Jump to content

Megane 4 - iskustva i misljenja


MilosB

Recommended Posts

19 hours ago, macan said:

Razvijajam neku svoju teoriju oko potrosnje ulja na 1.6 dci... ili toliko gubi na razvodnom lancu tj poklopcu ili je problem u castrolu umjesto u elfu jer nisam nikad ništa nadoljevao sa elfom. U 4 mjesecu sam radio servis 2l sam vec nadolio.... jedino tvrdnju cu moci tek potvrditi nagodinu kad cu se vratit na elf...

Koliko km si prešao u tom vremenskom intervalu?

 

Meni 1.6 dci dok je curio poklopac, na 10.000 km nadolijevao bi, koliko me sjećanje služi nešto preko pola litre. U mom je starija varijanta nego tvoj, siječanj 2012., R9M 402.

Nakon što je poklopac sređen prije 1,5 god i cca 26.000 km (jedna promjena ulja u tom intervalu, uskoro slijedi nova) - malo sam nadolio tokom svakog od dva intervala. Možda dva deca, uz napomenu da je ova potrošnja bila prisutna kad je pretežno vožnja po autoputu bila (znači veće brzine, nas je 6 (4 djece, nisu veliki), prtljage dosta).. I meni nije strano da ga stisnem do max okretaja tu i tamo, svaki put me oduševi kako se vrti za dizela i kako se ne čuje nimalo kao dizel pri tom, i kako gura ovu glomaznu šasiju (grand scenic).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Domagoj84 said:

Koliko km si prešao u tom vremenskom intervalu?

 

Meni 1.6 dci dok je curio poklopac, na 10.000 km nadolijevao bi, koliko me sjećanje služi nešto preko pola litre. U mom je starija varijanta nego tvoj, siječanj 2012., R9M 402.

Nakon što je poklopac sređen prije 1,5 god i cca 26.000 km (jedna promjena ulja u tom intervalu, uskoro slijedi nova) - malo sam nadolio tokom svakog od dva intervala. Možda dva deca, uz napomenu da je ova potrošnja bila prisutna kad je pretežno vožnja po autoputu bila (znači veće brzine, nas je 6 (4 djece, nisu veliki), prtljage dosta).. I meni nije strano da ga stisnem do max okretaja tu i tamo, svaki put me oduševi kako se vrti za dizela i kako se ne čuje nimalo kao dizel pri tom, i kako gura ovu glomaznu šasiju (grand scenic).

Budem ja to pogledao malo ispod da vidim kako izgleda, no fascinantan je i taj mjerac ulja, naime.. 1/4 ulja na mjeracu, ulijem litru dojdem tek na pola ulja u mjeracu, znaci min i max jer preko 2l... ide 6.1 litara ulja u 1.6dci... uglavnom zanima me kako podnica izgleda a znam prije 3 godine sam je skidao i bila sva od ulja i na čepu kartera i na poklopcu lanca je curilo...

godisnje predjem 16 tauzenki km

Edited by macan
Link to comment
Share on other sites

Dakle nijeme briga što ko misli o VAG motorima i njihovoj potrošnji ulja , ona je takva kako sam napisao a da bi je povećao što bi možda trebao oturpijat malo karike. Glupost  stvar je i u vožnji jer ja napr napravim cca 1% kilometara autoputom  i nemam tešku nogu na gasu .  Taj isti VAG motor ne treba dosipavat od izmjene do izmjene ili 1 god . Pa sad nek pljuje po njemu ko god oće tako je kako je . Da se razumjemo i meni piše u upustvu za upotrebu da je normalno do 1litre na 1000 km. Kad bi moj toliko trošio razbio bi ga macom smjesta. A i inače bez obzira o kome se motoru radi potrošnja ulja od 1 litre je znak da je motor smeće .,

Link to comment
Share on other sites

@macan možda ti uopće ne jede ulje nego je majstor nasuo malo...

možda je bilo na minimumu, ti preuzeo auto, vozio se neko vrijeme i ides gledat i ono na minimumu i naravno da naspeš litricu unutra...

zato ja na laguni donesem svoje, točno 7.5 litara i kažem meštru da sve stane unutra i da obavezno sve natoči. Dan do dva nakon servisa obavezno idem gledat razinu bez obzira što imam točkice na bordu, da se uvjerim koliko ima unutra jer mora bit na max. I jedino tako možeš znat koliko ti troši.

Kod mene stalno na max (2.0 dci) i od izmjene do izmjene na nekih 12-14 tisuća pojede max pola litre

Po ovome što čitam da si oko 5000 km napravio od izmjene i da je nestalo 2 litre ulja. To je previše.

To mora jebeno curit dolje

I nema veze s markom ulja

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, macan said:

Budem ja to pogledao malo ispod da vidim kako izgleda, no fascinantan je i taj mjerac ulja, naime.. 1/4 ulja na mjeracu, ulijem litru dojdem tek na pola ulja u mjeracu, znaci min i max jer preko 2l... ide 6.1 litara ulja u 1.6dci... uglavnom zanima me kako podnica izgleda a znam prije 3 godine sam je skidao i bila sva od ulja i na čepu kartera i na poklopcu lanca je curilo...

godisnje predjem 16 tauzenki km

Ova starija varijanta kod mene kapacitet je manji, 5.5l.

Ovo što @dizna predlaže je u biti vrlo moguće. Ja sam dva puta svjedočio krivoj količini ulju, jednom u "sveti" 1.9 tdi, koji u autu koji sam ja vozio islo 3.8l,.a češći u toj šasiji su bili 4.5l i mehaničar je "zaboravio" moju napomenu da je ovo Euro 4 i ide manje ulja u njega... Od tada sam uglavom dosadan i visim kod mehaničara dok radi ili mijenjam sam kad imam volje.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Domagoj84 said:

Ova starija varijanta kod mene kapacitet je manji, 5.5l.

Ovo što @dizna predlaže je u biti vrlo moguće. Ja sam dva puta svjedočio krivoj količini ulju, jednom u "sveti" 1.9 tdi, koji u autu koji sam ja vozio islo 3.8l,.a češći u toj šasiji su bili 4.5l i mehaničar je "zaboravio" moju napomenu da je ovo Euro 4 i ide manje ulja u njega... Od tada sam uglavom dosadan i visim kod mehaničara dok radi ili mijenjam sam kad imam volje.

Skidam ja to sve sutra i slikam... da samo ne laprdam..

Edited by macan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sjetio sam se nečega na temu 1.6 dci i poklopca koji curi .

Kad sam došao pokupiti svoj auto u mehaničara koji ga je radio, upačio mi prstom na Quashqai 1.6 dci i kaže: "vidi ovoga, ista stvar, curi na poklopcu. Ali nije ko tvoj flekica mala. Ispod ovoga bude lokva priko noći. "

Po tom slučaju,  moguće je da ispod poklopca gubi enormnu količinu. 

Napomena bitna, taj Quashqai je imao blizu 200.000 km, očito je vožen tako do zadnjeg trena.

Edited by Domagoj84
Link to comment
Share on other sites

Neznam... to il je sve mokro il od ulja. Danas sam napravio 300km. To bi se posušilo. Sad cu vozit bez poklopca da vidim da budem ko alfa 😀.

20230803_164231.jpg

20230803_164150.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Negdje ste pisali, ali ne mogu naći, pa pitam.

Na koliko je km ili godina je veliki servis Meg 4 i što sve podrazumijeva?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na mobitelu ne vkdim bez da ulazim u profil 😞

Link to comment
Share on other sites

Već jesam, ali mogu ponoviti. 🤓

Nisam stručnjak pa ću čisto laički. Sad smo na 111000 km, kvarova nije bilo, to je najvažnije.

Najviše čega se mogu dotaknuti je potrošnja. Primjerice ovo ljeto, Koprivnica - Šolta 5 dana - Koprivnica (tamo OD Karlovca po staroj cesti, a doma DO Karlovca po staroj cesti) = 5.7 L/100 km. Nisam oduševljen i vjerujem da bi neki 2.0 TDI trošio pola litre do litre manje. Čak i TSI. Možda se i varam, možda njihov komp laže, ali takav osjećaj imam od kad sam ga kupio jer sam puuuno vremena proveo u dva Megana III koje su vozili prijatelji (1.5 dci) i trošili su im ispod 5 L bez problema AKO se dobro sjećam. Sad me par puta vozio frend u Golfu 7 1.4 TSI (jel imaju oni 1.4?) i mislim da je trošio ko moj bez problema, a nije ga štedio po autocesti. Uglavnom, par mjeseci nakon kaj sam ga kupio skužio sam da neću dočekati potrošnju 4.5 L ako se ne vučem po cesti. Da ga vozim po Zagrebu mislim da bi išao na 9 L bez ikakvih problema. Meni je prosjek prosjeka možda 6 L, 85% otvorena cesta, ne divljam, ali niti ne pazim na potrošnju.

Motor radi puno tiše nego 1.5 dci i dosta dizela koje čujem oko sebe. Evo to me fasciniralo kad sam ga kupio jer očekivao sam tipični traktorski zvuk. Ovo je zvuk uglađenog traktora. Naravno, kako se čovjek na sve navikne, kad sam puno u njemu počne me živcirati pa krenem patiti za nekim tihim benzincem (prije sam vozio benzinca).

Mogu se dotaknuti mjenjača budući da je relativno bitan. MENI je odličan. Za bolje ne znam, ne osjećam da šalta brzine, uglađen je. Vidim na drugim temama da nekima nije dobar ni automatik na Audiju od 60k eura pa eto...

Okretaji su me isto neugodno iznenadili jer sam prije kupnje naivno očekivao (zapamtite, vozio sam benzinca od 90 konja pa je 3500 okretaja bilo pod normalno) laganih 2000 okretaja na 150 km/h, ali realnost je drugačija. Neću bubati napamet, ali mislim da smo na 150 možda na 2400 (?). Ne znam.

Rekli su mi kolege u nekoj drugo temi da je to sve ok, da bi mu inače falilo snage.

Eto, to su dojmovi.

Realno, sve je to ok, troši ok i snage ima dovoljno. Nek se ne kvari i sve pet. 🤞 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Za mjenjač sam njorgao na Talismanu 2.0 dCi - 200 ks da se vrti previsoko. U biti isto kao Laguna 2- 2.0 dCi - 173 ks sa 6 brzina a Tališa je imao automatic 7 brzina.

Sve ovisi kako se voziš, za nekog je puno preticanja i ubrzanja normalna vožnja a za nekog je to divljanje.

Ako voziš dinamično 5.7 L je OK.

Meni službeni Golf 7, 1.6 TDI na otvorenoj 6.5-7.5 L znači nije AC.

Vele.da ga puno stišćem, možda je i to, ali da nije krepan ne bi ga trebao stiskati.

Na istoj cesti BMW mi bude 4.9 - 5.5 L a prođem istu dionicu približno u minutama, +/- 2-3 min.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mata73 said:

Za mjenjač sam njorgao na Talismanu 2.0 dCi - 200 ks da se vrti previsoko. U biti isto kao Laguna 2- 2.0 dCi - 173 ks sa 6 brzina a Tališa je imao automatic 7 brzina.

Sve ovisi kako se voziš, za nekog je puno preticanja i ubrzanja normalna vožnja a za nekog je to divljanje.

Ako voziš dinamično 5.7 L je OK.

Meni službeni Golf 7, 1.6 TDI na otvorenoj 6.5-7.5 L znači nije AC.

Vele.da ga puno stišćem, možda je i to, ali da nije krepan ne bi ga trebao stiskati.

Na istoj cesti BMW mi bude 4.9 - 5.5 L a prođem istu dionicu približno u minutama, +/- 2-3 min.

 

Da, okretaji su visoki kaj mi ne smeta u smislu da ne ide dobro ili da je glasan, već sam nekako podsvjesno imao osjećaj ko da se motor muči. Ali naviknuo sam se i valjda se ne muči kad je tako programiran. S druge strane mi je drago da voli okretaje pa je bliži benzincu po tome.

Jedan prijatelj je pak imao 320d G seriju (?) i od Plitvica do Karlovca uz pratnju ostalog prometa bio je na 3.9 L. To je bio top auto.

Stil vožnje je definitivno glavni faktor što se potrošnje tiče.

Sve u svemu, dobro je sve.

Link to comment
Share on other sites

Molim vas moze li mi netko reci gdje bi mogao nabaviti donji zvucnik za zadnja vrata za Megane grandcoupe a da ne moram uzimati u paru? Makar i da je polovni samo da ne moram davati neke bijesne cifre za njega. Ovaj mi je riknuo, kad mi ga je majstor izvadio bio je pun vode, kaze negdje voda probija u vratima.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, daddycool19 said:

Molim vas moze li mi netko reci gdje bi mogao nabaviti donji zvucnik za zadnja vrata za Megane grandcoupe a da ne moram uzimati u paru? Makar i da je polovni samo da ne moram davati neke bijesne cifre za njega. Ovaj mi je riknuo, kad mi ga je majstor izvadio bio je pun vode, kaze negdje voda probija u vratima.

Vidi polovne, možda su to sve isti tip zvučnika ko na meg 4, jel tvoj model vozila i nije toliko čest a vjerujem da to sve zapravo isti k.. vidi karambole na njuškalo,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kupio sam Meganea Grandcoupe, prijasnji vlasnik je napomenuo da je mijennao sofer srajbu zbog kamena.

Sad sam skuzio da je ova plaatika iznad retrovizora malo "odkopčana". Pokuavam stisnuti ali ne ide, a ne zelim forsirati da nesto ne potrgam.

Ocito su kod mijenjanja srajbe nesto zaboravili ili sfusali.

Ima li netko iskustva s time?

20230819_134359.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za par udubina od leda... potrebno je ovo.... bokte sta od auta napravi 🤣

 

IMG-9315a9b91b016603034e295d1474fd7f-V.jpg

Edited by macan
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, macan said:

Za par udubina od leda... potrebno je ovo.... bokte sta od auta napravi 🤣

 

IMG-9315a9b91b016603034e295d1474fd7f-V.jpg

Pa zasto je prista na to ima specijaliziranih auto limare koji izvuku udubine od tuce... A ne ovo kitanje.... 🫣

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, macak said:

Pa zasto je prista na to ima specijaliziranih auto limare koji izvuku udubine od tuce... A ne ovo kitanje.... 🫣

Koliko sam shvatio to košta pun k... a ne zive svi u Zg... a zaista nije lako ostavljat auto pa da te netko vozi cca 200km...po auto i da osravis auto..

Ako netko ima iskustva sa tim nacinom neka slobodno napise iskustva.

Edited by macan
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.