Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

koliko se sjećam gume za veće terete se rade malo tvrđe pa samim time nisu udobne kao "obične". nisam više siguran u to, davno sam to gledao...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja se još uvijek držim dobrog starog Pirelli-ja P7. Bio sam na običnim u dimenziji 205/55/R16 91H, trenutno sam na P7 cinturato 205/55/R16 91V. S ovom gumom sam super zadovoljan, od ponašanja na suhom/mokrom do potrošnje i buke.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da je proizašlo iz nekih ugovornih odnosa između proizvođača automobila i guma da renault tjera neke dimenzije guma koje su brutalno skuplje od gume koja je dimenzijama prihvatljivija?

Slučaj na mom autu:

 

Serijski: 205/60/16  215/50/17 225/45/18

Razlika između ovhih 16 i 17 0,7%, 5mm u promjeru kotača dakle ništa.

Razlika između 215/50/17 i 225/45/18 je 2% odnosno 13mm

a u slučaju da se postavlja 225/40/18 razlika je 1,5%.

kvalitetna 225/40 košta oko 1000kn a ista u dimenziji 225/45 oko 500 kn više

Sljedeće gume ću svakako umjesto 225/45/18 staviti 225/40/18 jer je razlika po gumi oko 500kn, što me ispadne razlika od 2000kn 

Edited by Martin
Link to comment
Share on other sites

Peugeot isto ima 215/50/17...

 

Na Lagunu isto tako kao što veliš forsiraju 225/45/18. Jel je pametnije gore stavit 225/40/18 ili 235/45/18? Dal je 235 preširoka za Interlagos felge?

Edited by IcyTexx
Link to comment
Share on other sites

Peugeot 407 dimenzije guma: 205/60/R16. Vjerojatno namjerno koriste gumu čije dimenzije baš i nisu česte.

Link to comment
Share on other sites

Peugeot isto ima 215/50/17...

 

Na Lagunu isto tako kao što veliš forsiraju 225/45/18. Jel je pametnije gore stavit 225/40/18 ili 235/45/18? Dal je 235 preširoka za Interlagos felge?

pametnije je stavit 225/40/18.

 

U promjeru je razlika -1cm.

 

235/45 je cjenovno čak iznad od 225/45 a i ima preveliko odstupanje. eventualno bi moglo proć 235/40 ali mislim da je to pretjerivanje što se tiče širine. inače u promjeru odgovara savršeno.

 

definitivno 225/40

Edited by Martin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav,

zanimaju me kakve zimske gume imate na Fluencu i kako ste zadovoljni sa njima? 

Dimenzija 205/60/16

Ja sam do sada imao BF Goodrich G force winter i nisam nikako zadovoljan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mozes li navesti koji su razlozi nezadovoljstva i u kakvim uvjetima i situacijama si gore navedeno dokazao ako nije problem pa da znamo?

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

zanimaju me kakve zimske gume imate na Fluencu i kako ste zadovoljni sa njima? 

Dimenzija 205/60/16

Ja sam do sada imao BF Goodrich G force winter i nisam nikako zadovoljan.

 

Fulda cristal control HP 205/65R15

http://www.avto.info/Obvestila/Fulda_kristall_control_HP-Nova_visokozmogljiva_zimska_pnevmatika/

Impresivno izgledaju, i nisu loše. Ali da bi ih kupio ponovo nebi, imaju dosta dobra vozna svojstva po mokrom i nigdje nisam zapeo s njima, ali nije to to.

Imaju mi slabi grip po snjegu. Nisam probao druge gume u toj dimenziji i na fluencu, (možda su preširoke za taj auto)  

Link to comment
Share on other sites

Guma na mokrom uopce ne drži ABS se pali na malo jaći pritisak kočnice.

Po snjegu tek ne drži ćim stisnem papučicu kočnice pali se ABS i ESP i auto nikako da stane. Priliom skretanja na semaforu uredno zadnji kraj zapleše i upali se ESP.

Prošle godine 5 cm snjega na cesti brzina 30 km/h izletilo mi djete pred auto nisam uspio stati da ga mama nije povukla ... stisnem kocnicu ABS se upali a auto ide dalje.

Prije sam imao GY UG7 na starom autu i kad si stisniuo kočnicu auto se ukopao sa ovima nemožeš krenut bez da prokliže.

Sve ovo se odnosi na vožnju po Zagrebu

Edited by Rolla
Link to comment
Share on other sites

Guma na mokrom uopce ne drži ABS se pali na malo jaći pritisak kočnice.

Po snjegu tek ne drži ćim stisnem papučicu kočnice pali se ABS i ESP i auto nikako da stane. Priliom skretanja na semaforu uredno zadnji kraj zapleše i upali se ESP.

Prošle godine 5 cm snjega na cesti brzina 30 km/h izletilo mi djete pred auto nisam uspio stati da ga mama nije povukla ... stisnem kocnicu ABS se upali a auto ide dalje.

Prije sam imao GY UG7 na starom autu i kad si stisniuo kočnicu auto se ukopao sa ovima nemožeš krenut bez da prokliže.

Sve ovo se odnosi na vožnju po Zagrebu

 

Koja je bila dimenzija GY UG7 i koji auto? Sve si mislim da bude mi to sljedeća investicija...

Link to comment
Share on other sites

195/60/15 Toyota Corolla GY UG7 nema vise za kupit a ove 8 nisu dobre. Cuo sam vec na par mjesta lose o njima!

Dvoumim izmedu michelin alpin A4 i dunlop ws 4d ali bi volio izbjec situaciju koju sam imao sa BF G...

Zato pitam sta vi imate i iskustva?

Link to comment
Share on other sites

Imam na Laguni Alpin A4 u 215 50 17 i dosta su dobre gume, a na Passatu imam Pilot Alpin u 235 45 17 i još su bolje, ali nema ih u manjim dimenzijama. Anyway nisam još naišao na ovu neugodnu situaciju kada se ne možeš pouzdati u gume i kada je strah voziti po bilo kojoj klizavoj podlozi tako da mogu preporučiti Miške. Sama činjenica da su ipak vlasnici BF Goodricha koji je B brand Michelin grupe im ide u prilog.

Link to comment
Share on other sites

JA imam iste BF sad evo cetvrtu sezonu i nisam imao takva negativnna iskusta, prošlu godinu odradile HR-DE u više navrata bez problema+ što lokalno po Njemačkoj,

istina moje su u dimeziji 14 cola .... al eto ja zadovoljan i po snijegu i po mokrom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Blizi se zima, po nekima bit ce najjaca do sad, pa eto treba krenuti u potragu za dobrom gumom.

Prvo me zanima koja je guma u dimenziji 205/55R16 best buy, da li postoji kakav svijezi ADAC ili nesto slicno test?!

Drugo, da li se jos isplati ici u Brezice po gume, zanimaju me iskustva iz prve ruke.Kada se uracuna put, cijena gume, cijena novog ventila,balansiranje...

Do sad sam imao Michelin Alpine A4 i guma je stvarno besprijekorna, i na suhom i po kisi i po snijegu drzi Lagunu kao na tracnicama...

Link to comment
Share on other sites

Pa, ako si zadovoljan s tom gumom ne vidim razlog da uzmeš nešto drugo. Usporedi cijene u Sloveniji i ovdje kod nas pa vidi gdje se i da li ti se isplati. Meni se do sada uvijek isplatilo ići u Sloveniju iako imam manje dimenzije guma i nije neka velika ušteda.

Link to comment
Share on other sites

Do sada sam kupovao gume svugdje i mislio da prolazim povoljno dok nisam skuzio popust koji dobijem za gotovinu (uz to novi ventil, montiranje i balansiranje), u Pneumatik d.o.o.

Nisam kontinentalac pa za Sloveniju ne tvrdim da nije povoljnije, stoga ptovjeri cijenje prvo kod njih pa idi dalje..

 

Izbjegavaj "svjeze" testove, jer to su sve gume koje su "malde" na cesti, radije uzmi provjerenu gumu za koju znas da je ok. nego po testovima dok je nisu u svim dim.na svim kolicima probali po 40-50tkm. pa imas pravi "osvrt" na gumu..

Link to comment
Share on other sites

Bio neki dan u auto kresi. Imaju popust 20 posto na gotovinu i deset na kartice plus besplatna montaza ibalansiranje. Izracunao sam da sava za corsu 185 65 15 kista oko 360 kn s besplatnom montazom. Mislim da ni u slo nije tako jeftino

Link to comment
Share on other sites

Bio neki dan u auto kresi. Imaju popust 20 posto na gotovinu i deset na kartice plus besplatna montaza ibalansiranje. Izracunao sam da sava za corsu 185 65 15 kista oko 360 kn s besplatnom montazom. Mislim da ni u slo nije tako jeftino

a gdje oni imaju radionu

i jel to 360 kn za gotovinu ili karticu

i do kad im vrijedi taj popust

ta dimenzija i meni treba

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prošli tjedan uzeo kod http://uljadirekt.com/ 195/65r15 Dunlop Wintersport 4D za 436kn.

Bila je akcija preko ponudadana.hr pa sam uzeo vaučer i dobio dodatnih 25kn jeftijine po gumi.

 

Redovna cijena je kolko vidim 461,88. Nalaze se u Gardenmalu u Dubravi na -1 garaža. Nije baš neš reprezentativno i treba uplatiti unaprijed do ponedjeljka i onda dolaze do četvrtka kod njih. Moje su Dunlopice made in Germany. 37 tjedan 2013. što smatram gumom iz tvornice.  :)

 

Uglavnom, od kuće do Furlana imam 32km, ali uljadirekt mi je bio bliže jer radim na Radničkoj u ZG, pa do Dubrave skoro da ne pljunem + što mi je cijena bila jeftinija za 15kn u odnosu na furlana. Eto cijela analiza :D

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prošli tjedan uzeo kod http://uljadirekt.com/ 195/65r15 Dunlop Wintersport 4D za 436kn.

Bila je akcija preko ponudadana.hr pa sam uzeo vaučer i dobio dodatnih 25kn jeftijine po gumi.

 

Redovna cijena je kolko vidim 461,88. Nalaze se u Gardenmalu u Dubravi na -1 garaža. Nije baš neš reprezentativno i treba uplatiti unaprijed do ponedjeljka i onda dolaze do četvrtka kod njih. Moje su Dunlopice made in Germany. 37 tjedan 2013. što smatram gumom iz tvornice.  :)

 

Uglavnom, od kuće do Furlana imam 32km, ali uljadirekt mi je bio bliže jer radim na Radničkoj u ZG, pa do Dubrave skoro da ne pljunem + što mi je cijena bila jeftinija za 15kn u odnosu na furlana. Eto cijela analiza :D

 

 

Ja već treću godinu imam te iste samo model prije, 3d, perfektna guma.....

Link to comment
Share on other sites

A što ti ja znam. :D 3D je bila odlična po pričanju ljudi, a 4D je evolucija 3D i ljudi opet pričaju da je odlična. Do sad sam vozio GY UG 7+ i nakon treće sezone guma je bila odlična, ali 4 sezona je bila lila i više ih nisam htio stavljati na auto + što su samo dvije zadovoljavale "uvjetnu" vožnju za ovu zimu. Kako dosta putujem nisam želio šparati na svojoj glavi. ;-)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.