Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Pozdrav. Ovih dana bi trebao kupiti nove gume pa bi vas molio par preporuka ako nije problem.

-Peugeot Partner

-185/65/15

-godišnja km 10-12 tkm

-mijenjam gume cca svakih 4 godine

-živim u puli, klima je takva da ne kupujem zimske gume, znači treba mi nešto što je ok i po kiši i što mogu voziti cijele godine

-70% vožnje je gradska vožnja

-do 600kn

 

Do sada sam imao Yokohama A drive, i relativno sam zadovoljan njima. Možda nešto u tom rangu?

Hvala unaprijed na savjetima.

Link to comment
Share on other sites

Continental PremiumContact 2

 

Dobra guma ali počne morfirati u plastiku odmah nakon kupnje. Srećom pa se to ne dogodi prenaglo ali s obzirom na reputaciju kakvu ima očekivao sam da neće nakon (samo) 2god postati tvrda.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam ecocontact i nemam takvo iskustvo. Vec je 5.god na autu. Imaju doduse 29 tkm ali jos solidno drze. Mijenjati cu ih na proljece ali su sasvim solidne

Link to comment
Share on other sites

Fulda EcoControl ?

 

Imam te gume na svojoj laguni, kupio sam ih odmah nakon sto sam i auto jer koje su dosle na autu su bile ocajne..

Dimenzija je 205/55-16 placene sa montazom,balansiranje, novim ventilom 550kn/kom.

Po suhom su super, po mokrom isto dobre i nema sanse aquaplaningu jer imaju po sebi 3 ravna kanala, imaju mali otpor kotrljanja i mogu reci da nakon Savine HP potrosnja je osjetno manja..

Imam  ih nekih 4-5tkm.znakove habanja jos nisam uocio ali jos je i rano za to, cjena je super a posto su ECo oznake onda bi trebale i trajati nekih 50tkm.bez pretjeranog trosenja i davati sve svoje kvalitete u tuj kilometrazi i istrosenosti..

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ih imao u dimenziji 165 65 13. Na hyundai atosu. Super su bile. Na kisi odlicne i po suhom. Tihe i stvarno za preporuku. Ne znam za trajnost jer sam ih imao 6 mjeseci i auto je onda prodan

Link to comment
Share on other sites

Imam te gume na svojoj laguni, kupio sam ih odmah nakon sto sam i auto jer koje su dosle na autu su bile ocajne..

Dimenzija je 205/55-16 placene sa montazom,balansiranje, novim ventilom 550kn/kom.

Po suhom su super, po mokrom isto dobre i nema sanse aquaplaningu jer imaju po sebi 3 ravna kanala, imaju mali otpor kotrljanja i mogu reci da nakon Savine HP potrosnja je osjetno manja..

Imam  ih nekih 4-5tkm.znakove habanja jos nisam uocio ali jos je i rano za to, cjena je super a posto su ECo oznake onda bi trebale i trajati nekih 50tkm.bez pretjeranog trosenja i davati sve svoje kvalitete u tuj kilometrazi i istrosenosti..a ecocontrol drugu godinu na ford fiesti ugodno iznenađen kako drže po mokrome. dimenzija 165/70/13

fulda ecocontrol 165/70/13 na ford fiesti  dvije godine i za sada ugodno iznenađen kako drži na mokrome,

istrošenost vrlo mala i za cijenu od 310 kn/kom sa montažom,balansiranjem i novim ventilom vrlo zadovoljan

na proljeće namjeravam stavit i na scenica 205/60/16 isto fuldu pa ćemo vidit kako se ponaša u toj dimenziji

na težemu autu

Link to comment
Share on other sites

nkdbk1 Hmmm.. Ta dimenzija 205/50-16 je "skupa", ako ikako moze stavi kroz 55 jer ces ustedjeti mislim cak cca.150kn po gumi.. Naravno samo ako ne odsupas od prave dimenzije 3% i mozes ih upisati na tehnickom, ako ne onda tu cijenu plati i 4-5g. si miran..

Link to comment
Share on other sites

Imam te gume na svojoj laguni, kupio sam ih odmah nakon sto sam i auto jer koje su dosle na autu su bile ocajne..

Dimenzija je 205/55-16 placene sa montazom,balansiranje, novim ventilom 550kn/kom.

Po suhom su super, po mokrom isto dobre i nema sanse aquaplaningu jer imaju po sebi 3 ravna kanala, imaju mali otpor kotrljanja i mogu reci da nakon Savine HP potrosnja je osjetno manja..

Imam  ih nekih 4-5tkm.znakove habanja jos nisam uocio ali jos je i rano za to, cjena je super a posto su ECo oznake onda bi trebale i trajati nekih 50tkm.bez pretjeranog trosenja i davati sve svoje kvalitete u tuj kilometrazi i istrosenosti..

imao sam te gume u dimenziji 185/60 r14,

kad sam kupio twingo isto su bile te gume gore u dimenziji 165/65 r14

gume su dosta dobre malo se troše ali na 30.000 su

za zamjeniti 40 je vec previše

iako izgledom su dobre to više nije to

pogotovo na mokroj cesti.

ali guma sta se tice omjera uloženo dobiveno je super

Link to comment
Share on other sites

Da i ja napisem review najgorih ljetnih guma na svijetu - Tigar.

 

cc5t.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us

 

Dosad pregaženih oko 16-17000 km za ovu sezonu, dimenzija 195/50/15.

 

Iskustva su sljedeća:

 

Po suhom guma je prilično dobra - ne pravi buku, nema nikakvih naznaka "plastičnosti" (DOT je iz trece sedmice 2013), drzi pravac, reakcija s podlogom je prilicno zadovoljavajuca cak i na nesto vecim brzinama. Nesto je malo tvrđa po makadamu i van asfalta ali to bih mogao pripisati i niskom profilu i pritisku koji uvijek drzim za 0,3 bara visim nego sto je preporucen. Potrošnja goriva zadovoljavajuća, na brzinama od oko 200 km/h (po brzinomjeru) ne pravi buku i djeluje sigurno.

 

Po mokrom (ljetni period) - vrlodobra guma, vise nego solidan grip (kad govorimo o razumnoj pa i malo dinamicnijoj voznji). Bočno proklizavanje moguće pri brzim reakcijama u ostrijim krivinama (desilo mi se jednom ili dvaput ali sam tu dionicu vozio mozda 5-10 km/h sporije nego sto inace vozim po suhoj cesti).

 

Po mokrom (hladniji period). Danas je temperatura bila oko 6 stepeni pa sam se malo glupirao sa preticanjima i "cik-cak provlačenjima" među vozilima po mokrom i hladnom asfaltu. Kontrola putanje, grip i ostalo je do nekih 90 km/h stvarno besprijekorna. Nisam htio ici brze niti izvoditi neke zahtjevnije manevre (ipak sam bio u urbanom području) ali ulijeva pouzdanje. Zamjerka jeste da pri svakom agresivnijem startu u prvoj brzini na ovako mokrom asfaltu proklize (pa cak i na 3000 rpm).

 

Jedini "minus" jesu slabe bočnice ovih guma - jednu sam rasjekao na kamen (off-road pohodi po makadamu ka vikendici) i "flaster" je drzao neke dvije sedmice dok moja nepaznja i nabijanje tocka na ivicu totoara pri 40-45 km/h nije totalno razvalilo gumu (i ostetilo felgu). Stavljena ista takva nova i nema problema.

 

Koliko god neko imao averziju ili predrasude spram ove gume koja kosta 40€ nova s montazom i garancijom moze se reci da je omjer ulozeno - dobiveno solidan. Naravno, postoje mnogo opcije za ovaj auto i mnogo bolje gume ali kada sam trazio nesto za svoj stil voznje uglavnom su cifre premium i high-end guma pocinjale od 65€/komadu naviše.

 

Za dva dana na "clinju" idu zimski pneumatici pa rekoh da napisem rijec-dvije nakon jedne sezone voznje na gumama koje neki smatraju dnom dna.

 

Moja ocjena 8/10, poredeći ih sa iskustvom koje sam imao sa pneumaticima marke Michelin, Kleber i Nokian na Meganu.

Edited by Nathaniel
Link to comment
Share on other sites

bridgestone potenza guma po meni br. 1!

 

imao sam ju u dimenziji 225 50 16 na golf V 2.0tdi koji je bio čipan na 170ks i gume su držale ko da su zaljepljene za asfalt

 

Na bmw-u michelin-ka pilot radi posao ko velika i jako zadovoljan!

 

iskustva s jeftinijim gumama nisam imao :/

Link to comment
Share on other sites

Michelin Pilot Sport 3 bi mijenjao za jako malo guma... U ovih godinu dana pokazale su se kao odlične na mojem autu (sad sam se još malo igrao po kiši na nižim temperaturama prije zimskog seta i jako su predvidljive kad puste na granici). Jedino na težem, AWD autu u 245 dimenziji odu prilično brzo. Prednje su za bacit nakon sezonu i pol po dubini ripne, koliko km sad stvarno ne znam, al znam da nije puno.

Ić će na sve (one koji još nemaju) aute u obitelji, neovisno o tome dal se vozimo sporo il brzo, odlične su kako god okreneš, a spasile su me već u jednom kočenju...od druge opasnosti na cesti.

 

Nath - mislim da 15EUR dodatka za premium/high end gumu skoro pa besplatno... Bas me zanima kako ce ti se Tigrice ponasat nakon sto odstoje i kad uđu u drugu sezonu. A tek treću...

Edited by IcyTexx
Link to comment
Share on other sites

Dosad pregaženih oko 16-17000 km za ovu sezonu, dimenzija 195/50/15.

 

Alo tigre... pa ti vozas na skroz krivoj dimenziji... to ti prolazi na tehnickom? Kotac ti je 15tak mm manji od standarda!

Link to comment
Share on other sites

Michelin Pilot Sport 3 bi mijenjao za jako malo guma... U ovih godinu dana pokazale su se kao odlične na mojem autu (sad sam se još malo igrao po kiši na nižim temperaturama prije zimskog seta i jako su predvidljive kad puste na granici). Jedino na težem, AWD autu u 245 dimenziji odu prilično brzo. Prednje su za bacit nakon sezonu i pol po dubini ripne, koliko km sad stvarno ne znam, al znam da nije puno.

Ić će na sve (one koji još nemaju) aute u obitelji, neovisno o tome dal se vozimo sporo il brzo, odlične su kako god okreneš, a spasile su me već u jednom kočenju...od druge opasnosti na cesti.

 

Nath - mislim da 15EUR dodatka za premium/high end gumu skoro pa besplatno... Bas me zanima kako ce ti se Tigrice ponasat nakon sto odstoje i kad uđu u drugu sezonu. A tek treću...

 

25€/komadu i to opet ne bih dobio nesto pri vrhu liste. Dodatnih 100€ nedam.

 

Alo tigre... pa ti vozas na skroz krivoj dimenziji... to ti prolazi na tehnickom? Kotac ti je 15tak mm manji od standarda!

 

Tehnicki u zimskoj sezoni - tacnije, krajem ovog mjeseca kada ce ici na pregled na zimskim gumama :)

Link to comment
Share on other sites

nkdbk1 Hmmm.. Ta dimenzija 205/50-16 je "skupa", ako ikako moze stavi kroz 55 jer ces ustedjeti mislim cak cca.150kn po gumi.. Naravno samo ako ne odsupas od prave dimenzije 3% i mozes ih upisati na tehnickom, ako ne onda tu cijenu plati i 4-5g. si miran..

znam da je skupe :angry:

imam upisano u knjižicu 205/55/16 i sad su na njemu ljetne GY Eff Grip 205/55/16

ali mi je velika razlika u udobnosti između 55 i 60 a kako često vozim po lošijim cestama

(dio dalmacije,istočna slavonija,bosna,c.gora,albanija) sa 5 osoba plus prtljaga

bitna mi je udobnost a 60 su dosta udobnije

sada idu i zimske 205/60/16 koje na akciji koštaju cca 800 kn :angry: ali nemam nekog izbora

stisnem se za gume ali traju 4/5 sezona

Link to comment
Share on other sites

Ove kaj su na Meganeu, Energy su iznenadujuce dobre, "all round" ali su i bucne na zalost. Moj favorit za suho se Turanze, er300 ili novija varijanta. Kolicina gripa na suhom kao i kocenje je fantasticno. Feeling na volanu i brze reakcije su isto odlicne i kad bi ih stavljal nakon zimskih auto bi mi bio ko karting, ne doslovno naravano. Nesto slabije na mokrom i dosta ljudi pisu da se brzo trose, mada kod mene traju 4 godine i preko 70k i tek su sad poceli problemcici na mokrom ali tek kad se prtjeruje. 

Edited by roki977
Link to comment
Share on other sites

Ako sada izbalansiram ljetne gume na alu felgama, mogu li ih na proljeće mirno staviti na auto ili je bolje balansirati neposredno prije montiranja?

Link to comment
Share on other sites

Ne bi se složio s time. Guma se debalansira i od stajanja.

Probao prošle godine na zimskim. Stajale pravilno uskladištene 3mj. i već je bilo na 5+10gr utega.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.