Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

I kako to da imas uopce 18" na naljepnici na autu. Sta nisu 18samo na rsu ili ti imas megane 3 pa onda sve ovo moje napisano nema smisla (gledam preko moba pa mi ne pokazuje

Link to comment
Share on other sites

Ja na svom meganeu 3 imam upisanu u knjizici:

195/65/15

205/55/16

205/55/17

225/45/18

 

ljepo sam rekao da mi sve sa naljepnice vrata prepisu u knjizicu pa sta god me pukne da idem stavljat da nemoram brinut... jedino mi nije prepisano 225/45/17 ali ta dimenzija mi nema smisla nikako (nema mi smisla zapravo ni 205/55/16) jer ako cu 225 sirinu ic cu na 18 a ako cu 205 ici cu na 17... tako da prakticki te dvije koristim naravno manju za zimu vecu za ljeto...

 

a 205/55/17 nikad nije isla na taj auto nego 205/50/17

 

i da upisivanje svega toga nije nista kostalo... na tehnickom su mi to sve prepisali sa naljepnice a inace su mi rekli da sam isao van tehnickog nekih 70 tak kn kao djelomicni tehnicki radi tog upisa... 

 

mene vise brine ako budem stavio gewinde koliko ce me to cepat za atestirat... jer se stvarno nemam namjeru vozit po cesti sa autom koji nije 100% atestiran pa da imam sranja sa policijom... vise volim da je po ps.u 

Ovo mi totalno nema logike, jer ovdje ima dimenzija koje totalno odudaraju. Kod nekih je razlika i preko 4% u medjusobnom mjerenju. 

Link to comment
Share on other sites

možda je na coupeu drugačije?

 

za Megana 3 GT i berline idu 195-65-15, 205-55-16, 205-50-17, 225-45-17

 

Ja imam serijski 195-65-15, stavio sam 225-45-17, razlika je 0,03% 

Link to comment
Share on other sites

Ovo mi totalno nema logike, jer ovdje ima dimenzija koje totalno odudaraju. Kod nekih je razlika i preko 4% u medjusobnom mjerenju. 

 

 

Ok znaci nisam jedini :D

Kao 1. imam megane 3 coupe

 

Kao 2. nije tocno to sta govorite, tj govorite totalne gluposti i napamet, nikakva odudaranja

 

a evo vam i izracuna i dokaza da nebi bilo da me kasnije ispravljate...

 

I ove dimenzije mogu na megane 3 a 19" ide samo na RS.a

 

195/65/15 - uglavnom generation 

205/55/16 - obicni - obicno nizi paketi opreme ali nemora znacit

205/50/17 - obicni kakvih ima najvise - uglavnom na visi paketi opreme

225/45/17 - gt modeli

225/40/18 - rs modeli i gt modeli

 

Te dimenzije imaju sve (usudit cu se rec) IDENTICAN opseg ! 

 

65rhxy.jpg

Edited by hyko
Link to comment
Share on other sites

Ja na svom meganeu 3 imam upisanu u knjizici:

195/65/15

205/55/16

205/55/17

225/45/18

ljepo sam rekao da mi sve sa naljepnice vrata prepisu u knjizicu pa sta god me pukne da idem stavljat da nemoram brinut... jedino mi nije prepisano 225/45/17 ali ta dimenzija mi nema smisla nikako (nema mi smisla zapravo ni 205/55/16) jer ako cu 225 sirinu ic cu na 18 a ako cu 205 ici cu na 17... tako da prakticki te dvije koristim naravno manju za zimu vecu za ljeto...

a 205/55/17 nikad nije isla na taj auto nego 205/50/17

i da upisivanje svega toga nije nista kostalo... na tehnickom su mi to sve prepisali sa naljepnice a inace su mi rekli da sam isao van tehnickog nekih 70 tak kn kao djelomicni tehnicki radi tog upisa...

mene vise brine ako budem stavio gewinde koliko ce me to cepat za atestirat... jer se stvarno nemam namjeru vozit po cesti sa autom koji nije 100% atestiran pa da imam sranja sa policijom... vise volim da je po ps.u

Ti si naveo 225/45/18 znaci vjerojatno si krivo napisao ili osporavas ono sto si sam napisao, vjerojatno ono prvo ;)
Link to comment
Share on other sites

moje isprike na gresci ! da mislio sam na 225/40/18 ali 225/45/18 ide na meganea 3RS sa cup paketom... tako da i nije greska... cak navode na nekim mjestima da je islo i 235/40/18...

 

evo provjerio i to da bi se stavio na "obicnog" meganea 3 bila bi razliak 3.6% dakle i dalje i vise nego prihvatljivo... pogotovo kad to i tvornica stavlja na odredene modele...

Edited by hyko
Link to comment
Share on other sites

235/40 ja imam na svom, 225/40 je preniska i nisu neke vozne karakteristike (znam da vozim dizla al volim potegnut kroz zavoje a tamo se isto najvise osjeti) inace je 225/45 vislja od 235/40 ;)

Link to comment
Share on other sites

Kako onda znati po kojoj dimenziji guma je bazdaren kilometarsat? Nije ni svaka guma iste dimenzije ista u promjeru realno gledajuc

Link to comment
Share on other sites

Meni na mk2 na 235/40/18 ima gresku od max 2km i to tek brzini od 150 (na tempomatu)

E sad auto kad izadje iz tvornice nesmije ni na jednoj od guma od dimenzija koje se ugradjuju pokazivati manje nego je stvarna brzina. Takodjer nesmije nikad u zivotu pokazati manju ako ljudi stave malo sire felge i veci promjer guma (tu predvidjaju za jednu dimenziju vecu) i onda se auto bazdari na najveci promjer koji dolazi i jos malo. Sto je na meganu ovaj promjer sto sam postigao. S 195/65/15 (zimski set) na 50km/h laze 2km/h :)

Link to comment
Share on other sites

Neznam ni sam,idem ponedjeljak,utorak na vanredni tehnicki pa cemo vidjet sto se moze upisat pa cu po tome kupovat onda gume,nema veze,dat cu tih 70kn za upis,ne zelim imat problema s policijom,a obzirom na dimenzije 17 cola guma,cjenovno bi mi najvise odgovarala 215/50/17 kad vec imam te felge,ionako necu uzimat neke uber kvalitetne i skupe gume jer mi je 90% voznje gradska voznja i pazim na gas i potrosnju

Link to comment
Share on other sites

Nije 70, nego 39.nešto + 56.nešto, da ne dođeš sa premalo novaca....  Na sljedećem tehničkom ću i ja upisati sve dozvoljene dimenzije, ovako mi je idiot istepo 100 kn bezveze...

@ hyko - molim te link gdje si nabavio ove podatke o točkovima...

Link to comment
Share on other sites

Ma fucka mi se za to malo novaca,cekao bih redovni tehnicki pa upisao al se ide na more i obavezno moraju ic nove gume...evo pise na vratima samo jedna dimenzija 205/50/17...te cu i upisat...nasao u zg uljadirekt federal gume za ispod 600kn komada sto je vise nego prihvatljivo

Link to comment
Share on other sites

Uh još uvijek divlji istok kod nas. 

Uglavnom, za točne (homologirane) dimenzije guma sve se nađe u potvrdi homologacije koju vam izdaje svaki zastupnik a isto tako se može naći sve u kžnjižici pojedinog vozila koje se točno dimenzije kotača i guma išle na neki model za sve drugo treba ići raditi atest. 

 

Krive dimenzije guma utjeću na manju preciznost mjernih instrumenata ali kod nas su omiljene jer ekipa je masovno u bankrotu, iphone 5s u ruci i minus u banci. hehe

Link to comment
Share on other sites

Nit imam iphone,nit minus al nemam ni viska 4 soma kuna za gume za defenzivnu voznju,al kad vec imam samo te felge jebajga...morat cu se raspitat za cijene u bosni,slovenija je tu negdje ko i mi sad,nije usteda ko nekad

Al pazite ovo,dodjes na tehnicki na subotu,trazis upis a cvh ne radi subotom...to im je isto glupost

Link to comment
Share on other sites

Moram li ja stvarno, ako uzmem celicne i 205/55/16, stavljati to posebno u knjizicu? Mislim, to je manja dimenzija i ide serijski na Megane..

Link to comment
Share on other sites

Najgore sto se moze dogodit je da nabasas na murjaka koji ce ti ic gledat gume pa ce ti napisat kaznu posto nisu upisane makar i odgovarale za auto...samo neznam koliko je kazna

Link to comment
Share on other sites

Mislim da po zakonu moze cak i iskljucit iz prometa kao teh neispravno vozilo

Link to comment
Share on other sites

ja sam imao 18" spremljene kuci spremne za ugradnju 3-4 mjeseci jer mi se nije dalo upisat u knjizicu a nisam se htio vozit sa neupisanim... a n djelomicni tehnicki mi se nije dalo ic..

Link to comment
Share on other sites

neda mi se čitat sve al mogu dodat moje iskustvo za sad, moj je clio slovenac i vec tamo je bila upisana 185/55 15, tak dok sam vadio COC potvrdu proizvođača iz zg-a i tam je bilo upisano pod napomenu, te su mi kasnije i u prometnu dodali (znači da je to sve sistemski povezano)

 

također u onoj manual knjizi original od njega je na početku tablica guma , i najveca šta je proizvođač stavio je baš ta

 

al mislim da se da upisat i veca...., bar se nadam  :D

Edited by ivca
Link to comment
Share on other sites

Uspjesno upisane 205/50/17...jedina dimenzija 17 cola za megana...bez obzira na natpis na vratima i knjigu ipak provjeravano u CVH od strane sluzbenika na STP

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.