Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

u dimenziji 195/50r15 koju gumu preporucate između uniroyala rainsporta,goodyeara efficient gripa i dunlop bleuresponsea

 

to pitam za frenda 45 eura po gumi mu je neki max koji može izdvojit...

Link to comment
Share on other sites

Prema adac testu Dunlop Blueresponse je u gornjem domu kao i Goodyear Efficient grip. Uniroyal, a što da ti kažem u ovom troboju za Uniroyal... :D

 

Ja bi možda Efficient grip.

Link to comment
Share on other sites

Na Passata stavio Conti SC5 u serijskoj 235 45 17 i sve fenomenalno - odlično držanje po suhom i mokrom, mala buka i značajno manja potrošnja nego na zimskim Michelin Pilot Alpin. Ugodno su me iznenadile time koliko su dobre u svim ključnim područjima. Ne znam što će biti sa trajnosti, ali to mi je i manje bitno dok god budu konzistentne.

 

Nisam prije sudjelovao u raspravi, ali podržavam sve one koji uzimaju najbolju gumu koja je dostupna u određenoj dimenziji... ili jednu od najboljih. Budući da danas na svijetu postoji samo nekoliko nositelja konzorcija odnosno premium brandova nije teško identificirati vrhunske - to su Michelin (ne BF Goodrich, Kleber, Tigar...), Goodyear (ne Dunlop, Fulda, Sava, Debica), Bridgestone (ne Firestone), Continental (ne General i slični contijevi supermarket brandovi). Od modela do modela iznenade, a rijetko su loši, Pirelli, Toyo, Yokohama, Hankook, Kumho... Ako nemam za jednu od ovih od velike četvorke radije bi kupio neku od od kasnije navedenih individualaca, nego nekakav B, C ili D brand najvećih, za koje se zna da su napravljene da bi bile lošije :)

Link to comment
Share on other sites

Di si ih kupio kod Đuraša ili preko grane?

Link to comment
Share on other sites

Ekupi. Momentalno sam na privremenom radu u zg. Nisam ljubitelj kupnje u drugim drzavama, treba i nasa od neceg zivjeti.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta fali Dunlopu?

Otac godinama vozi na njima i prezdovoljan je. Od modela sp sport 9000, sp sport maxx TT, sp sport maxx RT i vise ni sam ne znam koji modeli. Auti na kojima su bile su Passat 1.9tdi 150ks, vectra opc 280ks, A4 3.0tdi 240ks. po suhome, po kisi, bilo kako, gume su extra. jedino sta voli dat gas pa guma ne izdrzi vise od 15-18tisuca km.

Na materinom polu 1.6tdi takodjer su Dunlop RT i guma je strava.

Link to comment
Share on other sites

sljedeci put kad budete spominjali politiku na ovom forumu , necu samo sakrit postove ;)

dajte vise dosta s OT

Link to comment
Share on other sites

u dimenziji 195/50r15 koju gumu preporucate između uniroyala rainsporta,goodyeara efficient gripa i dunlop bleuresponsea

 

to pitam za frenda 45 eura po gumi mu je neki max koji može izdvojit...

I ja sam u identičnoj nedoumici u toj dimenziji, Uniroyal je najpovoljniji, oko 39 eura, ove ostale su cca 45 eura. Osobno sam za sada nekako najbliži da uzmem Goodyear EfficientGrip Performance. Vidio sam da Lašić ima za 44 eura Continental PC2 ali to je već dosta stari model, čini mi se da je bolji izbor gore spomenuti novi model od Goodyeara.

 

Jedno pitanje za one koji su na Cliu tvorničku i preskupu dimenziju 185/55 R15 zamjenili sa jeftinijom 195/50 R15, da li su primjetili kakvo povećanje potrošnje goriva i koliko ako ga ima?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Michelin Premacy HP i s 50 tkm na ledjima gazi kisu po autocesti na 170 km/h bez problema.

Link to comment
Share on other sites

I ja sam u identičnoj nedoumici u toj dimenziji, Uniroyal je najpovoljniji, oko 39 eura, ove ostale su cca 45 eura. Osobno sam za sada nekako najbliži da uzmem Goodyear EfficientGrip Performance. Vidio sam da Lašić ima za 44 eura Continental PC2 ali to je već dosta stari model, čini mi se da je bolji izbor gore spomenuti novi model od Goodyeara.

 

Jedno pitanje za one koji su na Cliu tvorničku i preskupu dimenziju 185/55 R15 zamjenili sa jeftinijom 195/50 R15, da li su primjetili kakvo povećanje potrošnje goriva i koliko ako ga ima?

 

 

ma kakvo povecanje potrosnje, to su price za malu djecu... nemre tolko 1cm utjecat nikako, vise utjece otpor kotrljanja gume od sirine....

uzmi dobru gumu i miran si...

Link to comment
Share on other sites

ma kakvo povecanje potrosnje, to su price za malu djecu... nemre tolko 1cm utjecat nikako, vise utjece otpor kotrljanja gume od sirine....

uzmi dobru gumu i miran si...

 

Reci ženama za taj jedan centimetar pa da vidiš kak nemre utjecat! :zubo:

Link to comment
Share on other sites

Size does matter. :D

 

Edited by direstraits
Link to comment
Share on other sites

Evo nekoliko mojih posljednjih iskustava s gumama:

 

Conti Eco Contact 3, dimenzija 195/65 R15, automobil Octavia II FL 1.6 TDI. Gume su za normalnu vožnju dobre, no kod vrlo brze vožnje otvorenom cestom ne nude povjerenje. Još nekako u dugim brzim zavojima, no bojim se što bi bilo kada bi trebalo kočiti u zavoju ili mijenjati smjer. Još jedna loša osobina je slab grip prilikom kretanja s mjesta, osobito uzbrdo. Na mokrom ih nisam probao, no ne vjerujem da su nešto bolje nego na suhom.

 

Bridgestone B250, dimenzija 175/70 R13, automobil Golf III 1.6 benzinac. Uglavnom, gume su kriminalno loše, kako na mokrom, tako i na suhom. Za izbjegavanje. Za razliku od Bridgestona ER300 Turanza, koje su na manjim i kompaktnim autima fenomenalne, ako uzmemo u obzir da se radi o normalnoj gumi.

 

Sad koja riječ i o Falkenu Ziex ZE 914: vozim ih zadnjih mjesec dana na Cliu TCE u dimenziji 195/50 R16. Ispunile su moja očekivanja, ali ništa više od toga. Još ih nisam pošteno izmaltretirao, jer nigdje u zadnje vrijeme ne idem sam van grada, tako da ne znam kako se ponašaju kada se pošteno pregriju. Meni bitno je da kada gube grip u zavoju, to čine postepeno i predvidivo, tako da se na vrijeme može korigirati i spašavati situacija. Naspram Uniroyala Rain Expert, koji sam vozio dvije godine na Cliu, mogu reći da na mokrom uopće nisu toliko lošije nego prethodne kišne gume, a na suhom su malo bolje jer nemaju tako meke bočnice i nude više povratnih informacija o tome što se dešava s autom. Još jedna dobra stvar je što su osjetno tiše od Uniroyala, a primijetio sam i da je potrošnja u jednakim uvjetima čak oko pola litre manja. Uglavnom, zasad sam zadovoljan, iako ne i oduševljen. No, nisam ni planirao da ću biti oduševljen sa gumom iz srednjeg razreda, a npr. Conti, Michelin, Pirelli ili Bridgestone su u ovoj šugavoj dimenziji pretjerano skuplji od Falkena, koji se je ipak pokazao kao solidna guma. Vidjet ćemo što će biti s protekom vremena (i kilometara) te kada ih pošteno isprobam u zavojima...

Link to comment
Share on other sites

S autom su došle

Continental ContiPremiumContact 2 205 / 55 R16 91V i pokazale su se kao odlične gume u svim vremenskim uvjetima (vozio i po snijegu prvu godinu).

Prošle sam godine u 11 mjesecu često bio u Zagrebu pa sam odlučio posjetiti Lašić i uzeti
Continental ContiPremiumContact 5 205/55 R16 91V
međutim kada sam došao u Lašić netko me bio preduhitrio tako da sam ostao bez njih a nije mi se dalo opet odlaziti u Sloveniju pa sam onda uzeo
Goodyear GY EXCELLENCE 205/55 R16 91V. Iza Uskrsa sam ih postavio na auto. Za sada su se pokazale odlične, u vožnji ne buče, dobro prijanjaju na cesti po kiši, ne proklizavaju. Sve pohvale.

Link to comment
Share on other sites

Odlična guma! Imao sam ih na Meganu 2 berline. Na mokrom skoro pa savršeno.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pozdrav pitanje jedno u cemu je razlika izmedu ovih modela

SP BLURESPONSE Dunlop 84h

SP BLURESPONSE Dunlop 88h xl ?

taj index nosivosti dali mi je svejedno koje cu uzet za svoj automobil ili ?

 

Link to comment
Share on other sites

bas sam saznao da varira po gumi kilometraza tipa sportske mogu nekih cca 15k km proci i to nisam siguran dali netko zna za ove dali mogu vise sezona ili tipa kratko ?

Link to comment
Share on other sites

aj ti ubaci koji zarez u recenicu pa cemo ti odgovorit ukoliko skuzimo :)

Link to comment
Share on other sites

Blueresponse nipošto nije sportska guma, već čisti mainstream i trebala bi biti u mogućnosti voziti par sezona... A i sa sportskim gumama može se proći više kilometara, ako vlasnik nije sileđija

Link to comment
Share on other sites

hvala na odgovorima jos jedno pitanje ove EU ocjene s kojim se sad oznacavaju gume dali to vrijedi sta ili cisti marketing ?

Link to comment
Share on other sites

znači oznaka 84 h i 88 h xl, brzina je za obje 210 km/h, a razlika je što su ove 88 h za veće opterećnje nosivosti, oznaka xl je ekstra load, znači ako su gume opterćene nekim teretom ili ako je auto težak....

ove eu oznake ti pokazuju razinu buke i koliko koje štede ili troše gorivo, pa sam odlučiš što želiš i što tražiš.

Link to comment
Share on other sites

84 = do 500 kg

88 = do 560 kg

Pa ti sad usporedi težinu svojega auta sa ovim vrijednostima.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.