Jump to content

naši akumulatori - bivši, sadašnji i budući


filipbabok

Recommended Posts

Moj aku je riknuo usred ljeta. Auto normlano upali i ispeljam ga iz dvorišta. Pola sata kasnije mrtav. Nakon 200km vožnje ugasim auto i nije htio upaliti. Skroz mrtav.

Znači, najbolje da aku obučem :)

 

Btw, aquarius, koristi multiquote. Ne moraš naštancati 3 posta u par min.

J*biga, šta ja seljak znam što je multiquote, bojim se stisnut, ko zna šta se može dogodit. Al' evo savladao sam strah...

 

Jeste, šogiju se dobrano ispraznio aku jer ima alarm (Fiat Punto - tko to krade???). Spojio sam Lidlov i nije se htio upaliti pa sam donio stari koji ništa ne pita nego puni i krenuo je. Makar, danas sam pazario još jedan Lidlov punjač jer ih baš trebam za održavanje akumulatora (motor i traktor). Za to su više nego odlični!

Jutros mi čovjek donio Vartu 110Ah/850A iz A6, proizveden 2004.g., prva ugradnja.

Izmjera: napon 11,88V, startna struja 220A, unutarnji otpor 11,04 milioma. 

Čovjek ne zna koliko dugo je akumulator ovako ispražnjen, zna samo da nije vozio auto 2 mjeseca. Pa čovječe, što ne voziš auto kad ga imaš, i to šesticu kralja prstenova, (daj meni ako ti nećeš), a čovjek kaže da si je nedavno kupio novog Touarega pa zaboravio na ovog...  :blink:

Uglavnom, akumulator je sada na cteku 25A, pa ćemo viditi nakon par zahvata na njemu hoće li se startna struja barem djelomično povratiti, a unutarnji otpor smanjiti na prihvatljivu razinu.

Link to comment
Share on other sites

ovaj lidlov se masu koristi vani tako da ima masu recenzija o njemu.

jedino sto je po specifikacijama "slabiji" za 0.2 ampera. zania me bas kolko je glasan tj dal ge me zivcirat jer ce u stanu da radi

Ja imam stariji model i nečujan je....trebao bi biti i ovaj...
Link to comment
Share on other sites

Ja imam stariji model i nečujan je....trebao bi biti i ovaj...

Ma sigurno je nečujan, ne vjerujem da ima ventilator za hlađenje. To nemaju čak ni ovi jeftiniji ctek modeli

Link to comment
Share on other sites

Kupio i ja taj Lidlov punjač. Bilo mi usput kad sam vozio sestru na Aerodrom.

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

aquarius, imaš li ovako nešto u svom dućanu ili imaš neke druge stvari za zaštitu akumulatora od topline poput onih "termo jakni"

Nemam, ali mogu nabaviti. Sutra ću provjeriti pa ti javim.

Link to comment
Share on other sites

Pao mi napon na akumulatoru na 6.5V tako da ga ovaj ne zeli puniti :(

Moram ga nekako nasiliti nazad na 12 V

Link to comment
Share on other sites

Pao mi napon na akumulatoru na 6.5V tako da ga ovaj ne zeli puniti :(

Moram ga nekako nasiliti nazad na 12 V

Štogod da napraviš, napravi to što brže. Jel ne možeš nabaviti one stare punjače sa trafom, posuditi od nekoga... Čini mi se da oni pune i ispod 7V

Ajde svakako javi kad/ako uspiješ...

Link to comment
Share on other sites

Kupio i ja taj Lidlov punjač. Bilo mi usput kad sam vozio sestru na Aerodrom.

Sad ćeš vidjeti kad ga spojiš na Todorića, punit će 5 sati sigurno ;)
Link to comment
Share on other sites

spojicu ga sutra na auto malo na brzo punjenje al preko osiguraca i onda brzo na punjac :D 

trafo ga isto nije htio puniti. 

Link to comment
Share on other sites

I ja kupio danas onaj iz lidla. Ovaj info da ne želi početi punjenje ako je napon ispod tih 7V, da li mi to znali nešto u praksi?

Zašto su to uopće uveli, neka zaštita za sami punjač?

Ono, zaboravi netko svjetla na autu preko noći, na koliko je napon ujutro i tako...

Usput, danas na putu doma s posla prošao kroz kaufland po neke ljestve i snimio par punjača, ali nijedan nije prilika kao ovaj iz lidla:

 

Einhell, podaci na kutiji vrlo šturi:

 

post-749-0-98412800-1421360490_thumb.jpg

post-749-0-55051200-1421360497_thumb.jpg

 

Ovaj neka nepoznata firma, malo jači, ali isto škrti podaci:

post-749-0-88219200-1421360552_thumb.jpg

post-749-0-74606600-1421360560_thumb.jpg

 

I na kraju WTF je ovo!?

Deklaracija očito kriva, čemu bi to trebalo služiti, održavanju akua dok se ne koristi?

post-749-0-82445000-1421360629_thumb.jpg

post-749-0-06717500-1421360661_thumb.jpg

 

 

EdIt:

Za vikend isprobavam lidla, pitanje za vlasnike: na koji program staviti akumulatore da se malo pripune/osvježe, jedan mjeri ujutro 12.3V, a drugi 12.5V, oba normalno pale, ali onaj prvi vozi dnevne ture od 15km u komadu, a drugi 3km i zna stajati po par dana. Vdiim tu pogram 3 i 4, ovaj zadnji je kao za hladno vrijeme, možda taj?

Iako danas vrijeme bilo 10+ tu kod mene :)

Edited by Alen
Link to comment
Share on other sites

ovih 7 volti ako ti dostigne akumulator si u velikoj kakici. releji reagiraju npr trek na 9V tako da bi ti tad vec sve bilo ugaseno. 

Link to comment
Share on other sites

Jučer sam pazario dva komada :D

 

Naprosto me oduševio LCD display :D Šalu na stranu, ovako vidim na koliko je napon, a i u miru će održavati dva akumulatora (traktor i motor) :D

Link to comment
Share on other sites

Pao mi napon na akumulatoru na 6.5V tako da ga ovaj ne zeli puniti :(

Moram ga nekako nasiliti nazad na 12 V

Koliko dugo je bio tako ispražnjen?

Link to comment
Share on other sites

vise od godinu dana :D

 

svjestan sam da je aku za baciti, al eto igram se, pa ako nekim magicnim cudom ozivi super ako ne, opet ok jer sam se igrao :D

Link to comment
Share on other sites

vise od godinu dana :D

 

svjestan sam da je aku za baciti, al eto igram se, pa ako nekim magicnim cudom ozivi super ako ne, opet ok jer sam se igrao :D

Uštedi si vrijeme i odnesi ga na otpad. Nema tu kruva.

Link to comment
Share on other sites

neka :D bilo sto da napravim ne moze nastetiti njemu vise. :D a i ako nasteti, pa who cares, it junk :D

Link to comment
Share on other sites

Kratko bi se osvrnija na ova tri modela punjača iz prethodnog posta.

Ovaj zadnji ne bih komentirao, čitajući njegove specifikacije on ne vrijedi 29lipa.

Punjač u sredini za 299,90kn je sasvim ok za akumulatore 40-120Ah, dakle za akumulatore koji se nalaze u više-manje svim osobnim vozilima. To što piše da puni akumulatore 5-200Ah, objesite mačku o rep. Strujom 8A punjenje akumulatora većih od 120Ah će trajati dosta dugo, a akumulatorima manjim od 40Ah značajno se skrati život, da ne govorim o moto akumulatorima koje može doslovno spržiti. Loše je što nema nikakvu regulaciju.

A oni prvi, Einhell, kako-tako do 60Ah, preko toga može eventualno dopuniti akumulator, ali ako je skroz prazan (ispod 11,79V) skoro pa nikako. Isto kao i prethodni, šiba akumulator strujom (u ovom slučaju 2,8A) dok ide

Link to comment
Share on other sites

Jutros mi čovjek donio Vartu 110Ah/850A iz A6, proizveden 2004.g., prva ugradnja.

Izmjera: napon 11,88V, startna struja 220A, unutarnji otpor 11,04 milioma. 

Čovjek ne zna koliko dugo je akumulator ovako ispražnjen, zna samo da nije vozio auto 2 mjeseca. Pa čovječe, što ne voziš auto kad ga imaš, i to šesticu kralja prstenova, (daj meni ako ti nećeš), a čovjek kaže da si je nedavno kupio novog Touarega pa zaboravio na ovog...  :blink:

Uglavnom, akumulator je sada na cteku 25A, pa ćemo viditi nakon par zahvata na njemu hoće li se startna struja barem djelomično povratiti, a unutarnji otpor smanjiti na prihvatljivu razinu.

To je "pacijent":

IMAG0408.jpg

 

A ovo je "doktor":

IMAG0409.jpg

 

Ža mi je šta nisam slikao rezultate testiranja kad mi je čovjek donio akumulator. Uglavnom, kombinirao sam normal i recond modove na punjaču. Punjenje je odrađeno jučer, te je akumulator ostavljen da odstoji preko noći bez punjača.

Rezultati su slijedeći:

Napn 13,23V

IMAG0410.jpg

 

Startna struja 505A, a predviđeni preostali životni vijek akumulatora je 0%:

IMAG0411.jpg

 

Unutarnji otpor 5,32 milioma: 

IMAG0412.jpg

Link to comment
Share on other sites

zasto mu je preostali vijek 0% ?  

U tester se, prije samog mjerenja, može unijeti deklarirana startna struja akumulatora. Ne znam na temelju kojih parametara daje taj podatak o predviđenom preostalom životnom vijeku (isto to daje i njihov battery bug kojeg sam spominjao). Taj postupak je patentiran tako da... Uglavnom, ovo je znak da akumulator neće još dugo poživjeti. To je okvirna procjena ovog testera, čisto orijentacijski. Iako ne mora biti tako. Za primjer, na akumulatoru u mojem autu tester također evo već dobrih 10 mjeseci pokazuje da mu je definitivno isteklo vrijeme, međutim, redovito nadopunjavam akumulator 1-2xmjesečno  i sve pet. Budem i njega slikao na testeru.

Link to comment
Share on other sites

Zanima me  da li je netko spojio taj Lidlov punjač na svoj auto s kojim se vozi (skoro) svaki dan i da je punjač pokazao da ga treba nadopunjavati :)

Link to comment
Share on other sites

Zanima me  da li je netko spojio taj Lidlov punjač na svoj auto s kojim se vozi (skoro) svaki dan i da je punjač pokazao da ga treba nadopunjavati :)

 

Hm... spojio sam ja taj Lidlov (onaj stari, bez displaya). Punio je nekih 7 sati, mislim. Mjesec i pol dana kasnije, punio je 5 sati u zimskom modu.

 

Ne znam imaju li ovi novi na displayu neki pokazivač napunjenosti akua ili slično...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.