Jump to content

naši akumulatori - bivši, sadašnji i budući


filipbabok

Recommended Posts

4 minutes ago, filipbabok said:

Aha.
Sljedeći put ću te natjerati da ovakav rječnik koristiš u razgovoru sa kupcima :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

??

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, filipbabok said:

Ima li ovaj neke prednosti nad ctek(ima)?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Evo prvo iskustvo rada s novim Gaus punjačem

Prije nekoliko dana zaprimio sam na reklamaciju startni aku 220Ah. Voltaža ok, 12,6V. Od deklariranih 1300A startne struje, mjerim nekih 700A. Kupcu se par puta aku ispraznio do daske. Probao sam Ctek punjačem, stavio ga na recond par puta, onda još jednom na klasično punjenje i  nakon toga se startna struja digla na oko 800A. 

Jučer ujutro ga stavio na Gaus, voltaža punjenja 15,62V, struja punjenja 22A i tako do jutros, dakle otprilike 24 sata. Startna struja se digla na 1200A.

Osječam se ko' alkemičar :-) Od starog stvaram novo hahah

Link to comment
Share on other sites

Čovjek dođe reklamirati aku i kaže da mu se skroz ispraznio nekoliko puta? Biser...
Sad kad je (privremeno?) osposobljen, ide natrag kupcu?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, borny said:

Čovjek dođe reklamirati aku i kaže da mu se skroz ispraznio nekoliko puta? Biser...
Sad kad je (privremeno?) osposobljen, ide natrag kupcu?

Ma klasika, takvih je 90% "reklamacija"

Naravno, vraćam mu ga natrag

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, borny said:

A jamstvo i dalje vrijedi?

Hm

U pravilu, trebao bih poništiti jamstvo.

Ali ja to ne radim

1 minute ago, Alen said:

I jel im se taj recond naplaćuje extra?

Trebao bih

Ljudi sami ostave 20-50 kn za kavu i frizuru :-)

Link to comment
Share on other sites

Ako je napon u stajanju 12.6V, ne bi bilo loše malo napuniti akumulator ? Sad mu ide 4 zima ako se ne varam, Exide neki malo jače klase.

Link to comment
Share on other sites

Trebao bih
Ljudi sami ostave 20-50 kn za kavu i frizuru :-)

A koliko si struje potrošio za 24h x 20A? [emoji4]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vuco said:

Ako je napon u stajanju 12.6V, ne bi bilo loše malo napuniti akumulator ? Sad mu ide 4 zima ako se ne varam, Exide neki malo jače klase.

12.6V je napon punog akumulatora.

Ali svakako nije loše dopuniti ga punjačem, da malo "promiješa" kiselinu :-)

57 minutes ago, Alen said:


A koliko si struje potrošio za 24h x 20A? emoji4.png

Nemam pojma. Tijekom punjenja, struja opada sa 22A naniže, u zadnjem stadiju ga puni oko 1A

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi zanimljivo uštekati onaj mjerač u utičnicu i vidjeti koliko se struje potrošilo za jedan dan. [emoji4]
Nego, kako ide recond, odnosno to bućkanje kiseline kako ga ti nazivaš kod AGM akumulatora?
Vrijede li i tamo ista pravila?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alen said:

Bilo bi zanimljivo uštekati onaj mjerač u utičnicu i vidjeti koliko se struje potrošilo za jedan dan. emoji4.png
Nego, kako ide recond, odnosno to bućkanje kiseline kako ga ti nazivaš kod AGM akumulatora?
Vrijede li i tamo ista pravila?

Kad bih naplaćivao punjenje akumulatora svima koji su mi donijeli akumulator na reklamaciju, sigurno bih pokrio trošak struje za cijeli mjesec. 

Al' eto. Dođe kupac, uvjeren da akumulator ne valja, ja ga dopunim i osvježim, a kupac skroz nesretan jer neće dobiti novi. I kako da mu sad to naplatim...

 

Recond radim zasad na Ctek-u, kad punjač puni manjom strujom, a većim naponom. Za tu svrhu sam koristio Ctek mxs 25, kod recond funkcije puni strujom 3A i naponom 15,8V.

Kod agm-a se elektrolit baš i neće "bućkati", jer ga , kao što znaš, u njemu nema :-) Elektrolit je upijen u staklena vlakna. 

Ovaj recond na Ctek-u ima nekog smisla kod aku sa tekućim elektrolitom, dok kod agm-a mislim da i neće dati nekakav rezultat, jer kod agm-a vrijede sasvim druga pravila. Njega se može šibati visokim strujama, i do 50A bez problema, ali voltaža ne smije biti preko 14,7V, više od toga ga može oštetiti

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, aquarius said:

12.6V je napon punog akumulatora.

Ali svakako nije loše dopuniti ga punjačem, da malo "promiješa" kiselinu :-)

Kao da mi je u glavi sjećanje da mi je bilo prije 12.8V.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vuco said:

Kao da mi je u glavi sjećanje da mi je bilo prije 12.8V.

Jbg sad. To je onako okvirno

Ako ćemo točno, onda 12,76V

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:D:D
A imam sliku di piše 12.8V, ali nisam siguran jel to nakon gašenja ili nakon što je odstajao ?

Svejedno, puno si pomogao, thx!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vuco said:

:D:D
A imam sliku di piše 12.8V, ali nisam siguran jel to nakon gašenja ili nakon što je odstajao ?

Svejedno, puno si pomogao, thx!

Nema na čemu :-)

Jesen je izvrsno vrijeme za dopuniti akumulator punjačem, da u zimu uđe pun i spreman

Link to comment
Share on other sites

Je li točno da AGM aku imaju nešto niži napon u mirovanju?
Negdje sam to pročitao, ali ne znam gdje. Ubacio mojega neki dan na lidl punjač i koliko vidim na displayu nije niti do 13V došao, a odabrana je opcija s pahuljicom koja je za AGM po dokumentaciji.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, aquarius said:

Kad bih naplaćivao punjenje akumulatora svima koji su mi donijeli akumulator na reklamaciju, sigurno bih pokrio trošak struje za cijeli mjesec. 

Al' eto. Dođe kupac, uvjeren da akumulator ne valja, ja ga dopunim i osvježim, a kupac skroz nesretan jer neće dobiti novi. I kako da mu sad to naplatim...

 

Recond radim zasad na Ctek-u, kad punjač puni manjom strujom, a većim naponom. Za tu svrhu sam koristio Ctek mxs 25, kod recond funkcije puni strujom 3A i naponom 15,8V.

Kod agm-a se elektrolit baš i neće "bućkati", jer ga , kao što znaš, u njemu nema ? Elektrolit je upijen u staklena vlakna. 

Ovaj recond na Ctek-u ima nekog smisla kod aku sa tekućim elektrolitom, dok kod agm-a mislim da i neće dati nekakav rezultat, jer kod agm-a vrijede sasvim druga pravila. Njega se može šibati visokim strujama, i do 50A bez problema, ali voltaža ne smije biti preko 14,7V, više od toga ga može oštetiti

ja sam odlucio investirat u smart punjac pa sam malo proucio i trenutno najbolji po recenzijama je 

 NOCO GENIUS ULTRASAFE SMART BATTERY CHARGER 6V & 12V 3.5A (G3500)

pa sam si ga priustio i sad cu zaboraviti na taj problem, takoder sam narucio i one mjerace potrosnje struje njih jos cekam pa cu vidjet potrosnju.

sad ce aku sigurno jednom mjesecno dobiti svjezu dozu struje :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Alen said:

Je li točno da AGM aku imaju nešto niži napon u mirovanju?
Negdje sam to pročitao, ali ne znam gdje. Ubacio mojega neki dan na lidl punjač i koliko vidim na displayu nije niti do 13V došao, a odabrana je opcija s pahuljicom koja je za AGM po dokumentaciji.

12.8 - 12.9V   100% napunjen

12.6V 75% napunjen

12.3V   50% napunjen

11.8V   potpuno prazan

AGM-ovi ne vole pražnjenje preko 50%. Ni oni nisu pošteđeni prirodnog procesa koji ubija svaki akumulator, a to je sulfatizacija, koja se počinje odvijati na voltažama ispod 12,3V. Sulfatizaciju ispražnjenih akumulatora dodatno ubrzava temperatura preko 24-25C, i to je najčešći uzrok otkazivanja akumulatora tijekom ljetnih mjeseci. 

Iz tog razloga, bitno je da agm, kao i svaki drugi akumulator, bude uvijek napunjen, barem preko 12,5V. Za razliku od klasičnih akumulatora, agm ne trpi prepunjavanje i on mora ići na punjač s kontrolom prepunjavanja.

Još jedna bitna stvar kod punjača. Stari klasični punjači odmah po priključenju, šibaju akumulator s naponom 14,4-14,7V (većina ih je tako naštimana). Noviji elektronski punjači imaju tzv soft-start, tako da proces punjenja počinje od početnog napona akumulatora i zatim se postepeno diže do 14,4-14,7V, čime se izbjegava naponski šok akumulatora.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aquqrius, jedno pitanjce.

Na scenicu bivsi vlasnik je mijenjao aku, ne znam koja je marka, ne vidi se. Ima cepove na celijama s kriznim urezima i isti se mogu skinuti radi provjere elektrolita, kojeg ima dovoljno.

Događa se da je oko čepova lagano vlazno od isparenja sto me zivcira.

Aku ima s boka rupu/čepić u koju bi se mogla utisnuti kakva cjevcica. Bivsi vlasnik kaze da je navodno postojala na original akumulatoru i vodila u lijevi blatobran negdje, ali nije vracena u novi aku i ispala je.

Skinuo sam cepic i promjer mu je nepunih 6mm.

Dali da stavim to crijevo i gdje nabaviti 5,8 mm promjer?

7c9dfb3f76955437696dcc004fb62432.jpg

 

Šlapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ta je cjevčica crna i narebrana s vanjske strane i flexibilna je. Kao one za ožičenje sa gustim rebrima i promjera vanjskog 7-8 mm. Obično ide nisko ispod auta pa pogledaj da nije negdje ostala jer teško samo tako ispadne jer ima par kopči koje ju drže.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks, pogledat cu.
Dakle preporuka je izvaditi cepic i staviti to crijevo?

Šlapatalk

Link to comment
Share on other sites

kakva iskustva imate sa ciak starter akumulatorima?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.