Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

11 hours ago, Med0 said:

Da li netko ima all-season odnosno crossclimate gume?

Razmišljam da ljetno/zimske setove zamijenim sa Michelin, Conti ili GY cjelogodišnjima, pa me zanima koji su kompromisi kod takvih guma. Udobnost, buka, kakve su na snijegu i ledu, a kakve su na ljetnim vrućinama kad je asfalt na 65 stupnjeva i sl.

Imam "na čuvanju" auto od frenda koji ima GY cjelogodišnje pa ga provozam svako toliko i to je blago rečeno, katastrofa.
Iskreno, ne znam kako se netko s time bezbrižno vozi. Nit valja po zimi, nit valja po ljeti.

Po kisi necu ni spominjat kolko je loše - osjećaj je ko da se vozim na najlon vrećicama, a ne gumama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam i imao sam na tri auta cjelogodišnje gume.

Peugeot 406 SW, kupljene 2015 godine Good Year Vector 4Seasons Gen2 195/65/15. Sada su četvrtu godinu na autu (20000km), ne osjećam nikakve probleme s njima. Po snijegu i kiši ok, išao s njim na more po vrućinama, nisam vidio nikakve probleme. Ove godine sam im zamijenio mjesta (prednje-zadnje), sve u redu.

Citroen XM, poučen iskustvom s peugeotom, kupljene 2016. godine, Good Year Vector 4Seasons Gen2 195/65/15. prijeđeno relativno malo (12000km), ali i po snijegu i ljeti je skroz ispunjavao svoju svrhu. Još su na autu kod novog kupca.

Laguna III, vidjevši kakve su bile na ova dva auta, kupljene u 9 mjesecu 2018 godine Michelin CrossClimate 215/50/17 95W XL. Do sada napravile 13000km. Izgurale prošlu zimu bez problema, ovo ljeto napravile nekoliko vrlo dugačkih tura po velikim vrućinama. Zagreb-Krakow-Prag-Zagreb i Zagreb-Francuska (okolica Toursa, dolina Loire) i nazad za Zagreb. U povratku, pun auto, 1600km i 19 sati u komadu s nekoliko stajanja, krenuli smo iz Francuske ujutro, preko dana temperature do 40 stupnjeva, velike brzine kroz Njemačku i onda kiša i 13 stupnjeva po noći i Sloveniji i Hrvatskoj. Nisam primijetio baš nikakve tragove zamora guma cijelo to vrijeme. Dakle, sve preporuke.

Link to comment
Share on other sites

Frend ima gy 4 season. Trose se brzo..
Drze ok jer se on vozi ko penzic i nema neke bregove za svladavati ko ja..

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Med0 said:

Da li netko ima all-season odnosno crossclimate gume?

Razmišljam da ljetno/zimske setove zamijenim sa Michelin, Conti ili GY cjelogodišnjima, pa me zanima koji su kompromisi kod takvih guma. Udobnost, buka, kakve su na snijegu i ledu, a kakve su na ljetnim vrućinama kad je asfalt na 65 stupnjeva i sl.

Ne znam da li si pogledao ovaj topic.

Tu imaš sve o CC gumi.

 

Link to comment
Share on other sites

Ima netko iskustva sa Goodyear UG 9 u dimenziji 185/55R15? Komad me ispada 600 kn u Sloveniji, za sve 4 imam 10% popusta i montažu i balansiranje gratis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

zakaj su tak skupe hmm.. ja sam neki dan uzeo 195/65-15 po 430kn komad plus montaza i balans 50kn.

dobro ok, sa svim popustima koštaju na kraju isto ko moje.. a mnogi ju hvale, a drugi kažu da je sve to isto ko sava.. dunlop wintersport vrh (laci)

nemam pojma, vozio sam do sada Nokian WR D4 i bile su najbolje zimske gume koje sam imao

mislim da su  UG9 dobre gume, makar su nedavno bile made in germany a sad su poland..

Link to comment
Share on other sites

Zato što je dimenzija ultraskupa, a alternativa mi ne odgovara jer bi strugale. 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da Gugl nije uvijek odgovor na sva pitanja.

185 55 je uvijek bila ultra skupa dimenzija, ekipa je zato na sve aute prije s tom dimenzijom išla na 195/50 koja bude i po 30% jeftinija.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ivan.martinko said:

. a mnogi ju hvale, a drugi kažu da je sve to isto ko sava.. dunlop wintersport vrh (laci) 

 

Opet pišeš  ti kako tebi pase.. ne uplići me u to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GTT said:

Izgleda da Gugl nije uvijek odgovor na sva pitanja.

185 55 je uvijek bila ultra skupa dimenzija, ekipa je zato na sve aute prije s tom dimenzijom išla na 195/50 koja bude i po 30% jeftinija.

Fizički ne mogu staviti 195 gumu jer bi mi strugala po amortizeru naprijed.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Black.Tip said:

Fizički ne mogu staviti 195 gumu jer bi mi strugala po amortizeru naprijed.

Nisam ja to ni predložio da staviš. Komentiram samo.

Link to comment
Share on other sites

Razmišljao sam čak o Dunlopu, ali ljetne su mi ne baš pozitivno iskustvo. Drže one, sve pet, ali pre pre mekane bočnice. Bojim se da i zimske nisu takve. 

Link to comment
Share on other sites

Nažalost Wintesport je viši segment guma, te ga nema u mojoj dimenziji. A to da je guma među top 3, pokazuju brojni testovi :)

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, GTT said:

Imam na GTI-u Wintersport 5 u 225/40 18 i mogu reći sve najbolje za tu gumu.

I ja na rsu, ista dimenzija, top guma! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Black.Tip said:

Ima netko iskustva sa Goodyear UG 9 u dimenziji 185/55R15? Komad me ispada 600 kn u Sloveniji, za sve 4 imam 10% popusta i montažu i balansiranje gratis. 

Imam ju samo je 65 dimenzija. Nemam sto lose reci o toj gumi. Po mokrom drzi dobro,po suhom i hladnom nikakvih problema.Prilicno meka i udobna guma. Nakon S3 je preporod... Napravio sam nekih 6-7 k km s njom proslu zimu. Ako se ovako nastavi trositi izdrat ce jos 2 zime i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Budemo onda isprobali Dunlop, da vidimo taj preporod nakon Save hehe. Čak mi ima i nešto bolje ocjene B mokro, C potrošnja goriva i buka 66 dB u odnosu na Goodyear koji mi je B mokro, E potrošnja goriva i 68 dB buka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Svejedno što uzmem? Contice TS800 su odradile 7 sezona, a prošlu zimu su još išle bez greške. Sad gledam čime bih ih zamijenio...

 

1039769648_2019-09-1007_32_32-Window.png.748738cf2be14f3b5549a30d396da2fb.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, borny said:

Svejedno što uzmem? Contice TS800 su odradile 7 sezona, a prošlu zimu su još išle bez greške. Sad gledam čime bih ih zamijenio...

 

1039769648_2019-09-1007_32_32-Window.png.748738cf2be14f3b5549a30d396da2fb.png

conti set zimskih 195 65 15 me izasao oko 1200 1300kn sve 4 sa povratom pdv-a iz bosne , a frend je uzeo 225 40 18 ili tako nešto savu HP2 , oko 1300 kn sve 4 sa povratom ?. I čak sam iznenađen sa HP2 na 280ks autu u zimskim uvjetima ? .

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vox2 said:

conti set zimskih 195 65 15 me izasao oko 1200 1300kn sve 4 sa povratom pdv-a iz bosne , a frend je uzeo 225 40 18 ili tako nešto savu HP2 , oko 1300 kn sve 4 sa povratom ?. I čak sam iznenađen sa HP2 na 280ks autu u zimskim uvjetima ? .

Di u Bosni tako jeftino? Ja idem uskoro i baš sam gledao te cijene za Savu HP2 225/45r17 ali nema ništa ispod 110KM, a 30 kn više su tu tako da..

Edited by olympya
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, borny said:

Svejedno što uzmem? Contice TS800 su odradile 7 sezona, a prošlu zimu su još išle bez 

 

 

Pa sad nek neko kaze da se ne isplati dat koji kunu vise i uzet markicu...

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, borny said:

Svejedno što uzmem? Contice TS800 su odradile 7 sezona, a prošlu zimu su još išle bez greške. Sad gledam čime bih ih zamijenio...

 

1039769648_2019-09-1007_32_32-Window.png.748738cf2be14f3b5549a30d396da2fb.png

Ja sam izbor prvotno bacio na Dunlop Winter Response 2. A sada sam otkrio Bridgestone Blizzak LM005. Ima bolje ocjene od Dunlopa, cijena je ista. Jedino se dvoumim zbog malo veće buke 71 dB u odnosu na 66 za Dunlop. Cijena ti je cca 340 kn do 380 za Brigdestone u Sloveniji, u Vulkalu ti je 400 kn komad.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kakva vem je HANKOOK W320 Winter i*cept evo2 guma za zimu ili Nexen WINGUARD SPORT 2? Ne namjeravam rušiti rekorde na snjegu i kiši ali cjenovno su zaista primamljive.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.