Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

ne znam kako je prije bilo ali 11god koliko ja imam B kategoriju uvijek su bile zimske na autima u kuci(doduse sava al zimske), ta jos davnija vremena sto spominjes treba uzeti u obzir da su prije bili daleko slabiji auti bez ikakvih pomagala(ilitiga elektronike) tj. mislim da je danas sasvim normalno voziti prema nekud 100kmh u sred zime na kisi/snijegu/ledu(slikovito jel)

sto se tice marketinga oko guma naravno da ga ima, ali ima i velike razlike izmedju top gume i neke prosjecne, cjenovno na 15' je razlika 150kn po gumi, vecini ljudi ce te zimske trajati 3-5godina, sto je mozda +10kn mjesecno kroz to razdoblje za top gumu koja ce ti mozda negdje sacuvati glavu, ali vecini je to skupo platiti, dok dnevno zapali 2kutije cigara(=50kn)

Link to comment
Share on other sites

Tvrdim da je Eskimo s3+ odlična zimska guma. Na snijegu je bolja od nje jedino Fulda Kristall Montero 3 (zanemarivo).

Inače, za nekoga tko ne juri odličan izbor gume.

Evo kuda se brat i ja vozili u njegovoj Astri, nevjerojatna mećava i hrpa snijega.

https://youtu.be/OMJX5f6kL9o

Link to comment
Share on other sites

ja tvrdim kad probas bolju gumu da ces savu zaboraviti ko lanjski snijeg :D

 

video voznjw 20kmh par km od kuce do birtije ne pokazuje nista, ali da moras u takvim uvjetima(cak ne takvim nego puno ugodnijim) svaki dan napraviti 200km onda bih te pitao jel uzivas na savi :)

Link to comment
Share on other sites

imam ti ja s3 na corsi d. 15 cola. Treca sezonai gume su dobre. 

ja imam zimske samo na pogonskim i to mi je dosta. Bilo bi dobro sve imati ali ako se nema i ovo je dovoljno. Ionako se polako vozim kad je snijeg a ovo mi ustvari vise samo za uparkiravanja dođe. U sk je prosjecna zimska temp plus 6 a snijeg ako padne drugi dan su ceste ciste . ako me bas na putu ulovi onda malo pripazim i to je to.nikad izletio ni problema imao. Vozio sam do 2008 bez zimskih guma i isto nikad problema. Na ovom i na ostalim forumima ako nisi kupio najbolje conti ili michelin nisi nista napravio. S3 je super guma

Link to comment
Share on other sites

fruttini je opisao savu da bolje nije mogao. slazem se i ja da sava nije loša, al definitivno nije kao što ju hvale

Link to comment
Share on other sites

fruttini je opisao savu da bolje nije mogao. slazem se i ja da sava nije loša, al definitivno nije kao što ju hvale

zatu cijenu je super. 419 kn naspra michelin alpin 700

Link to comment
Share on other sites

ja tvrdim kad probas bolju gumu da ces savu zaboraviti ko lanjski snijeg :D

 

video voznjw 20kmh par km od kuce do birtije ne pokazuje nista, ali da moras u takvim uvjetima(cak ne takvim nego puno ugodnijim) svaki dan napraviti 200km onda bih te pitao jel uzivas na savi :)

Bez uvrede, na snijegu imam kilometara koliko ti fizički snijega u GS nisi vidio (Da, znam što govorim, sestra mi živi u GS). Trenutno sam na GY, UG8, imao sam Fuldu Kristall Montero 3, prije toga Eskimo, i odgovorno tvrdim da su na snijegu kakav sam stavio na videu Sava i Fulda bolje gume. Dakle, ako govorimo isključivo o snijegu.

Naravno, GY je puno bolji na mokrome i suhome, općenito bolja i zaokruženija guma, i zato sam je i kupio jer osim vožnje po Ogulinskoj snježini puno se vozim po Zagrebu gdje većina zime cesta bude mokra. Ali prosječnom hrvatskom vozaču koji tu i tamo bude u nekom snijegu i ne juri s autom je ta Sava sasvim dovoljna guma. Da ne spominjem mrvicu skuplju Fuldu.

Link to comment
Share on other sites

Onda zivis na aljasci?? ja poslom jasim po cijeloj zupaniji +na tjednoj/mjesecnoj bazi sastancim zg/st. Pod jasenjem smatram obilaske ureda gdje vecina ljudi i ne zna da postoji cesta? inace ako procitas s razumijevanjem lijepo sam napisao da je sava dobra na snijegu, ali da je tog snijega sve manje i tu joj se gubi jedina kvaliteta jer je na mokrom govno.

Na manjim dimenzijama tipa 15' razlika izmedju seta guma save i ug8 je 500kn i tu se (po meni) ne isplate nikakve kalkulacije, uzmes najbolju po testovima i bok

Link to comment
Share on other sites

zatu cijenu je super. 419 kn naspra michelin alpin 700

to nije upitno, tko ne vozi puno, šteta dati skoro duplo više.

Link to comment
Share on other sites

Onda zivis na aljasci?? ja poslom jasim po cijeloj zupaniji +na tjednoj/mjesecnoj bazi sastancim zg/st. Pod jasenjem smatram obilaske ureda gdje vecina ljudi i ne zna da postoji cesta? inace ako procitas s razumijevanjem lijepo sam napisao da je sava dobra na snijegu, ali da je tog snijega sve manje i tu joj se gubi jedina kvaliteta jer je na mokrom govno.

 

Na manjim dimenzijama tipa 15' razlika izmedju seta guma save i ug8 je 500kn i tu se (po meni) ne isplate nikakve kalkulacije, uzmes najbolju po testovima i bok

Pretjeruješ.

Ponovit ću, za veliku većinu vozača koje viđam na cesti Eskimo je sasvim dovoljna zimska gume I nema razloga davati tih 500 kuna razlike kad nema šanse da izvuče nešto više iz bolje gume.

Da, ja sam uzeo GY UG8, razlog je kaj se volim voziti po kiši, I ne volim se navlačiti po kiši. I zato sam uzeo zimsku koje ja odlična po kiši.

Naravno da Savu nećeš preporučiti nekome tko ima težu nogu na gasu, ali nekome tko po kiši vozi kao 80 posto ljudi, oprezno i sporije ići nabijati premium gumu na nos je glup savjet.

Link to comment
Share on other sites

sarkazam je uvijek dobro došao

jedno pitanje možda za razmisliti ... kad ste prvi puta počeli koristiti zimske gume, ako ste mlađi kad su vaši roditelji počeli koristiti zimske gume samo na pogonskim kotačima a kad na sva 4 kotača.

Moje iskustvo da se zimska guma tek prije 10-15 g počela prakticirati na sva 4 kotača u većem postotoku, prije 20-25 g su samo lanci dolazili u obzir ili eventualno zimska guma na pogonskim kotačima.

dakle nije bilo abs esp i sve oslate elektronike, gume bile lošije itd itd .... a ljudi su se ipak vozili.

a sad ispada da ako nemaš gumu iz prve 3 u (najgorem slučaju jer naravno najbolja je uvijek prva na listi) na rang listi da je kao da se se voziš na felgama jer su sve ostale gume skroz neupotrebljive i opasne po glavu.

Koliko je to realno, a koliko samo dobar marketing!?!?

ha gle, moj rista je bil profi vozac cijeli radni vijek tak da vjerojatno nije mjerodavan, koliko znam cijele godine ljetne... u jednom trenutku zivota mu je postalo dosdno pa je pocel vozit i taxi pa je moral stavljat zimske... ugl, kad sam ja sa 18g kupio prvi auto poslušao sam njegov savjet i stavio S3 na prednje kotače, što se pokazalo greškom jer mi je jednom prilikom na snijegu guzica pobjegla, (ulica uska za popizdit, auti sparkani sa obije strane na nogostupu) i naravno završio u netom kupljenom susedovom C4 kupeu... iza su bile par mj stare Dunlop sp30 (il tak nekaj)... danas bi možda i uspio nekaj napravit al u tom trenutku nisam imal potrebne vještine ni iskustva... al sam ziher da sam imal sve 4 zimske da nebi bilo niš

Link to comment
Share on other sites

Pretjeruješ.

Ponovit ću, za veliku većinu vozača koje viđam na cesti Eskimo je sasvim dovoljna zimska gume I nema razloga davati tih 500 kuna razlike kad nema šanse da izvuče nešto više iz bolje gume.

Da, ja sam uzeo GY UG8, razlog je kaj se volim voziti po kiši, I ne volim se navlačiti po kiši. I zato sam uzeo zimsku koje ja odlična po kiši.

Naravno da Savu nećeš preporučiti nekome tko ima težu nogu na gasu, ali nekome tko po kiši vozi kao 80 posto ljudi, oprezno i sporije ići nabijati premium gumu na nos je glup savjet.

 

80% ljudi u hrvatskoj misli da je m+s ljeto zima pa fura majku svih guma savu s3 cijelu godinu:D slican postotak ima jako visoko misljenje o svojim vozackim sposobnostima pa njima zimske uopce ne trebaju jer znaju oni(di si bio 91 i te spike:D).

mozemo tako iz krajnosti u krajnost al generalno ja bih bio sretan da svi vozaci kupe i novu s3 gumu jer je kod nas mentalitet takvi da su gume dobre dok drze zrak(dovoljno je na semaforu pogledati u 5 auta oko sebe ni jedan nema sare na gumama, dot bi bilo isto zanimljivo pogledati:D) ljeta jos prolaze kako tako..ali zato cim se uvjeti pogorsaju nastaje kolaps po cestama jer svi gmižu, ako ne gmižu razbijaju se okolo jer su skrti ili nemaju dati za gume ili ih boli k.

Link to comment
Share on other sites

imam ti ja s3 na corsi d. 15 cola. Treca sezonai gume su dobre. Uzmi u obzir da su po 419 kn komad za tebe 205 55 16 a michelin i conti skoro po 700.

U Plodinama su 205/55/16 na akciji 380 kuna i to je najjeftinija guma (koju sam ja vidio) bilo koje namjene za tu dimenziju. Ali opet...

P.s. Čini mi se da eskimo S3+ osim M+S imaju i pahulja/planina oznaku... :/

Link to comment
Share on other sites

Nokian WRA3 je miljama iznas Save S3, a ja recimo na sportu nisam bio zadovoljan Nokianom na snjegu. U odnosu na Dunlop wintersport 3D Nokian je slabiji na snjegu. Sad sam uzeontop gumu GY Ultragrip Performance Gen-1. Tako da razlike itekako ima medju zimskim gumama.

Link to comment
Share on other sites

Nokian WRA3 je miljama iznas Save S3, a ja recimo na sportu nisam bio zadovoljan Nokianom na snjegu. U odnosu na Dunlop wintersport 3D Nokian je slabiji na snjegu. Sad sam uzeontop gumu GY Ultragrip Performance Gen-1. Tako da razlike itekako ima medju zimskim gumama.

svakako ima. Pogotovo u. Cijeni

Link to comment
Share on other sites

svakako ima. Pogotovo u. Cijeni

dado, uvijek je vrijedilo praviko koliko para toliko muzike. Sava je tradicionalno loša na mokroj podlozi, tako da sam na Perfecti i Efecti vrtio kotače u prazno u drugoj na autu koje ima 68 KS. Nikad nisan imao Savu Eskimo, ali ako se na mokrom ponaša kao spomenute onda je ne želim imati.

Link to comment
Share on other sites

Sava je dobra za prosjecne vozace, i one koji imaju stara vozila. Nece sigurno netko na auto star 20g stavit gumu od 1100kn. Naravno nisam Savu vidjeo ni na jednom BMW-u serije 3,5 da ne govorim o visim klasama. Ja znam da svima cijena igra ulogu, ali reci da su razlike samo u cijeni je totalna glupost. Kao da ja kazem da je moj auto najbolji jer boljeg probao nisam. Sava je ok, ali daleko od savrsene zimske gume. Dalekooooo.

Link to comment
Share on other sites

Da je Sava dobra guma nije,a kad nemos bolje onda je odlična,lada i npr.Audi su automobili i jedan i drugi te vozi ,a opet mislim da bi većina vozila da može birati Audia.

Link to comment
Share on other sites

Hoćete stvarno reći da većina ljudi na cesti tako vozi da treba premium gumu?

Ljudi pogledajte oko sebe. Većina na cesti ne primjeti razliku između nove i stare gume, po kiši voze pod ručnom i slično. Kaj takvom treba više od Save koja čak i ima svoje pozitivne strane?

Link to comment
Share on other sites

Sigurno netrebam svako imat premium gumu,ali se Sava kupuje isključivo radi svoje niske cijene,a ne zato što je to dobra guma.

Link to comment
Share on other sites

Nije perfecta isto kao i s3 plus. Gle, to je solidna zimska guma. Cijena je skoro duplo manja od etabliranih conti i slično. Za normalnu voznju dovoljna. Za auto od 200 ks nije.  Tko ima za auto od 200 ks taj ju nece uzimati. Ili je kupio auto van svojih mogucnosti. 

Link to comment
Share on other sites

kako ne..neki dan nam je došel tip u plodine kupit eskimo 205 55 16 za 409kn i još gleda bi ,nebi, bi, nebi i pita dal se može zet na rate..iii za jedno dve ure vrača se on po njih i uzme on to na rate i peljam mu ja gume do auta ,a kad ovo stara BMW 5ica sa M značkom(vjerovatno naljepil) ,a na autu 18 coli ljetne potenze..pa sad vi recite nešto

sad će me vjerovatno svi popljuvat,al ja bi preporučil protektirane zimske..isprobane u svim uvjetima i mogu reči da su gume i više nego dobre..usudio bi se reči da je kao neka premium guma..a to mogu i potvrditi iz osobnog iskustva jer sam prije protektiranih(s alpin šarom) imal michelin alpin4 i reko bih da nema nikakve razlike..

Link to comment
Share on other sites

Vozio sam kratko protekte jednu zimu. Šara kao Alpin A4. Snijeg i led odlične, dođu s 1 cm profila i to mora po snijegu čupati.

Nisu mi se svidjele po mokrom, ali ništa strašno.

Najveća zamjerka kod mene je bilo bočno držanje. Možda držanje nije dobra riječ, nisu one klizale, Te gume su lelujale, skreneš, i auto kao da ima neki lagg dok skrene.

Premalo sam ih vozio da bi stvorio neko ozbiljnije mišljenje o njima.

Link to comment
Share on other sites

Sada sam malo uspoređivao recenzije guma i skužio da moje sadašnje (winterhawk 2) imaju slične ocjene kao te eskimo s3+, a razlika u cijeni je 150 kuna. Vjerojatno ima veze s time što se Firestone prave u Francuskoj, a Sava u Sloveniji. Ali da bi kupio tako nešto za svoj auto, ne bi. I ove imam samo zato jer sam ih dobio uz auto.

Link to comment
Share on other sites

Sada sam malo uspoređivao recenzije guma i skužio da moje sadašnje (winterhawk 2) imaju slične ocjene kao te eskimo s3+, a razlika u cijeni je 150 kuna. Vjerojatno ima veze s time što se Firestone prave u Francuskoj, a Sava u Sloveniji. Ali da bi kupio tako nešto za svoj auto, ne bi. I ove imam samo zato jer sam ih dobio uz auto.

jesi li siguran da se Sava radi u Sloveniji? Dobro razmisli.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.