w40. Shell mi je u fiatu ok. Pri tim mislim da ne pjeni,ne trosi ga. Za ostalo nemam pojima pa cu shell i u corsu staviti. A sta god stavim auto radi 7-8 tkm godisnje i mijenjam ga jednom pa mi na isto dođe. Sad su ulja jeftina. Kad sam megane 2 kupio bila je litra u servisu elf 5w40 115 kn

Link to comment
Share on other sites

U corsu cu uliti 5w30 iako pise da moze i 5w40. Shell mi je u fiatu ok. Pri tim mislim da ne pjeni,ne trosi ga. Za ostalo nemam pojima pa cu shell i u corsu staviti. A sta god stavim auto radi 7-8 tkm godisnje i mijenjam ga jednom pa mi na isto dođe. Sad su ulja jeftina. Kad sam megane 2 kupio bila je litra u servisu elf 5w40 115 kn

Pa baš to. Taj Shell je cirka 40-50kn po litri ovisi od dućana do dućana, navodno je 100% mineralno ulje i većina Hondaša ga preporuča, a svi znamo kak se oni voze :zubo: I mislim da danas ne isplati se štedjeti na ulju jer su cijene stvarno bagatela na godišnjoj razini

Link to comment
Share on other sites

Zrmi, ne volim se ponavljati. Ulja na bazi estera i uljni aditivi na bazi estera se smiju stavljati samo u motore koji imaju kompatibilne brtve. Ne znam da li F4R motori imaju takve brtve i semeringe. Ako ti pusti ulje na nekoj od remenica i zamasti zupčasti remen onda znaš od čega je.

je**te, ja onda imam ludu sreću jerbo sva vozila koja imam imaju ili ulje ili keramiku sa Esterom ili oboje...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam ko pametan vozi na istom ulju 30 kkm...

 

Kak bi se RS ponasao da se u njega stavi 10w60, konkretno Selenia Racing...

 

Ulje mjenjam svakih 7-8 kkm

Znam bar 3 172ke koje voze na EDGE Sport 10W60.

Link to comment
Share on other sites

ja sam na 10 40 Elfu 15 godina i 355000 km, ne dimi i ne nadolijevam ulje unutar intervala izmjene od 10 tkm. Dvaput sam mu stavio i elf 5-40, a možda ću i slijedeći put da bude kao ''zimsko'' ulje u njemu

French da li si siguran, jer nadam se da si provjerio viskozitet, norme, sva vražije odobrenja i točno proučio sve detalje, ako si upućen u to - e onda kada si pronašao trag uvoza ulja, namjenu i tržište, kod inspekcije provjerio da nije muljaža, tek TADA, to je ulje za tebe :)

Link to comment
Share on other sites

10W60 se preporuča staviti samo u aute koji su pretežno na utrkama.

Kad vadiš mast autu na stazi ulje se grije puno više nego gradskih 90-100 stupnjeva, a tada ti treba 60 ulje da ne bude pretanko na povišenim temperaturama.  Primjerice Shell 5W40 ima na 100 stupnjeva istu viskoznost kao 10W60 na 125 stupnjeva.

Link to comment
Share on other sites

Evo jedan zanimljiv video za one koji žive u Delnicama, Fužinama, na Bjelolasici i sl. :)

Edited by Med0
Link to comment
Share on other sites

Jedino brine sto nije RN ulje... :/

I nije. Kad pogledaš specifikaciju odobreno je za PSA, ali nije za :renault:. Vidio sam još nekoga proizvođača da ima različita ulja iste gradacije za PSA i Renault. Shell Helix Ultra 5W40 je odobren za oboje.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.