Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Malo mi se čini da si pomješao neke stvari.

Dakle zakonski nema nikakvog postotka koliko se tolerira. imaš 2 opcije.

1. Upisati u knjižicu vozila dimenzije koje je proizvođač predvidio za tvoj auto. To saznaš na STP, vidiš u priručniku, kontaktiraš renault. NA tehničkom dimenziju upišeš besplatno, inače je oko 100 kuna.

2. Ukoliko dimenzija koju želiš upisati nije homologirana, moraš raditi mali atesat. To dođe nekih 300 kuna. Moraš ići na testiranje s gumama koje želiš atestirati. Tamo se auto optereri i onda gledaju koliko prostora ima guma od karoserije. Rezultate atesta dobiješ doma poštom, i onda tek navedenu dimenziju možeš upisati u knjižicu vozila-

Ovih 2.5% je neka nit vodilja kod odabira guma, da budeš siguran da će proći atest.

Na nacin pod 1 sam upisal 195/65 R15 iako ih nema na popisu homologacije. Iz CVH je dosao podatak da to pase. (trosak cca 100kn)

A za ovo pod 2 ako na iste felge stavim manje gume, razmak sigurno nebude nigdje premalen. Jedino kaj bude malo auto nizi.

Ali bude mi tahograf prikazival krivu brzinu i kilometrazu, to ne ulazi u atest?

Znam da se to moze promijeniti s clipom, al posto su zimske drugacije onda budem 2x godisnje to moral raditi...

Ili da ih svakako stavim, pa ako prode atest ok, ako ne vozim se na njima svakako... :)

Link to comment
Share on other sites

Da, recimo za moj Clio po Renaultu idu dimenzije 185/55/15 (užasno skupa dimenzija) i 175/65/14. Međutim, Cvh za Clia dopušta upis i 195/50/15 i 195/45/16. Ako se ne varam, to su dimenzije sa Clia 1.6 16v i Clia RS. Po Cvh, to je sve Clio 2 i dopuštaju upis tih dimenzija.

Oko opcije 2 stvarno ne znam koliko toleriraju. Znam samo da kod tog testa ne smije strugati, tj mora biti određeni razmak od karoserije .

Link to comment
Share on other sites

i meni u prometnoj stoji 185/55/15, a dodatna dimenzija 195/50/15. pitao CVH i Renault za upis 195/45/16, oba odgovora negativna. mogu li to provjeriti na STP?

Edited by kcclio
Link to comment
Share on other sites

Evo, ovo je mail iz cvh kad sam slao upit:

Poštovani,

temeljem Vašeg upita, izvješćujemo Vas kako su za predmetno vozilo dozvoljene sljedeće dimenzije guma:

- 175/65 R14,

- 185/55 R15,

- 195/50 R15 i

- 195/45 R16.

Ove dimenzije guma moguće je upisati u prometnu dozvolu prilikom tehničkog pregleda vozila.

Dimenzija 185/60 R14 nije homologirana za predmetno vozilo, stoga se može upisati u prometne dokumente tek nakon provedenog ispitivanja vozila.

S poštovanjem,

Dušica Ezgeta, dipl. iur.

Pravnik

CENTAR ZA VOZILA HRVATSKE d.d.

Ja sam upisao sve osim ove 16, to sigurno neću stavljati na auto.

Link to comment
Share on other sites

E nemozes vjerovat. Dodem u sisak na tehnicki i kazu mi da ja nemogu staviti 195/45/16. Da jedino mogu 185/55/15 koje su sada upisane i da mi mogu jos upisati 175/65/14. Da ovo nije dimenzija s kojom je clio dolazio i da mi ostale dimenzije moze upisati samo uz atest.

Link to comment
Share on other sites

1. Max... kad jednom voziš Uniroyal, svaka druga guma je smeće po mokrom :)

2. vlovrec... ako već imaš 195-65-15, ako staviš 205-55-16 onda će ti i zimi i ljeti pokazivati skoro isto jer su to "kompatibilne" gume... što se tiče legalnosti ovih 205-55-16 moraš provjeriti u CVH ili RNH da li ih se može upisati... ako ih upišeš i montiraš, vidi da li se može u Clipu složiti ta dimenzija kako bi ti brzinomjer pokazivao točno

kontakt iz RNH je jadranka.mandic@renault.hr, pošalješ joj broj šasije i ona ti vrati dimenzije koje Renault odobrava 

Link to comment
Share on other sites

E nemozes vjerovat. Dodem u sisak na tehnicki i kazu mi da ja nemogu staviti 195/45/16. Da jedino mogu 185/55/15 koje su sada upisane i da mi mogu jos upisati 175/65/14. Da ovo nije dimenzija s kojom je clio dolazio i da mi ostale dimenzije moze upisati samo uz atest.

Ja sam samo ovaj mail pokazao ispitivaču, upisao mi je uz 185/55/15 još dvije bez zvanja cvh. 16 cola sam odmah rekao da ne upisuje.
Link to comment
Share on other sites

Evo, ovo je mail iz cvh kad sam slao upit:

Poštovani,

temeljem Vašeg upita, izvješćujemo Vas kako su za predmetno vozilo dozvoljene sljedeće dimenzije guma:

- 175/65 R14,

- 185/55 R15,

- 195/50 R15 i

- 195/45 R16.

Ove dimenzije guma moguće je upisati u prometnu dozvolu prilikom tehničkog pregleda vozila.

Dimenzija 185/60 R14 nije homologirana za predmetno vozilo, stoga se može upisati u prometne dokumente tek nakon provedenog ispitivanja vozila.

S poštovanjem,

Dušica Ezgeta, dipl. iur.

Pravnik

CENTAR ZA VOZILA HRVATSKE d.d.

Ja sam upisao sve osim ove 16, to sigurno neću stavljati na auto.

 

Može kontakt mail iz CVH kamo si slao? Makar na PM...

Jer po RNH idu samo 205/65R15 205/60R17 205/55R17

Link to comment
Share on other sites

Probaj na dusica.esteta@cvh.hr ili luka.doric@cvh.hr

Samo, za novije aute mi se čini da su Renault hr i cvh usklađeni.

Link to comment
Share on other sites

Probaj na dusica.esteta@cvh.hr ili luka.doric@cvh.hr

Samo, za novije aute mi se čini da su Renault hr i cvh usklađeni.

Moj je 2010 i nisu...

hvala, budem probao poslati mail...

Link to comment
Share on other sites

Pojavila se na tržištu michelin crossclimate. Ima u slo. Malo je skuplja ali sigurno moja iduca guma

Link to comment
Share on other sites

Vidio sam i Vulkal je počeo sa reklamama... Čudan mi je profil, vidjet ćemo kako će se ta guma ponašati. Ja sam jednom imao cjelogodišnje Pirelijeve, bile su par mjeseci na autu maknuo sam ih. To je bio spoj sveg najgoreg od zimskih i sveg najgoreg od ljetnih.

Link to comment
Share on other sites

Nema šanse da bude ta guma vrlo dobra ljeti i zimi... 

Link to comment
Share on other sites

Prema testovima nema veze sa ostalim cjelogodišnjim gumama. Po testu jako dobra u svim uvjetima.

Zanima me da li je takva i nakon 20k km

Link to comment
Share on other sites

I ja sam imao cijelogodisnje toyo vario v2. Uzas su bile ali ovom vjerujem

Link to comment
Share on other sites

Vjerujem da mozda ta podrucja gdje ima metar snijega nije kao alpin ili ultra grip apli gdje ja zivim ima snijega kedanput ili dvaput godisnje po 10 ak cm. Bise mi je vazno da je za mokro odlicna i niska razina buke. A to je. Koliko ima u sk snijega i za to je vise nego dobra.

Link to comment
Share on other sites

Moguće je da su sada cjelogodišnje gume bolje nego prije kad sam ja imao te Pirelijeve, ali još im ne vjerujem, opet Michelin je Michelin, neka vrijeme pokaže. :-)

Link to comment
Share on other sites

Moguće je da su sada cjelogodišnje gume bolje nego prije kad sam ja imao te Pirelijeve, ali još im ne vjerujem, opet Michelin je Michelin, neka vrijeme pokaže. :-)

i ja tako mislim. Gledam testove po mokrom koji su odlicni. Snijeg je vjerovatno losiji nego alpin ali koliko imam snijega i to je vise nego dosta. Od mog toye vario v2 je proslo vec 7 god tak da mislim da je ovo ok. 600 kn u slo 205 55 16. Uzeti cu pred zimu2 kom za fiat pa cu vidjeti. Ma michelin je to. Da sam znao prije dva mjeseca pricekao bih kad sam gume za corsu uzimao i uzeo 4 te i to je to Edited by dado_sk
Link to comment
Share on other sites

Pitanje hoće imati dimenzije za Corsu. Vidim da manjih dimenzija uopće nema

Link to comment
Share on other sites

Mene isto jako zanima kakva ce to bit guma jer stari treba za Lagunu sve 4 nove oba seta u jesen pa bi mu ovo bila odlicna solucija ako se ne pokazu losima..

Link to comment
Share on other sites

Molim da mi netko napise u kojem omjeru se stavlja glicerin s vodom za premazivanje zimskih guma, znam da je negdje to pisalo ali ne mogu naci!

Link to comment
Share on other sites

Onolko kolko tebi pase da mazes. Ak radis s kistom oko pol pol dodje ak s spuzvom lakse je s guscim ili pak skroz gusto nerazredjeno.

Link to comment
Share on other sites

Kistom cu nanijeti tak da ce ici pola pola.. Hvala! ;)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.