Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Evo mog iskustva u vezi guma s (jučerašnjeg) tehničkog.

Auto je SCENIC (2007) 2.0 DCI, 110Kw.

U knjižici vozila je navedena dimenzija 205/60 R16

Trenutno je na autu "ljetni set" s dimenzijama 205/55 R16

(Ljubazni) djelatnik na tehničkom me upozorava na neispravnost i upućuje da zatražim potvrdu od ovlaštenog uvoznika o dimenzijama koje su dopuštene kako bi ih mogao upisati u knjižicu.Usput mi napominje da čisto sumnja da je dimenzija koja se nalazi trenutno na autu dopuštena. Problem s tehničkim pregledom rješavam jednostavnom zamjenom i na auto stavljam "zimski" komplet.

Nakon toga provjeravam "na čemu se u stvari smijem voziti". Gospođa iz CVH s kojom sam pričao je rekla da bez problema mogu voziti na dimenziji 205/55 R16 i da mi na tehničkom trebaju upisati tu dimeziju u knjižicu. I da djelatnici iz postaje za pregled vozila mogu nazvati CVH kako bi provjerili odgovarajuće dimenzije, to je između ostalog njihova dužnost ako se radi o nekom nejasnoćama.

Ajd dobro ...

Onda zovem uvoznika Renaulta koji mi ljubazno odgovara da mu mail-om pošaljem brojem šasije. Na osnovu toga će poslati popis dozvoljenih dimenzija, a ako je potrebno, istu potvrdu će mi uručiti poštom na moju adresu. Iznenađujuće profesionalno, izgleda trošak poštarine ide na njihov račun. Ubrzo stiže mail s dimezijama guma za moje vozilo .... mogu biti samo dvije mogućnosti

205/60 R16 (96)V, 6.50 J 16 - 49

205/55 R17 (95) V, 6.50 J 17 49

Zaključak ... ne znam niti sam. :blink:

Izgleda sam u prekršaju i bez obzira na odlično stanje (ljetnih) guma i bolju sigurnost tijekom vrućina nego na zimskim gumama, policajac me može isključiti iz prometa, naplatiti kaznu, osiguranje ne mora isplatiti štetu, a djelatnik me može srušiti na tehničkom.

Edited by Ivan1902
Link to comment
Share on other sites

Ima netko možda na Cliu 2 upisane dimenzije 185/60/14 u knjižici, ili barem naknadno?

 

Može li se uopće upisati? U knjižici nemam te dimenzije, a po netu vidim da su nekima dolazile tvornički.

Link to comment
Share on other sites

moram naci br. tel. koji nazovete i trazite provjeru kotaca...spoje vas i tu pitaju za koje vozilo...kazete npr. Clio 3 i godiste i dimenziju koju bi stavili...on/ona kaze moze i to je to...trk na tehnicki i traziti da vam upisu tu dimenziju i naglasiti da je provjereno...tada ce, s teskom mukom, otici i napraviti to sta su trebali napraviti odmah..nazvati taj isti broj...

tako je bar kod mene bilo...

Link to comment
Share on other sites

Ajd ak nađeš, stavi tu u temu ili šibni na PM.

 

Fala! :)

Link to comment
Share on other sites

Ima netko možda na Cliu 2 upisane dimenzije 185/60/14 u knjižici, ili barem naknadno?

 

Može li se uopće upisati? U knjižici nemam te dimenzije, a po netu vidim da su nekima dolazile tvornički.

 

Moralo bi se moći upisati tu dimenziju.

 

Vidi post br.84 u donjem linku.

 

Link to comment
Share on other sites

Kaj nije da idu i 225/45/17?

Ko sto rekao,dimenzija stoji na vratima,stoji u kjnizi od auta pod tim tipom i motorom,i na kraju krajeva zvano u CVH i onda upisano...eto...uzeo continental sc3 dan prije,netko bi fasoval da mi nisu dali upisati,isao sam time da uzmem gume dimenziJa koje su pisale u knjizi i na vratima,nisam bas isao na blef

Link to comment
Share on other sites

Ispravak treće rečenice

 

"Trenutno je na autu "ljetni set" s dimenzijama 205/55 R16"

 

Za tu dimenziju mi je gospođa iz CVH rekla da može biti na mom vozilu.

 

mislim da za tvoj motor nije dopuštena ta dimenzija. na 1,5 dci se može upisati 205/55/16

a na 1,9 dci i 2,0 dci po renaultu nije dopuštena dimenzija 205/55/16.

 

prije par godina sam imao isti problem i na kraju sam tražio pismeno od cvh da mi izdaju potvrdu

da na 1,9 dci 2006 g  može 205/55/16 i uspio sam "nagovoriti" djelatnika stp da mi samo s tom potvrdom upiše u prometnu kao dodatnu

dimenziju 205/55/16 iako je on inzistirao i na potvrdi renaulta

Link to comment
Share on other sites

Da, za SCENIC 207 2.0dci vjerojatno nije dopuštena dimenzija 205/55/16 bez obzira što mi je gospođa iz CVH da jest i da bi mi djelatnik u stp trebao istu upisati u knjižicu.

Link to comment
Share on other sites

Ima netko možda na Cliu 2 upisane dimenzije 185/60/14 u knjižici, ili barem naknadno?

 

Može li se uopće upisati? U knjižici nemam te dimenzije, a po netu vidim da su nekima dolazile tvornički.

Imam upisano 185/60/14 na cliu, ali još od ranije bez problema, bez nadoplate, na redovnom tehničkom pregledu.

Link to comment
Share on other sites

Ima netko možda na Cliu 2 upisane dimenzije 185/60/14 u knjižici, ili barem naknadno?

Može li se uopće upisati? U knjižici nemam te dimenzije, a po netu vidim da su nekima dolazile tvornički.

Već sam pisao par puta, al da ponovim.

Za upis u knjižicu vozila je bitan CVH, ne renault. Kad sam istraživao za svog Clia II, slao sam mail na Renault i na CVH.

Renault mi je uz upisanu dimenziju 185/55/15 napisao da ide još samo 175/65/14.

Po CVH se uz te dvije dimenzije, može upisati i 195/50/15 i 195/45/16 (ili 205/45/16, nisam siguran).

Ostale dimenzije se mogu upisati nakon atesta koji dođe oko 300 kuna.

Ja imam zimski set 185/60/14 i nisam ga mogao upisati. Prijatelj mi radi na tehničkom i objasnio mi je da su prije upisivali kajgod, al sad obvezno zovu CVH za potvrdu dimenzija.

Kaže da ima i sad ljudi na tehničkom koji ti upišu drugu dimenziji u knjižicu, al pošto ih dosta nadziru on se ne usudi radit to jer posao je posao.

Link to comment
Share on other sites

Ajd ak nađeš, stavi tu u temu ili šibni na PM.

Fala! :)

evo 014817366

tu pitas i sta oni kazu ovi na tehnickom upisuju

Link to comment
Share on other sites

Hvala djuka, budem pitao. ;)

 

@ fishkal

 

Da vidiš, imam i ja zimski set tih dimenzija pa zato i pitam. A rega je polovicom 11. mjeseca kad zimske komotno već mogu bit gore.

Link to comment
Share on other sites

Evo mog iskustva u vezi guma s (jučerašnjeg) tehničkog.

Auto je SCENIC (2007) 2.0 DCI, 110Kw.

U knjižici vozila je navedena dimenzija 205/60 R16

Trenutno je na autu "ljetni set" s dimenzijama 205/55 R16

(Ljubazni) djelatnik na tehničkom me upozorava na neispravnost i upućuje da zatražim potvrdu od ovlaštenog uvoznika o dimenzijama koje su dopuštene kako bi ih mogao upisati u knjižicu.Usput mi napominje da čisto sumnja da je dimenzija koja se nalazi trenutno na autu dopuštena. Problem s tehničkim pregledom rješavam jednostavnom zamjenom i na auto stavljam "zimski" komplet.

Nakon toga provjeravam "na čemu se u stvari smijem voziti". Gospođa iz CVH s kojom sam pričao je rekla da bez problema mogu voziti na dimenziji 205/55 R16 i da mi na tehničkom trebaju upisati tu dimeziju u knjižicu. I da djelatnici iz postaje za pregled vozila mogu nazvati CVH kako bi provjerili odgovarajuće dimenzije, to je između ostalog njihova dužnost ako se radi o nekom nejasnoćama.

Ajd dobro ...

Onda zovem uvoznika Renaulta koji mi ljubazno odgovara da mu mail-om pošaljem brojem šasije. Na osnovu toga će poslati popis dozvoljenih dimenzija, a ako je potrebno, istu potvrdu će mi uručiti poštom na moju adresu. Iznenađujuće profesionalno, izgleda trošak poštarine ide na njihov račun. Ubrzo stiže mail s dimezijama guma za moje vozilo .... mogu biti samo dvije mogućnosti

205/60 R16 (96)V, 6.50 J 16 - 49

205/55 R17 (95) V, 6.50 J 17 49

Zaključak ... ne znam niti sam. :blink:

Izgleda sam u prekršaju i bez obzira na odlično stanje (ljetnih) guma i bolju sigurnost tijekom vrućina nego na zimskim gumama, policajac me može isključiti iz prometa, naplatiti kaznu, osiguranje ne mora isplatiti štetu, a djelatnik me može srušiti na tehničkom.

Greška od početka, vrati se na tehnički pregled i traži da digne hebenu slušalicu i nazove CVH te se posavjetuje sa njima, na kraju krajeva to mu je posao, ovo sa homologacijom je istina ali nije jedino tehnički ispravno rješenje. Po toj logici ako je auto napravljen tako kako si ga kupio novog ne bi smio niti foliju na stakla staviti niti neku reklamu niti spojler niti bilo koji zamjenski dio, ako me razumiješ.... Dakle tim stvarima služi CVH koji vodi evidenciju atesta za sva vozila i daje odobrenje ili zabranu za pojedine preinake i odstupanja od tvorničkih postavki. A koliko mi se čini sada ćeš ponovo na tehnički i pljunuti 100 kn jer idiot na tehničkom ne zna svoj posao ili još gore nije htio provjeriti pašu li te dimenzije na tvoje vozilo... Vrati se i upiši dimenziju, imaš pravo upisati sve dimenzije koje smiju ići na auto...

Link to comment
Share on other sites

To što je zastupnik rekao za dimenzije guma to je to.

Netočno.

Po CVH možeš upisati za Clio 2 sve dimenzije s bilo kojeg Clia 2, uključujući sporta. ( 175/65/14, 185/55/15, 195/50/15, 205/45/16) Po renaultu samo one vezane za određeni tip vozila i opreme (u mom slučaju prve dvije gore navedene.)

Sa tehničkog su zvali CVH, ne Renault, i uz 185/55/15 mi upisali 175/65/14, i 195/50/15. Mogu i poslikati prometnu i stavit mailove iz Renaulta i CVH.

Link to comment
Share on other sites

@Manix - meni je bilo jednostavnije za 10 minuta postaviti set zimskih guma, vratit će na tehnički i riješiti problem.

 

Postavlja se logičko pitanje, da li je za upis novih dimenzija guma mjerodavan ovlašteni uvoznik ili CVH. Vidim da u praksi to ovisi o znanju/volji/upućenosti djelatnika koji pregledava vozilo, no mene zanima što konkretno kaže zakon o tome?

Link to comment
Share on other sites

Kod nas igra samo CVH,bez obzira sto znam covjeka na STP,on je lijepo nazvao CVH i trazio potvrdu i upisao,tojest radio novu prometnu pa mi na mupu upisali

Link to comment
Share on other sites

Na žalost nas, danas moraš biti, pedijatar, zubar, računovođa, policajac, auto mehaničar/električar, Steven Seagal, Chuck Norris da te ne bi veslali i zahebavali u zdrav mozak i prazan novčanik.

@Svirko Ne znam šta ti znači ovo staviti drugi komplet guma i vratiti se na tehnički, kontam da nisi shvatio bit problema, vidiš kako je Vulja shvatio....

Edited by Manix
Link to comment
Share on other sites

To znači upravo ono što sam napisao.

Namontirao sam na auto zimski komplet guma jer je ta dimenzija upisana u knjižicu, vratio se u postaju i obavio tehnički do kraja. :D

 

U servisnoj knjižici za moje vozilo su upisane samo ove dimenzije

205/60 R16
205/55 R17

Isto tako piše i na pločici na vratima.

Od ovlaštenog uvoznika sam mailom dobio obavijest da na moje vozilo smiju ići samo ove dvije dimenzije

205/60 R16 (96)V, 6.50 J 16 - 49
205/55 R17 (95) V, 6.50 J 17 49

Djelatnik na tehničkom mi je rekao da prizna jedino potvrdu od uvoznika za dodatni upis.

 

 

Da li je pored ovih podataka mjerodavan telefnoski poziv prema CVH? Pojima nemam.

@Manix, znaš li preciznije što po tom pitanju kaže zakon ili samo (na)gađaš kao Chuck Norris :terminator:

Link to comment
Share on other sites

Nemoj biti zločest, ja želim pomoći, dakle ovako, svaki auto je tvornički podešen za neke dimenzije točkova i guma za koje tvornica jamči neke karakteristike, potrošnja, ubrzanje, brzina bla bla, što ne znači da na auto ne mogu ići druge dimenzije. U pravilu bi ti te obje dimenzije trebale biti upisane u knjižicu vozila odmah pri prvoj registraciji osobito zato što plavci imaju pravo to provjeravati i sankcionirati (kao i rok trajanja kutije prve pomoći). Da ne ulazim u detalje ako povećaš promjer felge a smanjiš visinu gume, opet si na istom što se tiče vanjskog oboda jel, ako me razumiješ, no za svaku preinaku auta, pa čak promjene na usisnoj grani, promjene farova bla bla (tako vrijedi u cijeloj europi pa uskoro i kod nas) moraš ići na atest. Svaki provedeni atest se evidentira u CVH koji je "alfa i omega" svim idiotima i poštenim djelatnicima na stanicama za teh. pregled i daje ovlasti i dozvole za eventualne preinake vozila na dalje za iste modele. Imaš tu jedan post ne znam sada točno koji, kaže čovjek ovako otprilike, na Clio II možeš upisati sve dimenzije točkova od najslabijeg motora do Clia Sport... Samo je nažalost umjetnost kad naletiš na tehničkom na idiota koji ne želi podići slušalicu i nazvati CVH i konzultirati se, jer se kao boji a na eko testu ima dva uređaja, onaj koji guta sve i onaj koji ne pušta baš svakoga... Dakle kod nas je još uvijek divlji zapad jer nema reda i propisa....

No najgore je to što plave kape po novom imaju pravo zahebavati ako nemaš gume na autu koje su upisane u knjižicu vozila.... Pa ti vidi.... ja sam lego 96Kn za upis promjene tehničkih svojstava vozila jer IDIOT nije htio na tehničkom prošle godine upisati dimenzije točkova.  On sasvim slučajno ima isti Clio kao i ja i kaže mi to ti je prevelika guma za taj auto i neću ti upisati. Ja dobio ove gume i felge bespla i sada ću ići kupovati nove da bi njega zadovoljio - moš mislit. 

A što se tiče djelatnika, traži mu podatke i reci da ćeš nazvati CVH i pitati - zvati će on prije tebe... 

Edited by Manix
Link to comment
Share on other sites

Zašto si platio 96 kn za dodatni upis guma? Zašto ih nisi upisao za nula kuna u sklopu tehničkog pregleda i inzistirao to od djelatnika kojeg nazivaš idiotom?

Link to comment
Share on other sites

Zašto si platio 96 kn za dodatni upis guma? Zašto ih nisi upisao za nula kuna u sklopu tehničkog pregleda i inzistirao to od djelatnika kojeg nazivaš idiotom?

Zato što je tehnički u prosincu, a meni trebale gume odma... možeš jedino čovjeka pretući i oteti mu 100Kn kako drukčije dokazati da mi nije htio zimus upisati, a zimus nisam znao što sada znam tako da... uči na mojim greškama... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pozdrav, imam priliku dobiti gume dimenzija 195/50/15, a gume koje imam su 195/65/15.. Koliko je dobro uzeti te gume i staviti, utjece li na voznju? Čelične felge su, i gume su zimske.. Hvala! :)

Link to comment
Share on other sites

prevelika razlika u promjeru ti je to, brzinomjer ce ti lagat i izgledat ce smjesno ako se radi o meganeu 2 karavan... izbjegni ako mozes

i bit ce nesto tvrdi auto...

Edited by newbie
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.