Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

već sam negdje pisao po forumu o ovoj temi.

 

ja sam bez problema na grand scenic II upisao dimenziju 205/55/16 kao dodatnu.

provaj nazvati CVH pa provjeri.

na premium gumama razlika po ljetnom setu je 750-800 kn a na zimskom setu oko 1000 kn.

auto je malo neudobniji ali nije velika razlika ako uzmeš kvalitetnu gumu

Link to comment
Share on other sites

Ovako iz glave... Manja nosivost, manja udobnost, bolje bocno vodjenje pneumatika (minimalno). Ne znam zasto je na Fluenceu ta dimenzija kada je na Meganeu III 205/55 16..

Tu dimenziju stavljaju na Turske verzije (Fluence i Megane III Genaration) koje su prvenstveno namjenjena za tržišta sa lošijom putnom infrastrukturom (radi povećanja klirensa i udobnosti) , tako da bez problema stavi 205/55 16 kao i u standardnog Megana , ne bi bio prvi koji je prešao na tu dimenziju  , jer nekakve posebne razlike nema a razlika u cijeni je osjetna , a čak i izgleda auto ljepše uz malo niži profil.

Link to comment
Share on other sites

Ljepše će izgledati i jeftinija je svakako, ali 1 cm debljine razlike ćeš osjetiti bome po našim ''odličnim'' cestama, a i 3,1% je razlika u odnosu prijeđenog puta pa će ti se i na kilometarsatu osjetiti razlika, neće toliko točno pokazivati. Tj ako se ti recimo realno vozis 100 na sat, tebi će pokazivati 110 npr... ne mogu sad točno tvrditi u km koliko će to biti ali lagati će ti više u svakom slučaju.

Link to comment
Share on other sites

Ne mora km sat ništa lagati , samo se putem CLIP-a unesu nove dimenzije guma u postavkama...

Link to comment
Share on other sites

Ljepše će izgledati i jeftinija je svakako, ali 1 cm debljine razlike ćeš osjetiti bome po našim ''odličnim'' cestama, a i 3,1% je razlika u odnosu prijeđenog puta pa će ti se i na kilometarsatu osjetiti razlika, neće toliko točno pokazivati. Tj ako se ti recimo realno vozis 100 na sat, tebi će pokazivati 110 npr... ne mogu sad točno tvrditi u km koliko će to biti ali lagati će ti više u svakom slučaju.

ako je 3% onda je to 3km/h pri 100km/h, potpuno nebitno...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav!

Trebao bih nove ljetne gume u dimenziji 186/65 r14. Ne za divljanje, ne za jurcanje po autoputu nego za normalnu, prosječnu vožnju, ne preko 140-150 po autoputu(makar je vožnja pretežito gradska).

1. Dunlop Streetrespone

2. Toyo

3. Silverstone

4. Barum

5. Fulda

6. Hankon

7. Rainexpert

8. Nokian

 

Bridgeston, Michelin, Goodyear, Continental su skuplje tako da o njima trenutno ne razmišlja. A i da uzmem bilo koju od ove posljednje 4 vjerojatno nebi fulo..

 

Evo ako može savjet koje su najbolje, najbolji omjer uloženo-dobiveno...

Link to comment
Share on other sites

Ako uzimaš fuldu obvezno Ecocontrol HP. Ako uzimaš Dunlop obvezno streetresponse 2, iste su po cijeni. Tu ti još igra GY efficentGrip Compact.

Uglavnom mislim daje Fulda najbolji omjer uloženo-dobiveno

Link to comment
Share on other sites

Stiže ljeto, stižu i teme.. :-)

ZNači fulda bi bila pravi pogodak? U ovoj dimenziji stvarno ne udara previše po đepu. Nije đaba ali nije ni prestrašno..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pozdrav, 

 

imam pitanje vezano za gume, zapravo za dimenzije, koje dimenzije guma smijem staviti na moj auto i koje će se moći upisati u knjižicu vozila tj novu prometnu. Dobio sam informaciju iz renault-nisana da je moj Clio Storia 1.2 homologiran samo za 175/65/14 čini mi se. Međutim kao  što većina Cliaša zna da se isti može kupiti i sa 185/55/15 ako se ne varam. No međutim kaže teta iz homologacijskog ureda da je moj auto kupljen sa 14" i kao takav homologiran. Drugo se ne smije staviti. Odem na stanicu za teh pregled i gospodin me lijepo zamoli da se udaljim i ponudi mi upisati jedino neku dimenziju 165..., da ne budem lijen nazovem CVH u Zg i ljubazna teta mi objasni da su to besmislice i da mogu staviti bilo koju dimenziju koja neće smetati trapu i stršati izvan ruba blatobrana.(što je i meni logično).

I da napomenem da sam pri prvoj registraciji upisao u prometnu gume 185/65/14 dakle opet treća dimenzija. 

Tko zna što i kako i gdje je to regulirano ako je uopće.

Kakva su vaša iskustva, jer ne bih volio da me plavci zaustave i pišu kaznu za dimenzije a većina ljudi se i ne razumije u dimenzije...(bez uvrede)

Link to comment
Share on other sites

Ma možeš upisat sve, ja iman prijatelja koji ima Audia 80 i u prometnoj su mu bar 4 ili 5 dimenzija guma, čak kad uvatim vrimena slikat ću je pa ću je baš stavit ovde, tip nije normalan, ali o tome drugi put, oni bi samo otiša u kovaćića da mu da potvrdu i sa tim na tehnički i nikad nije ima problema do prekjučer, isto je otiša u kovačića i dobia je potvrdu da mogu te dimenzije ali ga nije pustilo na tehničkom jer su jedno 1.5 cm virile van karoserije......

tako da ti je ona teta u CVH u ZG dobro rekla.....  :dobroje:

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav, 

 

imam pitanje vezano za gume, zapravo za dimenzije, koje dimenzije guma smijem staviti na moj auto i koje će se moći upisati u knjižicu vozila tj novu prometnu. Dobio sam informaciju iz renault-nisana da je moj Clio Storia 1.2 homologiran samo za 175/65/14 čini mi se. Međutim kao  što većina Cliaša zna da se isti može kupiti i sa 185/55/15 ako se ne varam. No međutim kaže teta iz homologacijskog ureda da je moj auto kupljen sa 14" i kao takav homologiran. Drugo se ne smije staviti. Odem na stanicu za teh pregled i gospodin me lijepo zamoli da se udaljim i ponudi mi upisati jedino neku dimenziju 165..., da ne budem lijen nazovem CVH u Zg i ljubazna teta mi objasni da su to besmislice i da mogu staviti bilo koju dimenziju koja neće smetati trapu i stršati izvan ruba blatobrana.(što je i meni logično).

I da napomenem da sam pri prvoj registraciji upisao u prometnu gume 185/65/14 dakle opet treća dimenzija. 

Tko zna što i kako i gdje je to regulirano ako je uopće.

Kakva su vaša iskustva, jer ne bih volio da me plavci zaustave i pišu kaznu za dimenzije a većina ljudi se i ne razumije u dimenzije...(bez uvrede)

 

Plavci ti uspoređuju samo gume s Prometnom knjižicom. Ne provjeravaju dalje.

Problem je na tehničkom pregledu.

Odi u neki drugi STP , kad nije gužva, ja bio i pogledali su mi koje sve gume mogu staviti gore, konkretno 3 dimenzije 15,16 i 17cola

Link to comment
Share on other sites

ima vec tema o ovome... razlikuju se i stanice i brkate tete i policajci... ima svega... takodjer i sam imam 4 moguce dimenzije upisane u prometnu.

Link to comment
Share on other sites

Kako upisati dimenziju 195/45/15 ili 195/50/15 za R5 GT turbo?

Link to comment
Share on other sites

ak nikak drukčije probaj sa atestom

jedino ak je postojao r5 sa tim dimenzijama onda traži od Renaulta ovlaštenog da ti da potvrdu za te dimenzije


ja imam upisano 175 65 14 kao početnu tvorničku dimenz, al pošto clio ima i 185 55 15 i 195 50 15 onda imam i to upisano pod napomenu

Link to comment
Share on other sites

Ma nije problem platiti za atest, samo me zanima da li ih mogu atesirati.

Nedavno sam čuo da upisuju samo sa potvrdom uvoznika

Link to comment
Share on other sites

ovo za upisivanje košta na tehničkom ništa, a ak je nakon tehničkog onda izvanredni tehnički oko 50kn.

a atest je 1000-1200 kn

Link to comment
Share on other sites

Atest samo za felge bi trebao biti oko 250-300 kn

Link to comment
Share on other sites

Kako upisati dimenziju 195/45/15 ili 195/50/15 za R5 GT turbo?

 

jedino atest

5ica nikada nije dolazila sa 15" felgama

inace, sto se upisa u prometnu tice:

- potvrda proizvodjaca, tj uvoznika o dimenzijama koje se mogu dobiti na odredjenom autu

- s tim u STP i traziti upis

ukoliko dimenzija koju bi upisali ne postoji, tj automobili se nije mogao naruciti s tom dimenzijom onda se radi tkz mali atest i nakon prolaska istog se podaci upisuju u prometnu

Link to comment
Share on other sites

jedino atest

5ica nikada nije dolazila sa 15" felgama

inace, sto se upisa u prometnu tice:

- potvrda proizvodjaca, tj uvoznika o dimenzijama koje se mogu dobiti na odredjenom autu

- s tim u STP i traziti upis

ukoliko dimenzija koju bi upisali ne postoji, tj automobili se nije mogao naruciti s tom dimenzijom onda se radi tkz mali atest i nakon prolaska istog se podaci upisuju u prometnu

a jel vrijedi ako u uputstvima vozila (mislim na onu knigu o uporabi :) ) pise da moze ta dimenzija guma ili bas treba biti ta potvrda proizvodjaca/uvoznika

Link to comment
Share on other sites

ovisi na koga naletis u STPu, nazalost u HR je to drugacije od STPa do STPa.
U nekim STPima ne trebas nista, kazes koja je dimenzija, on provjeri kod sebe u kompu da li je ta dimenzija isla na auto i ako je upise ju.

Link to comment
Share on other sites

divlji zapad dakle... tako sam i mislio no besmisleno mi je da je moj auto homologiran samo za 175/14 dimenziju, a da sam ga odmah kupio sa 185/15 onda bi bio samo homologiran za tu dimenziju???

pa koja je ovo trula država, i zašto bi ja plaćao atest ako u uputama tj korisničkoj knjižici vozila auto dolazi sa te dvije dimenzije. Ne dam ni kune!!! 

 a kod kuće mi leže 4 skoro nove yokohame A drive 195 50 15...

Edited by Manix
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.