Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Nabrojao sam ti gore.

S time da sam imao 2 seta Pirelli Snow sport 240 i pokazale su mi se odličnima (oba puta kupio polovne bar 2-3 god stare).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ranije imao Pirelli Sottozero, sa W brzinskim indeksom. U to vreme su kostale 200 evra u dimenziji 205/55 R16. Ako je u pitanju brza voznja mokrim drumovima, sa manjom kolicinom snegom (tzv alpska), misli da su odlicne. U to vreme su bile bez premca.

Link to comment
Share on other sites

Na fijatu 10 godina stavlhao za zimu savu,uzbrdica od kilometra u prvoj drugoj po 10cm snijega nikad problema...fenomenalna guma za snijeg,a za kisu se drzi ogranicenja i nece te iznevjerit,na suncu ju pojede asfalt,u proljece i ljeto...serite po savi al meni se super pokazala!

Link to comment
Share on other sites

Na fijatu 10 godina stavlhao za zimu savu,uzbrdica od kilometra u prvoj drugoj po 10cm snijega nikad problema...fenomenalna guma za snijeg,a za kisu se drzi ogranicenja i nece te iznevjerit,na suncu ju pojede asfalt,u proljece i ljeto...serite po savi al meni se super pokazala!

Istina i meni se sava zimska odlicno pokazala imao je do sad na dva auta nikad problema za moje potrebe po snijegu dobra
Link to comment
Share on other sites

Ja sam Savu imao priliku na Stilu prije par godina voziti i na kisi je grozna, svako izvanredno kocenje je rulet, a vi pricajte kaj hocete!

Ionako se dobra guma razlikuje od lose upravo u izvanrednim situacijama, a bas takvih zimi ima puno, tak da ne kuzim cemu raditi kompromise.

Razlika u cijeni za 205/55/16 je oko 200 kn/ komad ili recimo u najgorem slucaju 1000kn ukupno. Ak je problem u lovi onda se uzme na nekoliko rata i razlika se skoro pa ne osjeti, a vlastita, i sigurnost svih drugih u prometu, je daleko veca!

Edited by Max
Link to comment
Share on other sites

Michelin Alpin je bar klasu bolja guma.

Michelin Alpine, Dunlop 4D, GY UG8/9, Continental TS-850...to su najbolje gume u klasi.

Nokian je definitivno best-buy, nikako best.

Aj usporedi cijenu Continental Conti Wintercontact TS850 u dimenziji 175 65 14 recimo sa Dunlop Winter response2 u istoj dimenziji, koja je za spomenutim Continentalom zaostala samo bod u ADAC-ovom testu zimskih guma za 2014 (zaostala je samo zato što je Continental njemačka tvrtka). Continental je preskup, a ne vrijedi toliko. Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma, ne gledam ništa <195/65/15 (imam TS850 na Doblóu i prehebene su) tako da nemam namjeru provjeravati cijene. Pitao je koje su najbolje, nabrojao sam ih. Sada - između tih top 4-5 guma su minimalne razlike i neka onda gleda cijenu koja mu je najpovoljnija i neće pogriješiti sigurno.

 

y3547O.jpg

 

Na Cliu sam 4 god imao Pirelli Snowsport 240 u 215/45/17 i bile su mi vrhunske, ali pošto ga ne vozim često po kiši, tako ga zimi još manje vozim i nisu mi trebale nikada nove već sam kupovao polovne. Jedino kad snijeg padne pa idemo na Slijeme/Žumberak se zahebavat. Pretprošli tjedan sam uzeo GY UG8 od Penezića i budem vidio kak će se one pokazati po snijegu.

 

Na dostavnim vozilima mi je to bitno jer sa Doblóom radimo oko 40-45kkm/god, a sa Combom (sad su ljetne Nokian naprijed, a zimske Nokian WR straga - imaju cca 50kkm i samo ću ih prebaciti naprijed tako da ne moram ni ručnu dizati kad želim ass driftat ;) ) oko 30kkm/god i vozim ih po mokrom, ledu, bljuzgi, poledici, snijegu...

 

 

Uostalom - moraš biti svjestan kakve gume imaš na autu, uvjetima na cesti i tako prilagoditi vožnju jer te neće ni najbolja zimska guma spasiti ako pretjeraš.

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

I na 185 60 15 je velika razlika u cijeni, a u kvaliteti nikakva. Znam zato što sam za Yarisa tražio zimske gume i naravno mislio kupiti TS850 dok nisam vidio cijenu, brzo sam se ohladio i kupio WR2.

Link to comment
Share on other sites

Nokian su best buy gume definitivno, ali su 50% lošije već nakon 2 sezone.

Kao da im sama komponenta gume brže stari. Posebice ljetne gume.

Link to comment
Share on other sites

Ja vozim na Nokianu zimsku sezonu  dobar je, jedna sezona iza, vidjecemo sta ce biti ove :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.autobild.de/artikel/winterreifen-test-2014-2015-225-50-r-17-5301612.html

 

50 guma na testu..Najkraci kocioni put ima Pirelli Sottozero koji sam pomenuo gore. Nokian je po tim karakteristikama gotovo u samom vrhu, odmah iza Michelina.. Conti TS 850 je u kategoriji kocenja na cetvrtom mestu, iza Pirellija, GY i Dunlopa.

 

P.S. Uklapa mi se i Dunlop 4d Wintersport. Skuplji od Nokiana oko 7 evra i za sada mi je prvi "pick"

Edited by Brainmind
Link to comment
Share on other sites

Ishodi testova jako ovise i o dimenzijama same gume.

 

 

EDIT: evo jedan u 2min googlanja - http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/66645/winter-tyres-test-reviews-and-prices-2014

 

 

Različiti rezultati, ali poanta je da sa tih top 5 guma ne možeš pogriješiti. Realno, ni sa jednom novom zimskom gumom ne možeš pogriješiti ako prilagodiš vožnju uvjetima na cesti.

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

Znam to za dimenziju, to mi je poznato.. Jasno mi je da ne mozes da pogresis sa premium gumama, i ja gledam da vozim uvek na 60% gume, ali uvek ima ono "ali". Niko od nas nije sam u saobracaju i otuda ovo moje razmisljanje...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ja sam to imao na 307 zapekao i ne ide i onda stavio na kljuc cijev od cca 1 metra i na trzaj ga odvidao...

Link to comment
Share on other sites

To sam si i mislio, poluga neka, stvar je da nemam ama bas nikakvu cijev pri ruci, morat cu nesto iskombinirat, dobro da sam to sad skužio a ne dok bude frka za metat zimske. Jedina stvar me muči a to da ne pukne šeraf, kolike su mogucnosti za to, svugdje svi pisu o tome pa me tog malo strah.

Link to comment
Share on other sites

Nikakve cijevi, od toga moze puknut jer prevazidjes maksimalni moment ako je bas zapekao. Odi kod vulkanizera i on ti s pneumatskim koji na impulse udara moze to bez problema popustiti... Te ti tako nece puknut

Link to comment
Share on other sites

Pitanje - tko je to toliko pretegnuo?

 

Upravo to! Jedna od jako opasnih stvari! Taj čas to može popucat u vožnji i ode kotač papa! 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pritegnuo, nista prejako, isto ko i ostale, to mi se zapeklo samo na straznjem desnom, i to 4 šerafa. Svih ostalih 16 šerafa sasvim normalno mogu odšerafit.

Link to comment
Share on other sites

Continental ContiWinterContact TS850 ima u dimenziji 215/45/17 i kako se krecu cijene?

Link to comment
Share on other sites

Danas kad sam mijenjao kotače mijenjao sam ih sa svojim novim moment ključem. Primjetio sam da su mi dečki u Vulkalu malo pretegnuli šarafe na 110-120Nm, a trebalo je 90Nm.

 

Inače Ultragrip 8 su montirane već 4. sezonu. Večeras sam se vratio doma po kiši s njima. Još uvijek drže i još uvijek nisu tvrde. Kupio sam ih 2011. iste godine kada i Continental PremiumContact 2. Mogu reći da su Ultragrip 8 bolje zimske gume nego što su Continentalke ljetne. Mislim da ću Continentalke još voziti iduću sezonu i gotovo.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.