Jump to content

naši akumulatori - bivši, sadašnji i budući


filipbabok

Recommended Posts

Ma nijedan od 2 prodavača koja sam tamo sreo mi se ne čini osobitno stručan. Ko da sam u pekaru došao po aku i savjet, a ne prodavaonicu akumulatora.
Čak je ovaj danas za prvoga koji mi je prodao aku rekao da se ne kuži baš najbolje. Komedija!

Prilikom testiranja Munje i novog Exide akumulatora su koristili CTEK tester.

Javim ti se jedan dan da to pogledamo.

Link to comment
Share on other sites

naručit ću konkretnije kleme sa ebaya za 100 kn 4 komada i finolicnasti kabel za elektroaparate za varenje, jer je vrlo fleksibilan.. od 25mm2 al kad sjedne plaća, do tad sam za probu uzeo u bauhausu za 48kn, 2 metra kablove, onak klasika limena kliješta i raskopao jednu štipaljku i žica je bakrena i to 10mm2.. nisam to očekivao.

http://www.golmax.hr/auto-arape-za-snijeg/start-kablovi-500a-10mm2

očekivao sam 5mm al eto ipak je donekle kak spada.. mogu upaliti svoj auto ak zatreba..

to su kao 500A, ovi manji imaju slabiju žicu a oni njihovi 700 i 900 imaju aluminijsku.. svašta.. piše 25mm2 ali je alumunij heheheee... marketing..

Link to comment
Share on other sites

ovakve su kleme.. dva para crno crvenih 16$, free shipping iz latvije.

s-l1600.jpg

s-l1600 (1).jpg

Edited by ivan.martinko
Link to comment
Share on other sites

naručit ću konkretnije kleme sa ebaya za 100 kn 4 komada i finolicnasti kabel za elektroaparate za varenje, jer je vrlo fleksibilan.. od 25mm2 al kad sjedne plaća, do tad sam za probu uzeo u bauhausu za 48kn, 2 metra kablove, onak klasika limena kliješta i raskopao jednu štipaljku i žica je bakrena i to 10mm2.. nisam to očekivao.

Poturpijaj taj bakar pa reci jesi li to očekivao :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Iskreno nisam ocekivao 10mm2 u kablovima za 48 kn i jos plus torbica.. a ovaj 25mm kabel izgleda posteno..5957b4345424237f7f894cdf9bf699f6.jpg472d64dfb3e3717ab9fecddd52962077.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Goodyear kablovi su kvalitete ko i ovi iz Peveca, a skuplji 3x jer su kao brendirani. Bacanje love bzvz. Niti ispunjavaju neke konkretne standarde. Samo žica i kliješta.

Zadnje vrijeme uzimamo kablove iz Njemačke proizvedene po standardu DIN72553

 

Ja sam u Kauflandu u 1. mjesecu uzeo kabele. Izgledali su mi kvalitetno pogotovo spoj na štipaljki. Sad skužio sa su po DIN-u koji ti preporučaš... mislim da su bili 79 kn.

 

 

20180121_100100 (Small).jpg

20180121_100155 (Small).jpg

Link to comment
Share on other sites

Drukcija je koncepcija. Kabel ide do vrha zanimljivo.. bitno da radi i ne zahrdja.

Link to comment
Share on other sites

 

Utječe li na garanciju to što imam aku jači od propisanog?

 

Ne. Ali obrnuto, da.

Link to comment
Share on other sites

Drukcija je koncepcija. Kabel ide do vrha zanimljivo.. bitno da radi i ne zahrdja.

Naletio sam na te jeftine kabele u Intersparu. Zanimljivo je sa skrivaju vrh licni na način da savinu kabel tako da se ne vidi što bi moglo odati aluminijsku jezgru.

Po težini čisto sumnjam da se radi o pravom bakrenom kabelu jer imam bakrene kabele i daleko su teži od ovih koji se prodaju tamo za 50kn. Osim toga nema šanse da toliko košta pravi bakar jer da je tako ja ću prvo pokupovati sve te kabele i prodati ih za bakar na CIOS :D

Link to comment
Share on other sites

Ne mora biti.. u elektroducanu gdje sam bio i uvijek je guzva jer dolaze strujici i kupuju na veliko, bakreni 25mm2 kabel za elektroaparate koji sam trazio sa finom licnom i gumenim plastem vrlo savitljiv je u maloprodaji 35 kn metar. Ali 10mm2 sa grubom licnom i tvrdjim plasticnim omotacem koji se cesto koristi je samo 10kn metar.. dakle ako uzmes da je proizvod cesto dosta jeftiniji od same sirovine, 5-6 metara kabela moze biti iste cijene ko kabeli plus stipaljke jer su takve plasticne stipaljke na ebayu 2$.

Cijena stima..

Link to comment
Share on other sites

mislim taj edit posta, nema veze dakle imaš 10mm2 kablova koliko hoćeš, 10kn metar..

http://www.ellabo.hr/pd/vodic-p-f-h07v-k-10-crni/ZL2902019/g/94/l/HR

http://www.tim-kabel.hr/content/view/110/316/lang,hrvatski/

što se tiče kemijskog sastava trebalo bi ga napraviti pa vidjeti koja je legura u pitanju i koliko je % bakar ali mislim da je dovoljno vjerovati certifikatu koji kaže da je finožični použeni klase 5.. 80 licni po 0,4 mm za 10mm2 kabel.. masa 96kg po kilometru.. lagano je pokositren da ne korodira, a kako je cijena otpadnog bakra i njegovih legura oko 25kn po kili, da uzmeš novi koji ima 96 grama po metru, za 5 metara dobiješ nekih pol kile i to ti je  max15kn, dakle nisi u dobitku..

http://www.rdmetali.hr/cjenik.asp

nego da se vratim na aku, imam jedan aku koji je doša sa autom, koji su mi u jesen ispraznile pozicije ispred hotela u puli. nisam imao pojma da na mom meganu koji ima auto paljenje svjetala kad se voziš i staneš, ako ostavim svjetla upaljena i ugasim auto, sve se ugasi, ako ih stavim na nulu isto.  ako ugasim auto, vratim na poziciju, on će zapištati 2-3 puta i ostati će upaljena pozicija makar ja izvadio karticu i zaključao auto. nisam to znao i to me shebalo.. drugi dan ni čut da kresne.. ništa, lampice gore i sve ali očito ak nema 12V on neće ni inicijalizirati elektroniku da kresne. na guranje nula bodova. kad sam u najbližem dućanu kupio intercarsov 4max od 55Ah za 350kn  i nastavio za zg.

aku je inače vrh, Tudor TA530, čim sam se vratio iz pule, izmjerio sam napon oko 10,5 volti.. napunio ga preko noći, ostavio par dana i držao je 12,5.. nakon 6 mjeseci stajanja u garaži na max 2-3 stupnja, izvukao sam ga i izmjerio napon 12,4V, što me iznenadilo jer sam mislio da je mrtav.. opet ga dopunio ovaj put da pametnim iz lidla i došao do 12,6 i tak stajao par dana i nije meni dao vrag mira idem ga staviti u auto i onaj MAX4 van. auto pali, ponaša se ok, ostavit ću ga unutra i vidjeti, prek ljeta bu ziher ok, zanima ma kaj bu kad zahladi.. evo video paljenja.. malo padne napon kad zavrti al onda se odmah oporavi. volio bih izmjeriti startnu struju ali nemam uređaj. možda skoknem do aquariusovog berena pa mi trgovac izmjeri.. i jel zna netko na ovom 4max jel se iz ovih brojeva da isčitati mjesec i godina proizvodnje? kolega aquarius mi ne odgovara na PM..

 

 

20180512_123457.jpg

20180512_123451.jpg

20180512_125504.jpg

20180512_123507.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa akumulatori se i čuvaju na nižim temperaturama, nije to ništa čudno. Prdne prije u 8. mjesecu na vrućini

Link to comment
Share on other sites

da, tad hlapi elektrolit, ali gužve u berenu i ciaku dolaze s prvim minusima (u zg) :D

Link to comment
Share on other sites

kad smo kod hlapljenja elektrolita, blago mi je vlažan akumulator na polovici oko plus pola, kako gore tako i s boka. Ili alternator prepunjava ili ima previše elektrolita, ili...

Link to comment
Share on other sites

Na 4max aku ne znam dešifrirati god proizv. Imam ih u dućanu pa ću u pon probati dešifrirati

Prdne prije u 8. mjesecu na vrućini

Upravo tako. 

Link to comment
Share on other sites

Meni nijedan nije prnuo. Cim sam vidio da po hladnom vise nije to to, mijenjaj..

Jedino sam tudora ispraznio greskom..

Link to comment
Share on other sites

Imam u trgovini par 4max akumulatora, ali majke mi ne znam dešifrirati ovaj njihov kod, da iščitam datum proizvodnje

 

Link to comment
Share on other sites

Zar nije datum u ovoj oznaci "4MAX 730", kao 30-i tjedan 2017-e godine... ?

Link to comment
Share on other sites

Btw, od petka pa do isteka zaliha stavili smo na rasprodaju:

Beren Gold akumulatori sa 36 mjeseci garancije: 55Ah ... 438 Kn, 65Ah ... 519 Kn, 80Ah ... 625 Kn, 100Ah ... 838 Kn

Beren Top Tech akumulatori sa 30 mjeseci garancije: 50Ah ... 347 Kn, 60Ah ... 419 Kn, 80Ah ... 539 Kn, 100Ah ... 731 Kn. 

Gold ćemo nakon rasprodanih zaliha i dalje imati u ponudi, ali s nekim izmjenama u asortimanu

A seriju Top Tech izgleda više nećemo imati u ponudi

Zar nije datum u ovoj oznaci "4MAX 730", kao 30-i tjedan 2017-e godine... ?

Možda i je

Link to comment
Share on other sites

kad smo kod hlapljenja elektrolita, blago mi je vlažan akumulator na polovici oko plus pola, kako gore tako i s boka. Ili alternator prepunjava ili ima previše elektrolita, ili...

Jel to akumulator bez čepova ili s čepovima?

Elektrolita sasvim sigurno ima točno koliko treba, taj proces u tvornici je toliko automatiziran da robot na liniji točno dozira elektrolit, nema šanse da će ga prepuniti prilikom proizvodnje.

Većina akumulatora bez čepova ima tzv labirintni poklopac, u slučaju hlapljenja elektrolita prilikom velikih vrućina, elektrolit se zadržava u poklopcu, i onda se prilikom hlađenja vraća natrag u ćelije tako da nema gubitaka. Curenje elektrolita se može pojaviti samo u slučaju prepunjavanja velikim strujama ili naponom preko 15-16V, ili u drugom slučaju kad jedna od ćelija "rikne" pa jedna ili više ostalih ćelija "kuhaju" više od normalnog

Link to comment
Share on other sites

Zar nije datum u ovoj oznaci "4MAX 730", kao 30-i tjedan 2017-e godine... ?

Znaci da sam kupil friski u 10.mj. 2017.

Sad mi je glupo kupovat novi. 2 godine mora ic. Ima garanciju..

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod 4MAX-a, koliko visoko iznad ćelija mora biti elektrolita? Za sada mi je odokativno 1-2 mm iznad ćelija... Otvarao sam svih 6 čepova i nisam vidio nikakav graničnik nigdje... :/

Link to comment
Share on other sites

Jel to akumulator bez čepova ili s čepovima?

Elektrolita sasvim sigurno ima točno koliko treba, taj proces u tvornici je toliko automatiziran da robot na liniji točno dozira elektrolit, nema šanse da će ga prepuniti prilikom proizvodnje.

Većina akumulatora bez čepova ima tzv labirintni poklopac, u slučaju hlapljenja elektrolita prilikom velikih vrućina, elektrolit se zadržava u poklopcu, i onda se prilikom hlađenja vraća natrag u ćelije tako da nema gubitaka. Curenje elektrolita se može pojaviti samo u slučaju prepunjavanja velikim strujama ili naponom preko 15-16V, ili u drugom slučaju kad jedna od ćelija "rikne" pa jedna ili više ostalih ćelija "kuhaju" više od normalnog

Sa čepovima je

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod 4MAX-a, koliko visoko iznad ćelija mora biti elektrolita? Za sada mi je odokativno 1-2 mm iznad ćelija... Otvarao sam svih 6 čepova i nisam vidio nikakav graničnik nigdje... :/

Malo vise natoci. Meni je oko 1cm iznad celija..
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.