Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Eto review cjelogodišnjih sa Tyrereviews-a

https://www.tyrereviews.com/Article/2021-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm

Video:

Moj nekakav komentar na miljenika CC2 - osim što su ispravili rezultate na snijegu, ispada da su popravili i rezultate na mokrom (akvaplaning pogotovo).

Drugi komentar - Vredestein se potvrdio kao TOP guma na testovima za valjda minimalno novaca. Po review-ima ljudi na istom site-u, bi bila prva po performansama, ali gubi prvo mjesto jer nije komforna guma. Nažalost samo 4 review-a ljudi, mimo 20-30 koliko imaju Continental i Goodyera, te 120+ koliko imaju CC(+) kombinacije.

Treći komentar - razlika referentne ljetne gume na 4 i 15°C najveća što sam vidio za kočenje na mokrom, ikada igdje. Obzirom da su vremena na stazi pokazala manju razliku (iako je lik rekao da staza ima samo jedno jako kočenje), vjerojatno je negdje između stvarnost. 

Edited by Vuco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad je hladno mokro jutro ili orošena hladna cesta (5-10 stupnjeva) onda se CC2 navodno bolje ponaša nego najbolje ljetne gume. Kod mene je to česta pojava u jesen i proljeće pa mi je zato CC2 zanimljiva.

Ili kad u ZGu sredinom proljeća tokom dana bude 15-19 stupnjeva, a vraćaš se sa izleta s nekog brdovitog kraja poput Delnica pa u povratku padne do nule na nekim dionicama... nije mi se jednom dogodilo. Dođeš na uspon neke lokalne ceste, a nove ljetne #1 po ADACu počnu šlajfati. All-season gume su kao stvorene za takve scenarije.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na allseason gumama već skoro 4 godine i mogu reć da sve drastično gube svojsta nakon 2 godine, dva ljeta i dvije zime i performanse drastično padaju, DRASTIČNO...

Ista iskustva mi je potvrdilo nekoliko ljudi.

Meni je ok što pravim od 17-20tkm godisnje i svaku godinu-godinu i pol uzmem dvije nove gume (trenutno mi je tako na scenicu jer imam 205 55 17 i nijednu bolju allseason s montažom ne mogu nabavit ispod 1000 kn).

Prvu godinu-godinu i pol čovjek ne moze vjerovat koja dobra svojstva pružaju, a onda nakon toga krivulja ide samo nizbrdo.

Nakon Falken Euroallseason AS210 na Polu, Bridgestone Weathercontrol A005 na Scenicu sad sam uzeo GY vector 4season G3 za Scenica pa ćemo vidjet kakve su one. 

 

Link to comment
Share on other sites

tko uzme allweather zeli ustediti naspram kombinacije ljetno+zimsko, pa zato i traje 2 godine

ista stvar sa nizim markama, ustedis na novcu, pa traju 2 god...

meni je u oba slucaja bolja kombinacija tako imat svake 2 god nove gume, nego kupit npr TOP TOP markicu i izgurat 4 mozda 5 godina, jer su bile skupe i kvalitetne su, pa moraju trajati duze, pa se tjesis da drze nakon 50-60-70 tkm

radije uzet allweather ili jeftinije (ali isto kvalitetne) marke i mjenjati cesce, pa svake 2 godine imat NOVE gume s kojima se popisam na conti i slicne markice sa 60-70 tkm

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

To deru ljudi koji gaze km po autocesti. I nemaju vremena za zamjenu točkova svake godine. 

10 minutes ago, Ruske said:

jeftinije (ali isto kvalitetne)

🤣🤣🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Autoban driver u godini s gumama izvrti 50-60 tkm i onda dođe nas čovjek, uzme gumu džabe kod vulkanizera koja je bačena i opppp, njuškalo oglas "vožene po autoputu jednu sezonu, dot xx20, prešle max 10tkm", cijena 50% vrijednosti nove gume..

😅😅😅

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, direstraits said:

To deru ljudi koji gaze km po autocesti. I nemaju vremena za zamjenu točkova svake godine. 

🤣🤣🤣

sta je smjesno? ti kupuj markice, ja cu kupit gore navedene gume

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pitam neki dan vulkanizera kojeg osobno znam za savjet. Velim mu da imam bebu i da ne želim voziti na lošim gumama.

Kaže on meni: "Mjenjaj svake 2-3 godine te Michelinke i to je to. Ionako voziš po gradu koji je uvijek očišćen od snijega i posoljen od leda."

Link to comment
Share on other sites

Drama. Ko špara nema ni jedno ni drugo pošteno.

Sve drugo je magla.

Link to comment
Share on other sites

Mišljenja iz prve ruke za Hankook ventus S1 evo3?

Valja li i ako da koliko dugo, vožnja uglavnom normalna, većinom otvorena cesta(magistrala), dalmatinski (klizavi) vapnenac....

Nešto drugo slično za preporučiti...?

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ima li tko cjelogodišnji nexen? Gledam po YouTube ljudi zadovoljni,cijena diskontna. Skoro 1000 kn manje od cc u mojoj dimenziji. Voziti ih 2,3 god i u smeće pa opet nove? Radim do 10 tkm godišnje i ne ide mi se vulkanizerima.  Snijega u sk nema ili ga ima i to na pol dana dok ralice ne prođu. Na skijanje ne idem ionako 

Link to comment
Share on other sites

@dado_sk

Vidi da sam ja to isto pitao na prethodnoj stranici :)

Stavio na clia prije tjedan dana tako da je još rano reći kako se ponašaju :) Ali dosta su mekane, osjećaj je kao da se na zimskim voziš. To je sad dok su preko dana temp 25 °C. Tek ostaje za provjeriti kakve budu po kiši i hladnom. Po toj cijeni imam ih računa skinuti nakon 2g i staviti nove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dado_sk said:

cjelogodišnji nexen

Znaju biti jako teške za balansirati, nije neki kvalitet, ovisi o sreći valjda. 

Ja bih Hankook ako nije skuplji značajno. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Med0 said:

Kaže on meni: "Mjenjaj svake 2-3 godine te Michelinke i to je to. Ionako voziš po gradu koji je uvijek očišćen od snijega i posoljen od leda."

Tako sam si i ja razmišljao jednako. Sad će treća zima, blizu 20 tisuća smo na CC-u, za sada ne osjetim da se išta pogoršalo, mada čekam temperature oko nule. Tako da bih radije uložio u ovjes jer vidim da on može napraviti veću razliku od guma. Kolega me na Focusu vozio sa Energy Saverom starom 5 godina i kad je zakočio naglo na moju molbu da vidim kakve su kod njega, zamislio sam se što ja to imam na Meganu. Rijetko kad koristim baš bombastične pridjeve poput "drastično", "nebo i zemlja", ali činila mi se barem duplo jača sila od Megana sa CC+, a CC+ je bio za 2 koplja bolji od moje stare Energy Saver+ nakon 5 godina. Možda idući puta uzmem mobitel sa onim mjeračem g sile, čisto kao kvazi-metodu za mjeriti nešto što sam subjektivno osjetio.

Na par mjesta sam vidio slične komentare "dokle god je očišćeno od snijega i leda" - to ne stoji. Po tome se vozi bez problema i neću reći da su premium all season bolje od premium zimskih na snijegu, ali su im prokleto blizu. Ljudi (vulkanizeri u ovom slučaju), griješe kad misle da su bliže ili jednake ljetnima.

Link to comment
Share on other sites

A što ti je čudno da ljetnja ljeti koči bolje od cjelogodišnje? Cjelogodišnja mora glumiti zimsku pa je meka i guma i smjesa. Cjelogodišnja nemože biti ravna ljetnoj ni zimskoj koja god i kakva god bila jer pokušava spojiti nespojivo ( zimske japanke).

Nerazumijem uštedu ako mijenjaš gume svake dvije godine ili 20000 km, plaćaš montažu i balansiranje, bolje dva seta 5-6 godina mijenjati nego se mislit sa cijelogodišnjma.

Edited by overdosed
Link to comment
Share on other sites

Materijali od kojih se rade gume su doživjeli pravu malu revoluciju zadnjih par godina pa puno bolje zadržavaju mekoću/tvrdoću kroz različite temperature. Vrlo ugodno sam se iznenadio kad sam vozio Golfa VII sa CrossClimate+ gumama preko pola 'rvacke po najgorim vrućinama krajem 07/2020. Udobna, tiha, drži zavoj, koči, ne šlajfa, a asfalt užaren s time da ne stvrdne puno kada jutarnje temperature padnu oko 5-10 stupnjeva.

Moje stare ljetne Conti PC2 i sad PC5 se pretvore u valjak na tim temperaturama (5-10), a one su na glasu kao #1 ljetne gume već dugo.

Najbolje cjelogodišnje gume bi ovih dana trebale biti jedva lošije od najboljih ljetnih i držati dobro ispod nule do nekih -5 stupnjeva. To je skoro idealno za grad ili ako te negdje uhvate niske temperature. Za dublji snijeg, poledicu i niže temperature išao bi na zimulju.

Link to comment
Share on other sites

Mišljenja iz prve ruke za Hankook ventus S1 evo3?

Valja li i ako da koliko dugo, vožnja uglavnom normalna, većinom otvorena cesta(magistrala), dalmatinski (klizavi) vapnenac....

Nešto drugo slično za preporučiti...?

Sent from my RMX2170 using Tapatalk


Na scenicu trošimo 2. set Hankoka, ja jako zadovoljan

Poslano sa mog SM-A315G koristeći Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.