Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Zanima me razlika "običnih" i C guma. Znam da je nosivost veća, zanima me koliko su teže, dali su bokovi tvrđi (kolika je razlika, jeli kao da voziš na drvenim kotačima), kako se ponašaju kad auto nije natovaren itd. Razmišljam stavit na karavana straga C gume ali nebi htio da mi skače ko koza i da leži ko zaprežna kola.

Link to comment
Share on other sites

C ima 3 platna i problem je radna temperatura kad nisu opterecene. Gume se teško griju pa slabije drze.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jel netko upisivao kakvu dodatnu dimenziju guma u prometnu za twinga jedinicu 2006.god? 

Kaže lik na tehničkom da je po njihovim podacima 155/65/14 jedina dozvoljena dimenzija. 

Uzeo bih mu neke alu 14 cola al gotovo su sve 6 jota što je čini mi se preširoko za 155.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, maki210 said:

 

Kaže lik na tehničkom da je po njihovim podacima 155/65/14 jedina dozvoljena dimenzija. 

 

 

Tocno, na generaciji posljednjeg facelifta (od 2004 do 2006) 13 cola ne stane radi kocionih celjusti, a 15 se nikad nije ugradivalo tako da su jedine dimenzije ove gore napisane. 

ljudi vani najcesce stavljaju 175/50/14 ali racunaj da su gume dosta skuplje od normalnijih dimenzija i da mozes zakonski biti ispravan samo nakon atesta s njima.

6 jota je (puno) presiroko za 155 gumu visokog profila.

Link to comment
Share on other sites

Opet se joti pojavili, nemreš to istrijebiti.

Inače, postoje originalne alu felge za Twinga, nađe se na Njuškalu povremeno.

Edited by overdosed
to
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, overdosed said:

Opet se joti pojavili, nemreš to istrijebiti.

Inače, postoje originalne alu felge za Twinga, nađe se na Njuškalu povremeno.

1 hour ago, asterix said:

Jot je moćan emoji1787.pngemoji1787.png

Sent from my RMX2170 using Tapatalk
 

 

incha.

jeste sad nasapunali macora od srece?

 

Edited by rise
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, živac said:

koje zimske gume uzeti u 205/55/16?

kaj je best buy trenutno?

Best buy je Kina ali koliko je to mudro? Conti, Dunlop, Goodyear, Pirelli, Bridgestone, Hankook, Michelin.... Biraj glavnu marku u koncernu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zimus stavio na Meganea Bridgestone 225 45 17, vozio sam ih do svibnja kad sam prodao auto. Mene su gume odusevile, u svemu su top, čak sam i 20cm snijega krajem sijecnja imao kad sam se vraćao iz Dalmacije, i to dobrih 150km, i sve su odradile vrhunski! Da sad uzimam opet bi ih kupio! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Max said:

Ja sam zimus stavio na Meganea Bridgestone 225 45 17, vozio sam ih do svibnja kad sam prodao auto. Mene su gume odusevile, u svemu su top, čak sam i 20cm snijega krajem sijecnja imao kad sam se vraćao iz Dalmacije, i to dobrih 150km, i sve su odradile vrhunski! Da sad uzimam opet bi ih kupio! 

Bas sam njih gledao sve mi se cini da ce odluka past na njih. Overall mi se cine Best buy jer imaju najbolje ocjene a opet su jeftinije od Alpina ili UG. 

Jos da nemam onu debilna dimenziju 🙄 (205/50/17)

Link to comment
Share on other sites

On 02. 09. 2021. at 15:05, maki210 said:

Jel netko upisivao kakvu dodatnu dimenziju guma u prometnu za twinga jedinicu 2006.god? 

Kaže lik na tehničkom da je po njihovim podacima 155/65/14 jedina dozvoljena dimenzija. 

Uzeo bih mu neke alu 14 cola al gotovo su sve 6 jota što je čini mi se preširoko za 155.

 

Ja sam na twingu I (2007.), dok sam ga imao 2013./2014, napravio mali atest za 165/65/14 i upisao u knjizicu. Meni taman bila ta dimenzija.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Danchibald said:

Ja sam na twingu I (2007.), dok sam ga imao 2013./2014, napravio mali atest za 165/65/14 i upisao u knjizicu. Meni taman bila ta dimenzija.

zar nije serijski dolazio s tom dimenzijom?

Link to comment
Share on other sites

Serijski je 155/65/14 na zadnjoj fazi. Felge bi trebale biti od 4.5 do 5.5 ovih moćnih jota. A takvih baš i nema nešto po oglasnicima. 

Link to comment
Share on other sites

Mišljenje o cjelogodišnjima za clio, 175/65/14?

Auto nam je za lokalnu vožnju, radi malu kilometražu i to samo tu dolje na moru gdje je dosta toplo, jesen kišna i nešto hladnih dana. Ali opet, ne želim razmišljati kad bude hladno da li će gume držati ako se ženica s njim zaleti do 70 km do Pule i sl. Ne da mi se više premontiravati dvaput godišnje 🙂

Michelin CC mi se definitivno ne isplati za taj auto, gledam nešto su srednjoj klasi, npr. Nexen N blue 4 Season?

Ima dobre ocjene, ali ne nalazim novije testove u tako maloj dimenziji:

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/ganzjahresreifen/175-65-r14t/

 

Link to comment
Share on other sites

Imao sam ti ja na Twingu Fulda Multicontrol i bile su čisto dobre na suhom i na mokrom po zimi. Prošle su i jedan dobar snijeg kad sam se vozio po Zagorju i bilo je sve ok, a bila je mećava i cca 10 cm utabanog snijega na cesti. Te su bile 155/65/14.

Edited by MB110
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alen said:

Mišljenje o cjelogodišnjima za clio, 175/65/14?

Auto nam je za lokalnu vožnju, radi malu kilometražu i to samo tu dolje na moru gdje je dosta toplo, jesen kišna i nešto hladnih dana. Ali opet, ne želim razmišljati kad bude hladno da li će gume držati ako se ženica s njim zaleti do 70 km do Pule i sl. Ne da mi se više premontiravati dvaput godišnje 🙂

Michelin CC mi se definitivno ne isplati za taj auto, gledam nešto su srednjoj klasi, npr. Nexen N blue 4 Season?

Ima dobre ocjene, ali ne nalazim novije testove u tako maloj dimenziji:

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/ganzjahresreifen/175-65-r14t/

 

Mogu ti reć moje iskustvo, sa Nexen NBlue HD (ljetne, u kontekstu kao izbora proizvođača) te Kleber Quadraxer (nisu ove najnovije) cjelogodišnjima.

Dakle većinu vremena se auto vozio po Šibeniku, uz poneki odlazak do Ogulina, gdje bi zimi nekad bilo i snijega za tih odlazaka.

Cjelogodišnje su se po zimi i snijegu pokazale vrlo dobre - nikakvih poteškoća na prilično strmim i neočišćenim cestama, no već nakon prvog Šibenskog ljeta su se znatno potrošile - a da ne govorim da su  usred ljetne vrućine na suhom osjetno lošije trakcije na ubrzavanju, odnosno TC se sa njima po ljeti uključivao gdje se sa "normalnim" ljetnim gumama ne uključuje nikad.

Nexen NBlue HD - ovo su njihove ljetne, ali po cijeni te cjelogodišnje koje gledaš su vjerovatno slična kategorija. Te ljetne Blue HD ne bi više nikad kupio, guma ne dolazi sa nešto dubokom šarom kao nova i prilično neravnomjerno se trošila, grip na mokrom bio dobar prvu sezonu. Na suhom nemam neke zamjerke. Pogonska (prednja u mom slučaju) ili ne osovina - nije imalo utjecaja na ovo neravnomjerno trošenje, tlakovi razni isprobavani, špur garantirano dobar bio, čak nekoliko puta odrađen.

Iako nexen n fera (ili tako nekako ) gume ljudi hvale u odnosu dobiveno / uloženo - ja iskreno prema  njihovim proizvodima sam sumnjičav.

Edited by Domagoj84
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MB110 said:

Imao sam ti ja na Twingu Fulda Multicontrol i bile su čisto dobre na suhom i na mokrom po zimi. Prošle su i jedan dobar snijeg kad sam se vozio po Zagorju i bilo je sve ok, a bila je mećava i cca 10 cm utabanog snijega na cesti. Te su bile 155/65/14.

prosao sam i ja mecavu na ljetnim bez ikakvog beda, bile su isto 155...

iz svog iskustva sa tako uskim gumama mozes proc kroz bilo kakve uvjete, vec kod vecih sirina je dobro imat zimske, a ne ljetne...

Link to comment
Share on other sites

Prije rata još, R4 GTL na Semperitkama ljetnim 135/13 mi je prolazio snjezne uspone od 10% bez problrma

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To bi trebala biti nova zamjena za Adapto pa vjerojatno nema još puno iskustava sa njom. Kao i ostale cjelogodišnje, kompromis.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.