Jump to content

Jesu čemu ove žarulje?


zoky

Recommended Posts

zavarava ti oci... ma sta god ti mislio kolko dobro osvetljava ;) 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na objasnjenju!

U servisu tvrde da se ne moze ugasiti...

Ne vjerujem, vjerojatno ovisi koga pitaš.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam LED žarulje za duga svjetla (H1), svjetle i više nego dobro, ma što neki mislili o njima...

ma daj nema šanse da bacaju 100m koliki je minimum po zakonu,ako sam dobro pročital..

Link to comment
Share on other sites

zavarava ti oci... ma sta god ti mislio kolko dobro osvetljava ;) 

Bumo vidli - rekoše slijepci, i ja vidim! :D Ili možda samo mislim da vidim!? :conf:

Link to comment
Share on other sites

Bumo vidli - rekoše slijepci, i ja vidim! [emoji3] Ili možda samo mislim da vidim!? :conf:

Oci se lako zavaraju

Kao prvo ako ti puno svjetlosti baca ispred auta oci ce misliti da ima vise svjetlost.

Ako je svjetlost plavicasta a za led sigurno je. Mozes imati duplo manje lumena u odnosu na npr halogenke oci ce misliti kako vidis jednako. Dok ne krenes voziti i onda si nakon sat vremena hoces iscupat oci van iz oka radi bola koje stvore..

Racunaj da ledice daju tek malo vise lumena/W od halogenih a daju manje od xenona. Al ajmo cak rec da daju kao xenon. Ti bi za dobro osvjetljenje morao imati led koji trosi 35W a takav led mora imati hladnjak od 10x10x10cm i to jako dobar kako ne bi led krepao u 10 minuta.. Led farovi u autima su uglavnom oko 40W i ukupno imaju oko 15x5x10cm hladnjak koji je na strujanju zraka. Tj cijeli far pretstavlja hladnjak.

Razmisli malo kolko tvoja zarulja stvarno svjetlosti daje i nemoj vjerovati slepo specifikacijama.

U ostalom imas smartphone. Izmjeri kolicinu svjetlosti na 10 i na 100m ne bi smjela pasti ispod 50% izmedju. A i usporedi halogeno dugo i led dugo jedno pored drugog koje osvjetljava vise ceste u daljinu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

U ostalom imas smartphone. Izmjeri kolicinu svjetlosti na 10 i na 100m ne bi smjela pasti ispod 50% izmedju. A i usporedi halogeno dugo i led dugo jedno pored drugog koje osvjetljava vise ceste u daljinu.

Dobra ideja. Imam aplikaciju na mob. i budem izmjerio. Žarulje su 36W (deklalirano od strane prodavače) i na sebi imaju hladnjak. Boja je blizu 6000 K. Tip grla je H1. Stavio sam ih u obične farove na poziciju dugog svjetla. Budem vratio H1 NB (na jedan far), pa da usporedim.
Sada sam vratio orginalne farove i ispolirao ih pa ću vidjeti kako to sve izgleda.

Priajtelj je stavio H4 na Peugeot dostavni auto i veli da puno bolje vidi nego sa običnim halogenkama, ali da je mala razlika između kratkog i dugog svjetla

Link to comment
Share on other sites

Dobra ideja. Imam aplikaciju na mob. i budem izmjerio. Žarulje su 36W (deklalirano od strane prodavače) i na sebi imaju hladnjak. Boja je blizu 6000 K. Tip grla je H1. Stavio sam ih u obične farove na poziciju dugog svjetla. Budem vratio H1 NB (na jedan far), pa da usporedim.
Sada sam vratio orginalne farove i ispolirao ih pa ću vidjeti kako to sve izgleda.

Priajtelj je stavio H4 na Peugeot dostavni auto i veli da puno bolje vidi nego sa običnim halogenkama, ali da je mala razlika između kratkog i dugog svjetla

reci prijatelju da su se zalili piloti da im nesto bljesti dok slecu u ZG... a nisu znali sta je..

e vidis, ajd kad nekoj jos stavi u dugo, al na mjesto h4, ili kratkih pa izbacio bih ga s ceste u 3pm, to bljesti u pm svuda, nema linije reza, ili ako je ima je nepravilna, i zaslepljuje ljude za popizdit.. takvima iskreno samo ukljucim duga xenon i halogena pa nek si gustaju.. i onda kao blicaju al se ne vidi nikakakv pomak.. go figure.. frend ti je pravo smetalo na cesti i vjerojatno mu cijela obitelj stuca dok vozi po mraku jer mu ju svi spominju (i ovi od iza a i ispred jer bljesti u retrovizore) 

nemozes LED sijalicom zamjeniti halogenu a ni xenon. kao prvo zbog snage, a kao drugo zbog toga sto led zahtjeva sasvim drugu optiku... 

sta mislis zasto nevidi razliku izmedju kratkog i dugog? ajd koristite ljudi malo zdrav razummm..

 

ajd bas stavi mjerenje znaci led s 10m i s 100m u visini koljena, i halogeno na 10m i 100m  i probaj biti negde gde nema puno okolne svjetlosti. 

 

a to da na papiru pise 36W.. znas kako kazu, papir SVE trpi... mogu i ja napisati, pogotovo mi nisu pouzdani s specifikacijama ovi iz kine.. a taj mali hladnjak koji ti stane u far je smjesan.. stavljao sam vec al evo opet: vidi hladjenje JEDNOG fara od ukupno 40W

tapatalk_1418585208037_zps05jsga65.jpeg

razmisli jel tvoj mali hladnjak i blizu ovome?? 

 

LED chip na njemu

tapatalk_1418585387943_zpssx5eygg4.jpeg

 

i optika, kolko se to uspije slikat

tapatalk_1418585323955_zps3dekexax.jpeg

Edited by MilosB
Link to comment
Share on other sites

Zašto se ti toliko sekiraš oko ovog!? Nadam se da ćete proći, jer inače ti ne ginu medicinski problemi sa želucem.
Malo sam se čak i nasmijao, jer sam znao da češ odmah napisati isto objašnjenje koje sam već par puta i pročitao (ne mislim ništa zlonamjerno), kako ovdje tako i na drugim mjestima na internetu.
Ne smatram da trebam opravdavati sebe ili prijatelja, ali imao sam te žarulje jer su mi ostale od drugog projekta gdje je bila bitna potrošnja struje,a ksenoni nisu dolazili u obzir. Sada te žarulje isprobavam na autu, zato jer mogu. Svaka čast ti na objašnjenju i volim kada se osobe bace u dubinu problema, i sam sam takav u nekim drugim područjima. Meni vidiš ne pada na pamet da nekoga više puta idem uvjeravati ili se truditi da objasnim svoj stav. Ja ću svakako podjeliti svoje iskustvo sa LED žaruljama, ali ne zato da uvjerim ljude da ih kupuju, već samo da podjelim svoje iskustvo (pa ko voli, nek izvoli).
Što se tiče zasljepljivanja na cesti - neka institucije rade svoj posao! Uvijek ima većih budala, i ako mi netko smeta, pustim ga ispred ili ga ostavim iza sebe...moje divlje doba je prošlo.
 

Link to comment
Share on other sites

Gle nije poanta mog posta srati. Al racunaj da danas ljudi najvise cita po netu kako bi obrazovalo svoj stav o necemu. Ako vas 100napise kako led dobro svijetli i ne zasljepljuje (za kratka) ljudi ce to uzet kao cinjenicu. A 99od 100 nema pojma kako far treba bacat snop ili da su provjerili kako baca. Opet pricam o kratkima.

 

PS:

ja se u raspravama trudim sluziti argumentima a ne osobnim dojmima. ako treba stavicu i slike usporedne od raspodjele svjetlosti led vs halogena zarulja, kako u obicnom tako u projektorskom (s lecom) tipu fara. 

 

Edited by MilosB
Link to comment
Share on other sites

Bixenon i halogena NBU, moj recept za xenon zasljepljivace sa obicnim farovima ;)

Ta patata lk

Link to comment
Share on other sites

Bixenon i halogena NBU, moj recept za xenon zasljepljivace sa obicnim farovima ;)

 

Ta patata lk

 

 

ja nemam NBU u dugom :( jbg haha :p

al dobiju isti tretman.

 

 

ono sto me isto pocinje zivcirat su ova automatska duga svjetla.. di se vozac iskljuci sroz i onda po autocesti redovno svijetle duga, a i kroz zavoje. blicas nista mos ga jebat.. 

Link to comment
Share on other sites

Bixenon i halogena NBU, moj recept za xenon zasljepljivace sa obicnim farovima [emoji6]

Ta patata lk

A sta će ti halogena NBU pored bixenona?

Link to comment
Share on other sites

Dulje bacaju

Ta patata lk

A kad su vec tu nek svijetle [emoji1]

Link to comment
Share on other sites

pa ak nista drugo boja je ljepsa :D a opet nije plava zarulja koju kuzis s km da je iz metroa za 10kn :D

Link to comment
Share on other sites

Aftermarket LED-ica za dugo svjetlo....  OMFG :doh:  Skidaj to odmah.

Dobro Miloš piše. Ljudsko oko je manje osjetljivo na plavu boju i zato plava mora dvostruko jače svijetliti u LEDu nego zelena i crvena. To je razlog zašto LCD TV sa LED pozadinskim osvjetljenjem na zidu ostavlja plavu boju. Kad gledaš kroz prozor susjeda gdje je TV jedino svjetlo onda će to svjetlo imati izrazito plavičasti odraz na bijelom zidu. To je razlog zašto ne možeš tako lako zaspati ispred ekrana od TVa/laptopa/mobitela kao što si nekad mogao jer plava boja nam ne da lako zaspati. Takvo svjetlo izrazito umara oči.

Spektar halogene žarulje je duga. Imaš sve boje i nijanse spektra neke samo malo izraženije od drugih. LED-ica nema spektar. Ima tri boje na tri frekvencije (RGB) bez harmonika odnosno nema dugu nego samo tri boje vrlo uske frekvencije koje prividno daju bijelo. Takvo svjetlo je izrazito neugodno za naše oči. Cool white više vuče na plavo dok warm white više na crveno što je kudikamo ugodnije i zato svi više volimo warm white ali to nije ni blizu halogenom svjetlu.

Edited by Med0
Link to comment
Share on other sites

Aftermarket LED-ica za dugo svjetlo....  OMFG :doh:  Skidaj to odmah.

Neću! :p

Link to comment
Share on other sites

Medo nisu vise bijele led kombinacija 3 monohromatska. Ove smd makar koje imaju zuto po sebi.

Imaju neki spektar, ni blizu kao halogena al ga ima. Oko 40-60% su ove za aute.

Imas i s 98% CRI tj da ima 98% boja u sebi al takve jedva saju svjerlosti tj daje manje nego halogene lumena/W

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bixenon i halogena NBU, moj recept za xenon zasljepljivace sa obicnim farovima ;)

 

Ta patata lk

 

 

ista kombinacija... Morimoto bixenon + NBU u dugima... kad upališ duga vidiš se na google mapsu :)

Link to comment
Share on other sites

Da

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bas ti hvala na odg. Ipak sam ih narucio u autodijelovima sam nalazio samo obicne od osrama koje su skuplje nego ove

Link to comment
Share on other sites

Ta dulje traje , ali manje daje. Nemos i ovce i novce

Ta patata lk

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da je svjestan toga. Ako ne vozi puno po noci why knot :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A nisam niti puno na AC niti puno vozim po noci bitno da traju 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene ih je lako zamijeniti pa mi je bitno sto vise svjetla

Ta patata lk

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.