Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Ajmo ekipa malo pomoći tj savjeta treba... iskustva sa 225/45R17 vs 225/40R18 i 225/35R19 na autu golf klase, ne težem od 1300 kila, turbobenzincu od 96 do 110 kW... koja dimenzija je najbolji kompromis po pitanju udobnosti/upravljivosti za svaki dan a malo žešći stil vožnje? Poželjno bi bilo da guma izvrsno drži i na mokrom i na suhom a da se opet ne potroši prebrzo te da nije preglasna. Odabir se također ograničava samo na premium brendove (Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Pirelli). 

Link to comment
Share on other sites

Osjetim na upravljivosti i međuubrzanjima 205/55-16 vs 225/45-17 sa 127kW pa vjerujem da je svaka šira i teža guma pucanj u nogu.
Prije sam imao 225/45-17 Pirelli P Zerro i guma je bila tvrdih bočnica pa je auto sa 1680 kg bio prilično neudoban.
Drugu sezonu imam Conti Premium Contact 6 i druga priča. Auto je puno udobniji i ugodniji. Pri bržim zavojima guma se ne frče pod felgu. Osim što je tiša na mokrom je odlična i ne bi rekao da zaostaje za P Zerro.

Link to comment
Share on other sites

Ajmo ekipa malo pomoći tj savjeta treba... iskustva sa 225/45R17 vs 225/40R18 i 225/35R19 na autu golf klase, ne težem od 1300 kila, turbobenzincu od 96 do 110 kW... koja dimenzija je najbolji kompromis po pitanju udobnosti/upravljivosti za svaki dan a malo žešći stil vožnje? Poželjno bi bilo da guma izvrsno drži i na mokrom i na suhom a da se opet ne potroši prebrzo te da nije preglasna. Odabir se također ograničava samo na premium brendove (Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin, Pirelli). 
Imao sam identicnu dvojbu prije ljeta kada sam razmisljao o novom setu felgi. Uglavnom, zakljucak je da 17" i 18" nije tolika razlika kolika je izmedu 18" i 19".... Razlika u tezini kotaca 17" i 18" je cca 5kg, tako da sam ja odustao od svega, ostajem na 17"...

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bas sam gledao trojbu između te tri dimenzije na YT, nemam sad link, zanimljive rezultate polucilo, pretrazi malo. Cak mislim da je isti auto bio u pitanju

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako gledaš biti na tvorničkoj dimenziji 205/50R17 ili cjenovno a i rasponom puno široj ponudi 225/45R17 onda 225 definitivno... ali ovo 17 vs 18 i vs 19

To me zanimaju baš praktična iskustva...naravno da je svaki auto drukčiji... ja sam recimo makar nije za usporedbu uzeo Dunlop Blu SportRespons 15 cola za Twingo i to je strava kako je to mekana bočnica i kako se previja u malo jačem ulasku u zavoj, pod jačim msm ak ideš kroz njega sa 40 normalno, uđeš 50 i banana

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav ekipa,

 

Da li mi netko može preporučiti dobre cjelogodišnje gume za Clio III 1.2 16V?

Link to comment
Share on other sites

On 28. 07. 2019. at 11:53, mata73 said:

Ovdje sam ih testirao i opisao pa pogledaj:

 

Pogledao. Super post. Dobio sam sve odgovore. Ide gore CC

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja uzeo Continental EcoContact 6

Prianjanje na mokrom: A

Potrošnja goriva: A

Buka: 71 dB

Guma je prva liga, izvrsno drži cestu i na suhom i na mokrom, a još mi se sviđa i 3D uzorak pa stvarno izgleda svjetski

4lJZhTFtdrVC.jpg

Link to comment
Share on other sites

eco i energy gume nikad više. Premium contact baš bio puno skuplji?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, frenchkey said:

eco i energy gume nikad više.

Zašto su ti se zamjerile?

31 minutes ago, frenchkey said:

Premium contact baš bio puno skuplji?

Nisam uopće gledao cijenu Premium Contact. Htio sam baš EcoContact. Frend mi radi u Continentalu. Ovo je top guma trenutno.

Link to comment
Share on other sites

To nikako ne može biti Continentalova top guma. Eco znači manju potrošnja goriva, duže trajanje gume. A čime se to dobije? Plastičnom smjesom i lošijim prijanjanjem gume za podlogu smanjuje se otpor i trošenje, produljava vijek gume. Naljepnice su lakrdija, to nigdje nije normirano, njih zaboravi.

Ipak, nije to baš tako loše conti je ozbiljan proizvođač. Ali onda nebi postojale premium contact i sport contact, koje su daleko bolje, kad bi ove eco jednako držale. Mora biti neki kompromis za to. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, frenchkey said:

To nikako ne može biti Continentalova top guma. Eco znači manju potrošnja goriva, duže trajanje gume. A čime se to dobije? Plastičnom smjesom i lošijim prijanjanjem gume za podlogu smanjuje se otpor i trošenje, produljava vijek gume. Naljepnice su lakrdija, to nigdje nije normirano, njih zaboravi.

Ipak, nije to baš tako loše conti je ozbiljan proizvođač. Ali onda nebi postojale premium contact i sport contact, koje su daleko bolje, kad bi ove eco jednako držale. Mora biti neki kompromis za to. 

Ma je, slažem se ja s tobom. Premium je za max udobnost, Sport za one koji vole bržu vožnju, a Eco za ovakve poput mene :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ulogu igra i dimenzija guma. Ne sjecam se da sam ikad vidio ContiSport u dimenziji 14, 15 cola. Isto tako sumnjam da postoji, EcoContact od 18 cola.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Godinama vozim premiumcontact u dimenziji 175 65 14. To je najmanja dimenzija za premium. Guma je vrhunska, nešto najbolje što se u toj dimenziji može kupiti

9j3otx.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Premium contact? Cuo sam da se brze trosi, al kao kocka leda na suncu bas i ne, pogotovo na manjim autima. Trebala bi bit bolja po tom pitanju od npr. Uniroyala.

Al to je tak i tak svejedno kad se prestaje proizvodit, vidim da ju je zamijenila ecocontact6... Izgleda da u tim manjim dimenzijama normalne gume izumiru, a eko sranja pocinju prevladavat.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam presao 40tm na PremiumContactu i guma je jos uvijek imala 4-5 mm, tako da nema govora da se guma brzo trosi.

S drugr strane, sad imam Uniroyal na mrvicu tezem autu i ta se trosi kao da je od pekmeza. je**m ja to super drzanje ceste, ako nakon jedne sezone, moram razmisljati da li cu se moci provuci i drugu sezonu. Btw. s gore navedenim Contijem glatko 4 sezone.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Imao PremiumContact 2. Vožene sedam sezona s kojima je auto napravio oko 80.000km minus zima, znači oko 45-55 soma km. Također su imale još 5mm mesa od početnih 7.5mm.

Sada imam PremiumContact 5 i čini se da će i one dugo trajati.

Ne znam kako se voze ljudi koji kažu da se ta guma brzo potroši. Mana je to što je manje udobna od prosjeka i malo se više čuje od prosjeka, a i bočnica bi mogla biti možda malo jača. Zbog toga sam digao tlak u prednjima za 0.2-0.3 bara. Other than that, guma je izvrsna pogotovo na mokrome.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam uniroyal na corsi . Već 5.godina i napravio sam oko 35000 s njima. Imaju još dosta mesa. Nisam primjetio trošenje neko pretjerano.rainexpert 3. Još solidno drže.

Link to comment
Share on other sites

Na autu od 60 ks sa mirnom voznjom guma moze izdrzati puno.
Tak sam ja na puntu imao neke semperit 185/60-14 4 godine i 40000 km i bile jos ok.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.