Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Što kad se zapeče šeraf od felge?

 

Drugi put malo bakrene masti na šerafe i nemaš brige.

 

@Med0: odakle tih 90Nm?

Link to comment
Share on other sites

Danas kad sam mijenjao kotače mijenjao sam ih sa svojim novim moment ključem. Primjetio sam da su mi dečki u Vulkalu malo pretegnuli šarafe na 110-120Nm, a trebalo je 90Nm.

Inače Ultragrip 8 su montirane već 4. sezonu. Večeras sam se vratio doma po kiši s njima. Još uvijek drže i još uvijek nisu tvrde. Kupio sam ih 2011. iste godine kada i Continental PremiumContact 2. Mogu reći da su Ultragrip 8 bolje zimske gume nego što su Continentalke ljetne. Mislim da ću Continentalke još voziti iduću sezonu i gotovo.

Nisu pretegli neg se vijci malo zapeku i onda teze krenu van, sasvim normalno. To mozes provjeravat samo i iskljucivo odma nakon sto oni stegnu.

A i racunaj da je koeficijent trenja mirovanja veci za skoro duplo od trenja klizanja, tako da ti zatezes, i moment je npr 90, al u momentu kad se zaustavis i krenes dalje on ce biti veci jer vise nemas trenje klizanja koje je cca 0.3 neg staticki koji je 0.5~0.6

Link to comment
Share on other sites

Fulda Ecocontrol ljetna,

jel valja ta guma kaj

frend bi stavljao

vozi se samo po gradu i to napravi 5tkm godisnje

i ima zimske posebno

 

i jos me zanima Uniroyal Rainexpert,

 

 

 kak to sad ide u sloveniji (konkretno Lašić)

ak se kod njih kupe gume dali se naplacuje montiranje i balansiranje

Link to comment
Share on other sites

Ja imam Uniroyal Rainsport i guma je perverzija za mokro. Po suhom je isto jako dobra. Malo se jače troši ali ako radi 5tkm nije problem. 

Kakav je Rainexpert ne znam

Link to comment
Share on other sites

Znaci nitko nezna jel postoji taj Conti ts 850 u 215/35/17 i jel mogu na sporta 205/50 ili 55/17?

Link to comment
Share on other sites

Znaci nitko nezna jel postoji taj Conti ts 850 u 215/35/17 i jel mogu na sporta 205/50 ili 55/17?

Zimska guma je bolja što uža/viša.

Link to comment
Share on other sites

Zrmi pa pogledaj na Vulkal.hr

Ja sam bio jutros u STP i upisao sve 4 dimenzije guma koje mi pisu na naljepnici na vratima.

205/55/16

225/45/17

225/40/18

205/50/17 su vec bile naravno

Platio sam to 100kn.

Edited by Max
Link to comment
Share on other sites

Imam fulde ljetne na dva auta i do sada su bile dobre i po suhom i po kiši.Prelazim malo km godišnje i gume su kao nove iako su stare 4 i 5 godina.Ove godine sam primjetio da više nisu za upotrebu,proklizavam na mokrom.Na proljeće idu nove gore.Mislio sam uzeti uniroyal.Radi se o 175/65/14 i 155/85/13

Uglavnom,par godina su ovo bile vrlo solidne gume

Link to comment
Share on other sites

Drugi put malo bakrene masti na šerafe i nemaš brige.

 

@Med0: odakle tih 90Nm?

 

Haynes, Autodata, BB garaža, a okladio bi se da sam u Dialogysu vidio isto.  Za alu felge piše da ovisi koji je tip felgi i šarafa, a sila zatezanja se kreće oko 110-120Nm. Označen je čak redosljed kojim se zatežu šarafi (lijevi-desni-gornji-donji) s tim da malo otpustiš šarafe PRIJE nego ga dizneš na dizalicu, a kad je dignut onda ih otpustiš do kraja. Auto mora biti u prvoj ili rikvercu s dignutom ručnom.

 

Nikakve masti nisam htio stavljati.

Link to comment
Share on other sites

Vidjeo sam na jednoj 197-ici gumu 205/50/17 za zimu i to je po TYRE SIZE CALCULATOR-u razlika 1.92% sto spada u toleranciju. U toj dimenziji postoji conti 850 koliko sam vidjeo na stranic,i ali je indeks brzine H ( do 210km/h ), a ne V (do 240km/h ). Ima li to ikakve veze ili ne? Zapravo jel tu gumu mogu bez problema namontirat na sporta. Malo je i uza sto je jos bolje za zimu i udobnija jer je vislja.

Link to comment
Share on other sites

Stavi 205/50/17 ako ti na vratima pise da smijes i vozi bez brige za index brzine!

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ne piše za 197-icu ništa drugo osim 215/45 17.

 

Neće biti problem voziti na toj dimenziji, no pitanje je budu li htjeli u STP upisati istu u dokumente.

Link to comment
Share on other sites

205 50 17 je serijska dimenzija Meganea III, u doba kad sam imao ta dva auta bila je skuplja od 215 45 17 na Cliu, zato smo svi na Megane i stavljali 225 45 17. Inače, kaže se vidio i više, ne vidjeo i višlje.

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone Blizzak LM 32 i LM 32s. Imam dobru ponudu za LM 32, a na Adacovom testu je druga ova sa S oznakom. Koje su razlike ako netko vidi? Ono sto vidim jest da S model nema u dimenziji 215/45/17.

Link to comment
Share on other sites

Zrmi, uzmi jednu od ovih i nećeš pogriješiti...ionako ćeš je imati bar 3-4 godine.

 

Michelin Alpine, Dunlop 4D, GY UG8/9, Continental TS-850...to su najbolje gume u klasi.

Nokian je definitivno best-buy, nikako best.

Link to comment
Share on other sites

E vidis. Nema ni 4D i UG9 ni Contija u toj dimenziji. Znaci Alpin, UG 8Performance, Conti 830. A Bridgestone ima ali LM32 a ne 32s. Taj 32s je na drugom mjestu i bolji od spomenutih pa sam zato pitao.

Link to comment
Share on other sites

Ti testovi su dosta subjektivni jer zavise o puno faktora.

Uzmi bilo koju od gore navedenih, a da nije Bridgestone i biti ćeš (pre)zadovoljan.

To su top zimske gume.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na proslom autu (corsa) imao zimske Bridgestone Blizzak 185/55/15 i bio sam prezadovoljan. U svim uvjetima su se pokazale odlicne

Link to comment
Share on other sites

Pošto si toliko zapeo za njih - uzmi ih i bok.

 

Meni se Brigestone ne sviđa jer sam imao na motoru jedan set guma i 2-3 seta na autima i postale bi plastika nakon jedne sezone. Nemam povjerenja u njih više.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.