Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

osobno nikako ne bih to stavio, 

razlika u polumjeru je 3 cm

Link to comment
Share on other sites

Jos jedno pitanje, koja je razlika po ljeti voziti gume M+S od ljetnih, znam da su ljetne bolje, ali koliko? :)

Link to comment
Share on other sites

M+S ti znaci Mud+Snow...mekane gume za snijeg koje ce ti asfalt pojest u ljeti...jedna sezona u ljeti ko dvije na zimi...ak ti auto sluzi za do ducana i do poste cca 5000km godisnje nemoj se zamarat sa time i deri ih cijelu godinu

Po meni m s gume nisu za ljeto same po sebi,sava s3 recimo je super za po snijegu,m s je,al za kise ove sada je strava,na kisi me strah s njom...al nema smisla za malu kilometrazu uzimat posebno ljetne,svake 3 godine uzmes nove i deres cijelu godinu

Link to comment
Share on other sites

Ne samo da će se zimske gume poderati po ljeti nego neće držati u zavoju i nečeš stat kod naglog kočenja.

 

Inače Clio II ima dosta težak nos u odnosu na zadnji kraj (65/35 omjer opterećenja), pa 175/65R14 prednje gume je ovisno o modelu dobro malo jače napumpati zbog toga tipa +0.3 do +0.5 bara. Ja svoje prednje držim na 2.5 bara. Ako idem na 2.0 kako je propisano auto loše drži zavoj, a ako idem na više auto postaje tvrd i čak bolje drži na glatkim podlogama, ali gubim grip na grbavim podlogama.

 

195/50R15 super drži ali baca van iz žljebova. 185/55R15 mi se čini zlatna sredina za Clio II.

Link to comment
Share on other sites

175-65-14 na 2.4 bara vozim svakodnevno. Malo je tvrđe i više se osjete poprečne pukotine. Zimi ne idem preko 2.2 bara.

185-55-15 možda je zlatna sredina što se tiče dimenzije, ali je preeeskupa u odnosu na druge dvije.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pozdrav,moram mjenjat gume na svom cliu 1.2 16v ,felge su original renault 15 ,trenutna dimenzija 185 55 r15 .... godisnje mozda prelazim 10 000km ,od toga je 9 000 relacije do 10km ...za duze rute uzimam auto od starog.....     pa me zanima neka preporuka    .......,na megane-u sam imao gume za cijelu godinu i iskreno razocarao sam se,mislim da su bile neke savine,po kisi katastrofa,ljeti su mi se dosta potrosile,dali bi bilo dobro da stavim ljetnje gume za kisu ? ... mislim da nebi isao na 195 50 r15 jer vozim kratke relacije po ne bas dobroj cesti, hvala unaprijed na pomoci !

Link to comment
Share on other sites

možeš i stavit zimske i vozit se s njima cijelu godinu....

ili ako nema snijega leda i slično, stavi ljetne dobre, npr uniroyal koji je mekan i ima veliku ripnu

Link to comment
Share on other sites

nema snijega i leda...istina da ljeti najmanje vozim auto zbog guzve i vrucine,al stari mi je vozio ljeti mozda 20 dana sa zimskim gumama i skroz su se unistile...neznam ..

Link to comment
Share on other sites

a neznam kak su se tak uništile?

pa koliko su stare bile?

meni se tata i šogorica voze na zimskima 366 dana u godini i to par godina i gume se normalno troše

Link to comment
Share on other sites

neznam ni ja,znam da se unistila samo unutarnja polovica,vanjska je izgledala kao nova..sad ima 2 seta...gume su bile stare 2 god,s njima je bilo predjeno par tkm prije kupnje auta...  sad si mi dao misliti :)) cijelo vrijeme sam gledao da uzmem neke ljetne pa s njima duram cijelu godinu... tako mi je preporuceno od strane vulkanizera :S

Link to comment
Share on other sites

To ti se uništilo zbog loše optike trapa odnosno špura. Što se Trogira tiče bio bi blesav da uzimaš zimske ili uopće cjelogodišnje, uzmi dobre ljetne poput Michelin Pilot Exalto 2 u 195 50 15 i vozi cijelu godinu.

Edited by DU-roller
Link to comment
Share on other sites

To ti se uništilo zbog loše optike trapa odnosno špura. Što se Trogira tiče bio bi blesav da uzimaš zimske ili uopće cjelogodišnje, uzmi dobre ljetne poput Michelin Pilot Exalto 2 u 195 50 15 i vozi cijelu godinu.

 

moguce... po renaultu samo su dozvoljene te dvije dimenzije ? 

Link to comment
Share on other sites

dozvoljena je samo 185 55 15

ali možeš pitat da ti upišu i 195

da, optika, tj "špur" ti ne valja

to moraš sredit

nije to do guma

Link to comment
Share on other sites

Dozvoljena je 195 50 15 na Cliu II jer je bila serijska na Cliu sport ph1 i zbog toga je upisuju u prometnu bez problema. Možda u današnje vrijeme nije velika razlika u cijeni za 185 55 15 i 195 50 15, kad sam ih ja vozio bila je ogromna,.

Link to comment
Share on other sites

gledam cijeli dan gume .. ima razlike u cijeni... koliko sam procitao nemoze se osjetit razlika u udobnosti i potrosnji kad se predje na 195 50 r15  ?

Link to comment
Share on other sites

jos jedno pitanje,koliko treba gledati one ocjene gume za kisu i iskoristivost guma ? imali velike razlike izmedju sljedeca dva navedena primjera ?

 

Iskoristivost goriva: F Prijanjanje na mokroj podlozi: C

 

Iskoristivost goriva: E Prijanjanje na mokroj podlozi: C
Link to comment
Share on other sites

Ja na cliu nemam tih problema,to na autu od starog,poslije je sve sredjeno,i naravno sebi cu sredit nakon novih guma

Link to comment
Share on other sites

Prije podešavanja optike, preporučjivo je provjeriti da li neki krajnik ili spona imaju lufta.

Link to comment
Share on other sites

jos jedno pitanje,koliko treba gledati one ocjene gume za kisu i iskoristivost guma ? imali velike razlike izmedju sljedeca dva navedena primjera ?

Iskoristivost goriva: F Prijanjanje na mokroj podlozi: C

Iskoristivost goriva: E Prijanjanje na mokroj podlozi: C

Gledaj kocenje na mokrom i to je to. "Iskoristivost" je zapravo kao otpor kotrljanja tj kao usteda potrosnje, sto je ono.... Zanemarivo. Nije iskoristivost u smislu trajanja gume.
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav, trebal bi preporuku neke odlične ljetne gume 185 60 14?

Trenutno imam CPC3 al one su već dale svoje, nakon tri (oko 45tkm) godine, špur mi je dost pojeo gume, a kolko vidim i brzo se troše..

Sad opet razmišljam da bi uzeo Conti seriju 5, al nekaj gledam i Dunlop BR..

Vidim ima u Lašiču za 51€, što je povoljnije neg kod nas (CPC5) a tak je cijena i za Dunlop..

Prioritet mi je da su na mokrom odlične a opet da se ne troše brzo...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.